29. 9. svátek má Michal

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách

23. července 2018   (12:30)
Dalších 5 fotografií v galeriiNaučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách
foto: pribram.cz

V těsné blízkosti Příbrami se nachází místa s bohatou hornickou historií, že zde existuje velmi cenná lokalita, málokdo ví


Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou nádherným kusem přírody. Bohužel existenci tohoto jedinečného skalního útvaru v lese nad Zdaboří tuší jen málokterý obyvatel Příbrami. Navíc je zdejší lokalita protkána také bohatou hornickou historií. V letech 1642 až 1877 se zde těžila železná ruda a pozornému oku neuniknou pozůstatky důlní činnosti.
 
Zdabořští obyvatelé se postupně snaží „svůj“ kousek města zhodnotit a k tomu přispěje i vybudování naučné stezky. „Začne u studánky a povede přes Žežické skály, kolem „kamenného Draka“, zasypaného vstupu do „jeskyně“, k bývalým šachtám, Marie, Ondřej a Švarcenberské šachtě. Mohla by dál pokračovat na vrchol Vojny. Slyšel jsem dokonce o plánech na vybudování jednoduché vyhlídky na vrcholu Vojny. Byl by tam výhled na celou Příbram. Kromě tabulí s texty, mapami a fotografiemi si návštěvníci budou moci prohlédnout vzorky železné rudy, která se tu těžila. Pokud se to podaří, mohla by v rámci kompletace informací a podkladů vzniknout i malá publikace na toto téma,“ seznamuje se svou vizí zdabořský patriot Ing. Jiří Holý.
Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou …
foto: pribram.cz


Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a pohodlně ho obejdete za hodinku. U Zdabořské studánky bude začínat i končit, takže bude možné si v tomto místě odpočinout a třeba rozdělat ohníček. Delší okruh by pokračoval za Beránky na Zavržice, kolem zdejší hájovny a větrolamu, dále by se napojil na turistické stezky vedoucí k památníku Vojna.
 
Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a …
foto: pribram.cz

Prozatím k vybudování stezky probíhají přípravné práce. Jedná se s Klubem českých turistů a Hornickým muzeem Příbram, připravují se informační panely atd. Kdy se budete moci vydat na trasu, která vás provede krásnou přírodou i hornickou minulostí, vás budeme v budoucnu informovat.
Prozatím k vybudování stezky probíhají …
foto: pribram.cz

Fotogalerie

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách () Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (1) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (2) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (3) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: jk

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz