17. 9. svátek má Naděžda

Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách

23. května 2019   (06:16)
Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách

Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání


Ve Francii jsou od září 2018 mobily na základních školách plošně zakázány. Zákaz se týká i tabletů a chytrých hodinek. Prosadil ji ministr školství Jean-Michel Blanquer se snahou snížit počet případů kyberšikany. A toto radikální řešení již přináší své ovoce. Žáci začínají normálně komunikovat, a zatímco dříve mládež zůstávala o přestávkách nehybně sedět u svých displejů, nyní žáci opět hlasitě komunikují, běhají, nebo často o přestávkách hrají karty. Nesoustředěnost v hodinách je minulostí. Dobrou zkušenost s novým zákonem mají i rodiče, kteří se necítí pod takovým tlakem kupovat svým dětem stále modernější zařízení.

A jak jsme na tom v Příbrami? 
Pro plošný zákaz mobilů ve školách jsou pouze 3 školy, z celkových sedmi dotazovaných.

V Česku se o podobném opatření zatím pouze diskutuje, naše zákony dovolují školám používání mobilních telefonů nyní pouze regulovat.

Zatímco příbramské základní umělecké školy, zřejmě vzhledem ke svému zaměření, nemají vůbec potřebu řešit otázku používání mobilů mezi žáky, všechny ostatní “běžné” základní školy, které jsme oslovili, této zákonné možnosti využívají a regulaci používání mobilů zakotvují do svých školních řádů.

Čtyři dotazované školy zakazují dětem mobily i o přestávkách.

​Paní Mgr. Alena Mašiková, ředitelka ZŠ Bratří Čapků, k tomu dodává: “Používání mobilních telefonů ve škole je zakázáno s výjimkou používání při vyučování či projektech. Preferujeme pro někoho možná zastaralý model mezilidské komunikace, tj. mluvit a povídat si s jinými lidmi, koukat přitom na ně a mít možnost vnést do hovoru sociální aspekty. Pokud potřebuje dítě kontaktovat rodiče nebo potřebuje nutně volat z nějakého důvodu, škola mu toto samozřejmě umožní. Jde opět, tak jak to u nás ve škole máme zavedené, o slušnou komunikaci.”

Na druhou stranu je vidět, že ředitelé si uvědomují důležitost nových technologií, a snaží se mobilní telefony zapojovat do své výuky. Na otázku, zda se mobilní telefony používají při výuce, odpověděly "ano" všechny dotázané školy, kromě škol uměleckých.

Používáte mobilní telefony při výuce?
"Ano, jsme však na začátku. Myšlenku tzv. BYOND se postupně učíme uplatňovat a mobilní telefony zavádět tak, aby jejich využití bylo efektivní a výuku vhodně podporovalo, doplňovalo a vedlo žáky k bezpečnému využívání technologií,” uvádí Mgr. Miroslav Bělka, ředitel ZŠ Březnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53) Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce V centru obce je komunikace zúžena a je bez chodníku, lidé tedy musí vždy sejít na vozovku. Omezení rychlosti je však podle úřadů zbytečné 17. září 2019   (06:13) Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz