18. 6. svátek má Milan

Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

16. července 2018   (08:15)
Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

Profesionální i dobrovolní hasiči prohledávali v sobotních nočních hodinách okolí CHKO Brdy a přilehlých obcí z důvodu nahlášeného lesního požáru.


Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen hustý bílý kouř z lesního porostu nad obcí Věšín na Rožmitálsku. Na základě hovoru s oznamovatelkou vyjeli profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a současně i jednotka dobrovolných hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem s několika vozidly do prostoru hlášeného požáru.

Vzhledem k tomu, že nastala během krátké chvíle tma, trvalo pátrání po pravděpodobném ohni delší dobu. Po projetí obce Věšín, Buková a Nepomuk bylo určeno pravděpodobné místo události. Vzápětí po nalezení bylo zjištěno, že větší táborovou hranici si zapálil jeden z místních obyvatel obce Nepomuk, aniž by ovšem pamatoval na to, aby tak velký oheň nahlásil. Oheň byl pálen v dostatečné vzdálenosti od lesního porostu a majitel pozemku byl hasiči poučen, jak si příště počínat. V takových případech je lépe využít webové stránky s evidencí pálení, aby se předešlo podobným případům, kdy dojde k nahlášení požáru a zbytečnému výjezdu hasičů, kteří mohou v tu chvíli být zapotřebí u skutečného zásahu.

Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na …
Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem hasičského záchranného sboru. Evidence slouží výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Hasiči pak dle zadané polohy, času a místa mohou předpokládat, že se nejedná o skutečný požár, ale uskutečňovaný nahlášený oheň, kdy je hlídán a kontrolován osobou, která jej předem oznámila.

Může se tak například likvidovat suché klestí a větve na zahradách a podobně, stejně tak je třeba hlásit i dubnové čarodějnické vatry. Ušetří to mnoho práce a následně při oznámení požáru se mohou hasiči spojit s oznamovatelem pálení, popřípadě pouze prověřit, že se skutečně o požár nejedná. Velmi vhodné je při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolnou jednotku hasičů.

Nahlásit pálení můžete přímo v aplikaci na stránkách HZS Středočeského kraje ZDE.

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Ing. Ladislav Holomčík - tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje
foto: mip

autor: mipDalší články

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43) Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Průběh dnešního jednání by mohl být opravdu krátký a klidný. 17. června 2019   (15:29) Guláš dělá hezká těla Guláš dělá hezká těla V Březnici se v sobotu soupeřilo ve vaření guláše 17. června 2019   (12:54) Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely V neděli 16. června děti rozhýbaly areál Nového rybníka 17. června 2019   (10:34) Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé V sobotu 22. června se na Bahnech uskuteční jubilejní 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě 17. června 2019   (08:07) Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín nyní žádný centrální zdroj pitné vody nemá. 17. června 2019   (05:45) Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Den matek se slaví ve velkém, na tatínky se často zapomíná 16. června 2019   (17:14) Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Pokud se neseženou finance, budou všechny osobní vlaky končit/začínat v Březnici 16. června 2019   (14:19) Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Skanzen Vysoký Chlumec je už téměř vyprodaný, na ostatní představení jsou ještě vstupenky k dispozici 16. června 2019   (11:05)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz