29. 9. svátek má Michal

Nejen negativa: Školáci jsou samostatnější a počítačově gramotnější

2. července 2021   (10:38)
Nejen negativa: Školáci jsou samostatnější a počítačově gramotnější
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Velkou část školního roku 2020/2021 strávili žáci povinně u obrazovek. I přes nesporná negativa dlouhodobé distanční výuky se děti ze základních škol v Příbrami naučily nové praktické dovednosti a rozvíjely se i po osobností stránce.


České školství se za období pandemie zapsalo na jednu z top příček v Evropě. Uzavření škol a přechod na distanční výuku u nás podle zveřejněných informací trvalo nejdéle. O negativních dopadech již také mnohé víme – od nárůstu tělesné hmotnosti a zhoršení psychického zdraví až k obavám, že výpadek například v praktickém vzdělávání ovlivní budoucí povolání a příjmy současných žáků a studentů. Bilancovat ukončený školní rok chceme ale především pozitivně a podle zástupců příbramských základních škol se výuka na dálku u jejich žáků projevila alespoň z některých hledisek velmi příznivě.
 

Zřejmou devizou, bez které se vzdělávání na dálku neobejde, je zlepšování dovedností v ovládání počítačové techniky a technologií a práce s časem. „Roste gramotnost v oblasti využívání informačních a komunikačních technologií. Děti jsou samostatnější a mají prostor věnovat se studiu vlastním tempem, což mnohé oceňují. Týká se to především druhého stupně,“ uvádí benefity distanční výuky ředitelka příbramské ZŠ Jiráskovy sady Šárka Jendruščáková. Obdobnou zkušenost sdílí Roman Behún, ředitel ZŠ pod Svatou Horou: „Žáci pracovali na rozvoji kompetencí důležitých pro osobní, občanský i profesní život. Ti starší, druhostupňoví, ve vyšší míře přebírali odpovědnost za vlastní učení, učili se organizovat si úkoly, čas a prostředí pro studium.“
 
Školní činnost se přesunula do virtuálních tříd, vzdělávací platformy nabídly jednotný kanál pro komunikaci, time management nebo ověřování znalostí. „Žáci se naučili hospodařit s časem a rozvrhnout si systém učení tak, aby jim vyhovoval. Plnili svědomitě a poctivě úkoly, byli při videokonferenčních hodinách aktivní a během hodin samostudia se věnovali úkolům a učivu, které zasílali vyučujícím do učeben v Google for Education,“ popisuje Renata Nováková, zástupkyně ředitelky ZŠ 28. října. Důležitý byl také individuální aspekt, sociální „odříznutí“ a přímá komunikace některým dětem tolik nechyběla. „Distanční vzdělávání mělo na některé žáky a jejich výsledky pozitivní vliv. Jedná se děti, které potřebují pro práci svoje individuální tempo, větší klid a vyhovuje jim prostředí domova,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Bratří Čapků Alena Mašiková.
 
Nová situace vyžadovala především v začátcích pandemie a u prvního stupně mnohem vyšší zapojení rodičů. „Mladším dětem při distanční výuce chyběla interakce se spolužáky a nedokázaly se za monitorem tak soustředit jako ve škole. V těchto případech byla nedocenitelná spolupráce rodičů, kteří byli ale už také vyčerpaní,“ konstatuje Šárka Jendruščáková. Rodičovské zapojení oceňuje i Roman Behún: „Většině prvostupňových žáků pomáhali rodiče, za což jim náleží velké poděkování. Obecně byli více vtaženi do centra dění a výuky ve škole, protože právě oni museli zprostředkovat online spojení mezi dítětem a školou.“
 

Přestože se mnoho školáků zdokonalilo v digitálních dovednostech a komunikaci prostřednictvím online nástrojů, absence přímého kontaktu zapůsobila na osobní vztahy. „Kvůli dlouhé době bez kamarádů a kontaktu s vrstevníky si žáci bohužel odvykli komunikovat napřímo a řešit své problémy z očí do očí,“ vnímá negativní dopad Roman Behún. Chybějící interakci lze připisovat také vliv na motivaci a přirozenou soutěživost. „Radost z poznávání nových věcí může být větší, když je sdílená, a to přes obrazovku není ono,“ uzavírá Šárka Jendruščáková.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz