19. 9. svátek má Zita

Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

16. července 2018   (08:15)
Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

Profesionální i dobrovolní hasiči prohledávali v sobotních nočních hodinách okolí CHKO Brdy a přilehlých obcí z důvodu nahlášeného lesního požáru.


Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen hustý bílý kouř z lesního porostu nad obcí Věšín na Rožmitálsku. Na základě hovoru s oznamovatelkou vyjeli profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a současně i jednotka dobrovolných hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem s několika vozidly do prostoru hlášeného požáru.

Vzhledem k tomu, že nastala během krátké chvíle tma, trvalo pátrání po pravděpodobném ohni delší dobu. Po projetí obce Věšín, Buková a Nepomuk bylo určeno pravděpodobné místo události. Vzápětí po nalezení bylo zjištěno, že větší táborovou hranici si zapálil jeden z místních obyvatel obce Nepomuk, aniž by ovšem pamatoval na to, aby tak velký oheň nahlásil. Oheň byl pálen v dostatečné vzdálenosti od lesního porostu a majitel pozemku byl hasiči poučen, jak si příště počínat. V takových případech je lépe využít webové stránky s evidencí pálení, aby se předešlo podobným případům, kdy dojde k nahlášení požáru a zbytečnému výjezdu hasičů, kteří mohou v tu chvíli být zapotřebí u skutečného zásahu.

Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na …
Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem hasičského záchranného sboru. Evidence slouží výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Hasiči pak dle zadané polohy, času a místa mohou předpokládat, že se nejedná o skutečný požár, ale uskutečňovaný nahlášený oheň, kdy je hlídán a kontrolován osobou, která jej předem oznámila.

Může se tak například likvidovat suché klestí a větve na zahradách a podobně, stejně tak je třeba hlásit i dubnové čarodějnické vatry. Ušetří to mnoho práce a následně při oznámení požáru se mohou hasiči spojit s oznamovatelem pálení, popřípadě pouze prověřit, že se skutečně o požár nejedná. Velmi vhodné je při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolnou jednotku hasičů.

Nahlásit pálení můžete přímo v aplikaci na stránkách HZS Středočeského kraje ZDE.

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Ing. Ladislav Holomčík - tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje
foto: mip

autor: mipDalší články

Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Případ vraždy čtyřiašedesátiletého muže otřásl Březnicí koncem dubna tohoto roku. Krajský soud dnes poslal Lukáše B. do vězení. 18. září 2019   (19:23) Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Letos poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka proběhne Václavská pouť přímo v centru města 18. září 2019   (17:43) Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Byl vyhlášen i traumaplán 18. září 2019   (14:18) Pražská ulice bezpečnější Pražská ulice bezpečnější Na základě podnětů od občanů se vedení města zabývalo situací, která nastává každý víkend na pěší zóně Pražské ulice. Lidé jdoucí touto nákupní třídou jsou nuceni proplétat se mezi zaparkovanými vozidly. 18. září 2019   (11:44) Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Na Flusárně si lidé po setmění svítí na cestu mobily. Město zde v horizontu několika měsíců instaluje LED lampy 18. září 2019   (11:26) Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Velkého ocenění se dostalo městu od sportovních odborníků, kteří se věnují koncepci sportu na celostátní úrovni 18. září 2019   (09:58) Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz