25. 6. svátek má Ivan

Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách

23. května 2019   (06:16)
Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách

Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání


Ve Francii jsou od září 2018 mobily na základních školách plošně zakázány. Zákaz se týká i tabletů a chytrých hodinek. Prosadil ji ministr školství Jean-Michel Blanquer se snahou snížit počet případů kyberšikany. A toto radikální řešení již přináší své ovoce. Žáci začínají normálně komunikovat, a zatímco dříve mládež zůstávala o přestávkách nehybně sedět u svých displejů, nyní žáci opět hlasitě komunikují, běhají, nebo často o přestávkách hrají karty. Nesoustředěnost v hodinách je minulostí. Dobrou zkušenost s novým zákonem mají i rodiče, kteří se necítí pod takovým tlakem kupovat svým dětem stále modernější zařízení.

A jak jsme na tom v Příbrami? 
Pro plošný zákaz mobilů ve školách jsou pouze 3 školy, z celkových sedmi dotazovaných.

V Česku se o podobném opatření zatím pouze diskutuje, naše zákony dovolují školám používání mobilních telefonů nyní pouze regulovat.

Zatímco příbramské základní umělecké školy, zřejmě vzhledem ke svému zaměření, nemají vůbec potřebu řešit otázku používání mobilů mezi žáky, všechny ostatní “běžné” základní školy, které jsme oslovili, této zákonné možnosti využívají a regulaci používání mobilů zakotvují do svých školních řádů.

Čtyři dotazované školy zakazují dětem mobily i o přestávkách.

​Paní Mgr. Alena Mašiková, ředitelka ZŠ Bratří Čapků, k tomu dodává: “Používání mobilních telefonů ve škole je zakázáno s výjimkou používání při vyučování či projektech. Preferujeme pro někoho možná zastaralý model mezilidské komunikace, tj. mluvit a povídat si s jinými lidmi, koukat přitom na ně a mít možnost vnést do hovoru sociální aspekty. Pokud potřebuje dítě kontaktovat rodiče nebo potřebuje nutně volat z nějakého důvodu, škola mu toto samozřejmě umožní. Jde opět, tak jak to u nás ve škole máme zavedené, o slušnou komunikaci.”

Na druhou stranu je vidět, že ředitelé si uvědomují důležitost nových technologií, a snaží se mobilní telefony zapojovat do své výuky. Na otázku, zda se mobilní telefony používají při výuce, odpověděly "ano" všechny dotázané školy, kromě škol uměleckých.

Používáte mobilní telefony při výuce?
"Ano, jsme však na začátku. Myšlenku tzv. BYOND se postupně učíme uplatňovat a mobilní telefony zavádět tak, aby jejich využití bylo efektivní a výuku vhodně podporovalo, doplňovalo a vedlo žáky k bezpečnému využívání technologií,” uvádí Mgr. Miroslav Bělka, ředitel ZŠ Březnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz