18. 10. svátek má Lukáš

Nezapomeňte si přeřídit hodiny. V neděli začíná platit letní čas.

27. března 2019   (06:19)
Nezapomeňte si přeřídit hodiny. V neděli začíná platit letní čas.

Ručičky hodinek se posunou o hodinu vpřed


Jaro s sebou přináší každoroční střídání času ze zimního na letní. Letos si budeme přeřizovat hodiny v neděli 31. března, kdy se ručičky posunou z 02.00h na 03.00h. Noc budeme mít tedy o hodinu kratší.

Už brzy se pravděpodobně časovým posunům vyhneme úplně. Europoslanci podpořili návrh na ukončení střídání času. Státy v Evropské unii si tak naposledy budou měnit čas zřejmě v roce 2021. Země si budou moci vybrat, zda si zachovají letní nebo zimní čas.

Pro zavedení jednoho času se uvádějí jako důvody hlavně dopady na citlivější jedince, jako jsou děti a senioři, kteří nesou změnu času špatně a trvá jim přibližně týden, než se s ní srovnají. Ostatní ale také mohou pociťovat následky toho, že se nám ze dne na den změní zaběhnutý biorytmus. Lidé mohou trpět nespavostí, mohou být více unavení a méně soustředění.

Najde se řada příznivců přechodu na letní čas. Výhodu vidí v tom, že v létě je ráno sluníčko netahá z postele už kolem čtvrté ranní a večer si mohou užívat světla déle. Letní čas je vítaný zejména ze strany těch, co si po práci chtějí užívat koníčky a mají tak možnost využít delší dobu než nastane tma.

Letní čas byl zaveden už v průběhu první světové války, především kvůli úsporám elektrické energie, která byla drahá a hodina denního světla navíc přinášela její značné úspory. Po několika změnách se ustálilo střídání času v roce 1979. Hodiny se tehdy na letní čas přeřizovaly jako dnes, poslední březnovou neděli, a čas platil následujících šest měsíců. V roce 1996 nastala zatím poslední změna – letní čas byl prodloužen o jeden měsíc, takže zpátky na zimní se vracel poslední neděli v říjnu.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: japDalší články

Sezona ve skateparku bude ukončena stylově Sezona ve skateparku bude ukončena stylově Vystoupí matadoři české hip hopové scény Peneři strýčka Homeboye. A představí své debutové album DEBUT 18. října 2019   (11:06) Chřipka se šíří i podáním ruky Chřipka se šíří i podáním ruky Virus chřipky přežívá v prostředí i několik dní, nemoc se velmi snadno šíří 18. října 2019   (08:35) Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci Podle dochovaných dokumentů to vypadá, že památkově chráněná empírová socha Sv. Jana Nepomuckého skončila někde na smetišti 18. října 2019   (06:14) V Sedlčanech vzniká městský park za miliony. Je financován převážně z daru V Sedlčanech vzniká městský park za miliony. Je financován převážně z daru Dar, který město Sedlčany na vybudování městského parku získalo, činí osm milionů korun 17. října 2019   (19:08) Novorozené děti v Příbrami bude hlídat dvacet nových monitorů dechu Novorozené děti v Příbrami bude hlídat dvacet nových monitorů dechu Smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice 17. října 2019   (16:43) Zakoupila v obchodě pečivo, chuť jí okamžitě přešla Zakoupila v obchodě pečivo, chuť jí okamžitě přešla V housce měly být obsaženy exkrementy od hlodavce. 17. října 2019   (13:30) Nepřehlédněte Na silnicích a křižovatkách proběhne průzkum dopravy Na silnicích a křižovatkách proběhne průzkum dopravy Na páteřních komunikacích budou umístěny kamery zaznamenávající pohyby dopravy. 17. října 2019   (11:48) McDonald's v Příbrami prozatím nebude, studentům naletěla téměř tisícovka lidí McDonald's v Příbrami prozatím nebude, studentům naletěla téměř tisícovka lidí Školní projekt vyvolal na sociální síti pozdvižení 17. října 2019   (09:20) Nepřehlédněte Jaromíra Jágra doprovází ve Vegas Petr Větrovský Jaromíra Jágra doprovází ve Vegas Petr Větrovský „V kasinu jsme nebyli, netáhne nás to tam,“ řekl Petr 17. října 2019   (06:40) Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela. 16. října 2019   (19:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz