11. 11. svátek má Martin

Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun

19. října 2019   (17:08)
Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun

Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu


Na malém návrší na západním okraji obce Obděnice na Sedlčansku se vypíná kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je vidět ze širokého okolí. Pochází z 12. století a je chráněn jako nemovitá kulturní památka. Pod omítkou byly v minulosti nalezeny nástěnné malby z Krčínovy doby, představující postavy apoštolů a rytíře (zřejmě Krčína samotného) v životní velikosti. Po znaleckém průzkumu byly však tehdy malby opět zabíleny. Odkryty byly znovu až před dvěma lety při rekonstrukci stropu, který byl napaden dřevokaznou houbou. Současné vedení města Petrovice rozhodlo o jejich renovaci.

Na záchranu cenných maleb, ale i opravu a vybavení kostela, byla vyhlášena veřejná sbírka, ve které se vybralo 217 627 korun. Arcibiskupství pražské přispělo farnosti částkou 90 tisíc korun a 200 tisíc korun bylo uvolněno z obecního rozpočtu.

Restaurátorské práce kostel na dva roky uzavřely. Znovu byl otevřen letos v srpnu na obděnickou pouť.

Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu. Na konci 16. století získal obec Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan a v právě v tomto kostele je umístěna jeho náhrobní deska. Na náhrobku je vytesán Krčínův znak a latinský epitaf s vynechaným místem pro datum úmrtí. To již doplněno nebylo a při rekonstrukci kostela se kdysi zjistilo, že hrobka zůstala prázdná. Není tak jasné, kde je slavný rybníkář pohřben. Traduje se, že odpověď je zašifrována v latinském nápisu na desce. Podle lidových pověstí Krčínovo tělo po smrti odnesl ďábel, s nímž byl Krčín během života spolčen.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto wikipediaDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz