26. 4. svátek má Oto

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách

23. července 2018   (12:30)
Dalších 5 fotografií v galeriiNaučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách

V těsné blízkosti Příbrami se nachází místa s bohatou hornickou historií, že zde existuje velmi cenná lokalita, málokdo ví


Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou nádherným kusem přírody. Bohužel existenci tohoto jedinečného skalního útvaru v lese nad Zdaboří tuší jen málokterý obyvatel Příbrami. Navíc je zdejší lokalita protkána také bohatou hornickou historií. V letech 1642 až 1877 se zde těžila železná ruda a pozornému oku neuniknou pozůstatky důlní činnosti.
 
Zdabořští obyvatelé se postupně snaží „svůj“ kousek města zhodnotit a k tomu přispěje i vybudování naučné stezky. „Začne u studánky a povede přes Žežické skály, kolem „kamenného Draka“, zasypaného vstupu do „jeskyně“, k bývalým šachtám, Marie, Ondřej a Švarcenberské šachtě. Mohla by dál pokračovat na vrchol Vojny. Slyšel jsem dokonce o plánech na vybudování jednoduché vyhlídky na vrcholu Vojny. Byl by tam výhled na celou Příbram. Kromě tabulí s texty, mapami a fotografiemi si návštěvníci budou moci prohlédnout vzorky železné rudy, která se tu těžila. Pokud se to podaří, mohla by v rámci kompletace informací a podkladů vzniknout i malá publikace na toto téma,“ seznamuje se svou vizí zdabořský patriot Ing. Jiří Holý.

Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou …
Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a pohodlně ho obejdete za hodinku. U Zdabořské studánky bude začínat i končit, takže bude možné si v tomto místě odpočinout a třeba rozdělat ohníček. Delší okruh by pokračoval za Beránky na Zavržice, kolem zdejší hájovny a větrolamu, dále by se napojil na turistické stezky vedoucí k památníku Vojna.
 

Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a …
Prozatím k vybudování stezky probíhají přípravné práce. Jedná se s Klubem českých turistů a Hornickým muzeem Příbram, připravují se informační panely atd. Kdy se budete moci vydat na trasu, která vás provede krásnou přírodou i hornickou minulostí, vás budeme v budoucnu informovat.

Prozatím k vybudování stezky probíhají …

Fotogalerie

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách () Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (1) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (2) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (3) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Ing. Holý

autor: jkDalší články

Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Vše směruje k tomu, aby byl venkovní bazén na sezónu připraven. 26. dubna 2019   (15:20) Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Město zpoplatní toto parkoviště v nejbližších dnech. 26. dubna 2019   (12:45) Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz