13. 8. svátek má Alena

Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

16. července 2018   (08:15)
Nenahlášené pálení zaměstnávalo několik desítek minut hasiče na Rožmitálsku

Profesionální i dobrovolní hasiči prohledávali v sobotních nočních hodinách okolí CHKO Brdy a přilehlých obcí z důvodu nahlášeného lesního požáru.


Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen hustý bílý kouř z lesního porostu nad obcí Věšín na Rožmitálsku. Na základě hovoru s oznamovatelkou vyjeli profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a současně i jednotka dobrovolných hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem s několika vozidly do prostoru hlášeného požáru.

Vzhledem k tomu, že nastala během krátké chvíle tma, trvalo pátrání po pravděpodobném ohni delší dobu. Po projetí obce Věšín, Buková a Nepomuk bylo určeno pravděpodobné místo události. Vzápětí po nalezení bylo zjištěno, že větší táborovou hranici si zapálil jeden z místních obyvatel obce Nepomuk, aniž by ovšem pamatoval na to, aby tak velký oheň nahlásil. Oheň byl pálen v dostatečné vzdálenosti od lesního porostu a majitel pozemku byl hasiči poučen, jak si příště počínat. V takových případech je lépe využít webové stránky s evidencí pálení, aby se předešlo podobným případům, kdy dojde k nahlášení požáru a zbytečnému výjezdu hasičů, kteří mohou v tu chvíli být zapotřebí u skutečného zásahu.
Okolo 21:30 hodin v sobotu 14.7. byl na …

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem hasičského záchranného sboru. Evidence slouží výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Hasiči pak dle zadané polohy, času a místa mohou předpokládat, že se nejedná o skutečný požár, ale uskutečňovaný nahlášený oheň, kdy je hlídán a kontrolován osobou, která jej předem oznámila.

Může se tak například likvidovat suché klestí a větve na zahradách a podobně, stejně tak je třeba hlásit i dubnové čarodějnické vatry. Ušetří to mnoho práce a následně při oznámení požáru se mohou hasiči spojit s oznamovatelem pálení, popřípadě pouze prověřit, že se skutečně o požár nejedná. Velmi vhodné je při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolnou jednotku hasičů.

Nahlásit pálení můžete přímo v aplikaci na stránkách HZS Středočeského kraje ZDE.
Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Ing. Ladislav Holomčík - tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje
foto: mip

autor: mip

Další články

V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí Nepřehlédněte V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. 13. srpna 2020   (11:11) Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku
Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují každoročně, loni při ní v rámci celé republiky zkontrolovaly na 7500 aut a zjistily na 3200 přestupků. 12. srpna 2020   (18:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz