18. 11. svátek má Romana

Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

16. července 2018   (08:15)
Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

Profesionální i dobrovolní hasiči prohledávali v sobotních nočních hodinách okolí CHKO Brdy a přilehlých obcí z důvodu nahlášeného lesního požáru.


Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen hustý bílý kouř z lesního porostu nad obcí Věšín na Rožmitálsku. Na základě hovoru s oznamovatelkou vyjeli profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a současně i jednotka dobrovolných hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem s několika vozidly do prostoru hlášeného požáru.

Vzhledem k tomu, že nastala během krátké chvíle tma, trvalo pátrání po pravděpodobném ohni delší dobu. Po projetí obce Věšín, Buková a Nepomuk bylo určeno pravděpodobné místo události. Vzápětí po nalezení bylo zjištěno, že větší táborovou hranici si zapálil jeden z místních obyvatel obce Nepomuk, aniž by ovšem pamatoval na to, aby tak velký oheň nahlásil. Oheň byl pálen v dostatečné vzdálenosti od lesního porostu a majitel pozemku byl hasiči poučen, jak si příště počínat. V takových případech je lépe využít webové stránky s evidencí pálení, aby se předešlo podobným případům, kdy dojde k nahlášení požáru a zbytečnému výjezdu hasičů, kteří mohou v tu chvíli být zapotřebí u skutečného zásahu.

Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na …
Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem hasičského záchranného sboru. Evidence slouží výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Hasiči pak dle zadané polohy, času a místa mohou předpokládat, že se nejedná o skutečný požár, ale uskutečňovaný nahlášený oheň, kdy je hlídán a kontrolován osobou, která jej předem oznámila.

Může se tak například likvidovat suché klestí a větve na zahradách a podobně, stejně tak je třeba hlásit i dubnové čarodějnické vatry. Ušetří to mnoho práce a následně při oznámení požáru se mohou hasiči spojit s oznamovatelem pálení, popřípadě pouze prověřit, že se skutečně o požár nejedná. Velmi vhodné je při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolnou jednotku hasičů.

Nahlásit pálení můžete přímo v aplikaci na stránkách HZS Středočeského kraje ZDE.

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Ing. Ladislav Holomčík - tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje
foto: mip

autor: mipDalší články

Hygienici varují: V souvislosti s chřipkou v České republice umírá průměrně 1500 osob za rok Hygienici varují: V souvislosti s chřipkou v České republice umírá průměrně 1500 osob za rok Onemocnění chřipkou může způsobit vážné zdravotní komplikace i u zcela nerizikových pacientů 18. listopadu 2019   (15:04) Muzeum zlata v Novém Kníně nabídne výstavu regionálních betlémů Muzeum zlata v Novém Kníně nabídne výstavu regionálních betlémů K vidění budou regionální betlémy nejrůznějších provedení. 18. listopadu 2019   (12:37) Namol opilá řidička najela s Yarisem na svodidla, nadýchala tři promile Namol opilá řidička najela s Yarisem na svodidla, nadýchala tři promile Na silnici mezi Tochovicemi a Horčápskem byla doprava řízena kyvadlově. 18. listopadu 2019   (09:37) Pochod svobody prošel přes Příbram Pochod svobody prošel přes Příbram Příběhy politických vězňů si připomněli návštěvníci nejen z Příbramska, ale i z Březnice nebo Prahy. Zazněly také autentické příběhy politických vězňů. 18. listopadu 2019   (09:21) V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech Protestní akci uspořádala jedna z obyvatelek Dobříše, svůj nesouhlas se zvířaty v cirkusech přišlo vyjádřit osm lidí 18. listopadu 2019   (06:06) Heřmánek, zázvor nebo šalvěj. I bylinky pomáhají při nachlazení Heřmánek, zázvor nebo šalvěj. I bylinky pomáhají při nachlazení V podzimním období náš imunitní systém snadno podléhá různým virózám, chřipkám nebo i jen obyčejnému nachlazení. Jak se proti nim bránit? 17. listopadu 2019   (17:45) Bojíte se AIDS? Nechte se anonymně a zdarma otestovat Bojíte se AIDS? Nechte se anonymně a zdarma otestovat Bezplatné a anonymní testování se v Příbrami uskuteční na konci listopadu. 17. listopadu 2019   (15:07) Mléko v sáčku a máslo, které nešlo namazat. Vzpomínáte na jídlo před revolucí? Mléko v sáčku a máslo, které nešlo namazat. Vzpomínáte na jídlo před revolucí? Přestože odborníci tvrdí, že před sametovou revolucí nebyly potraviny kvalitnější než dnes, mnozí nedají na tehdejší produkty dopustit 17. listopadu 2019   (11:58) Češi si připomínají výročí třiceti let od sametové revoluce Češi si připomínají výročí třiceti let od sametové revoluce Sedmnáctý listopad je jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy. O padesát let později si studenti toto výročí připomněli na Albertově, odkud zamířili na protestní pochod do centra Prahy. Tímto byla zahájena sametová revoluce. 17. listopadu 2019   (09:40) Ze života přehradáře: O kulturní vyžití nebyla nouze, životní podmínky byly horší Ze života přehradáře: O kulturní vyžití nebyla nouze, životní podmínky byly horší V souvislosti se stavbou Orlické přehrady se píše o patnácti stovkách dělníků bez dostatečného přísunu pitné vody, bez topení, bydlící v dřevěných barácích a „všude bláto až po uši“ 17. listopadu 2019   (06:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz