29. 9. svátek má Michal

Známky nejsou to hlavní. Jak letos dopadla vysvědčení příbramských školáků?

29. června 2021   (20:18)
Známky nejsou to hlavní. Jak letos dopadla vysvědčení příbramských školáků?
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Na to, jak se výkonnost dětí během letošního školního roku odrazila na jejich závěrečném hodnocení, jsme se ptali zástupců z vedení základních škol v Příbrami.


Školní rok oficiálně končí 30. června, někteří žáci si čerstvé vysvědčení převzali již minulý pátek a užívají si o několik dní delší prázdniny. Uzavření vzdělávacích institucí a přechod na distanční výuku zkomplikovalo v tomto školním roce život dětem, jejich rodičům i pedagogům. Obtížnější bylo také celkové hodnocení výsledků práce školáků v nestandardním režimu. Zástupcům vedení základních škol v Příbrami jsme položili otázku, jak se výkonnost jejich žáků během pandemie podepsala na závěrečném vysvědčení.
 

Renata Nováková, ZŠ 28. října
Nelze všeobecně shrnout vliv pandemie a distanční výuky na naše žáky. Někomu distanční vzdělávání vyhovovalo a podával výkony shodné s těmi, které jsme pozorovali v prezenční výuce. Někteří žáci se v distanční výuce našli, motivovala je a závěrečné vysvědčení jim i jejich rodičům bude dělat zaslouženou radost, protože se zlepšili.

Jiným naopak výuka na dálku neprospěla a ztráceli se v ní. Nedokázali si najít systém a strategii učení, měli problémy s odesílám úkolů a plněním povinností. Jsou to ti, kteří potřebují denní kontakt s učitelem a přítomnost ve škole, elektronická komunikace a vyučovací hodiny zprostředkované videokonferencemi jim nevyhovují. Přesto učitelé našli způsoby, jak i těmto dětem pomoci při učení. Nepozorujeme výrazně lepší nebo výrazně horší výsledky klasifikace a závěrečného hodnocení letošního školního roku.
 
Šárka Jendruščáková, ZŠ Jiráskovy sady
Hodnocení na konci školního roku vychází z metodického doporučení vydaného ministerstvem školství. Naše škola nevyužila hodnocení slovní, ale klasické známky. Rodičům, kteří měli zájem o slovní hodnocení, jsme samozřejmě vyšli vstříc. Výkonnost žáků je paušálně nehodnotitelná. Hodnotíme individuální výkon dítěte podle jeho možností, klasické srovnávání žáků mezi sebou není vhodné, i když tuto skutečnost mohou lidé vnímat subjektivně různě.
 
Roman Behún, ZŠ pod Svatou Horou
Pandemie uštědřila školám zdrcující úder. Způsobila jejich zavření. Učitelé nemůžou do žáků čepovat znalosti v kelímcích přes výdejní okénko, ani nedokáží dovážet vzdělání coby zásilková služba rovnou do domácností. A tak se „narodila“ distanční výuka, novinka pro žáky, novinka pro rodiče, novinka i pro učitele.

Zpočátku jsme zápolili s porodními bolestmi, zvykali si na to, jak nám chybí každodenní kontakt se žáky, jejich úsměv či vzdorovité poznámky, naše gesta při výuce, zvýšení hlasu, pochvala či jejich prosté „Dobrý den“. Ale jak říká klasik, nouze naučila Dalibora housti, i my jsme se zdokonalovali, žáci si začali zvykat a najednou jsme všichni zjistili, že to docela jde. Ještě před pár lety většina učitelů obtížně přijímala ztrátu tradiční papírové třídní knihy či žákovské knížky, žehrala na přehnanou digitalizaci školy a výuky, chtěla opouštět oblast školství a argumentovala tím, že Komenský se musí obracet v hrobě.

A teď? Spousta pedagogů středního, ale i staršího věku vesele skypuje, dovádí na různých platformách pedagogických programů, natáčí videa, vytváří dokumenty. Pro mnohé už není nejdůležitější výška jejich důchodů, ale způsoby online výuky se svými žáky. Světe, div se, pandemie mnohým z nás razantně připomněla, že jsou dvacátá léta 21. století.

Distanční výuka však není jen o tom, aby žáci vstřebávali nové učivo, vypracovávali domácí úkoly a snažili se sbírat co největší počet známek potřebných pro vysvědčení. Musí být i zábavná, oddechová, motivující a v mnoha směrech také tvořivá. Měla by žáky podněcovat k vlastní aktivitě, posilovat spolupráci v rodině, ať už mezi dětmi a rodiči, tak mezi sourozenci.
Vzhledem k nastavení způsobu distanční výuky na naší škole nedošlo k významnému propadu ve známkách na vysvědčení oproti předchozím školním rokům. Myslím si však, že známky na vysvědčení v tomto období nejsou to hlavní.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz