10. 8. svátek má Vavřinec
Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun

19. října 2019   (17:08)
Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun

Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionuNa malém návrší na západním okraji obce Obděnice na Sedlčansku se vypíná kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je vidět ze širokého okolí. Pochází z 12. století a je chráněn jako nemovitá kulturní památka. Pod omítkou byly v minulosti nalezeny nástěnné malby z Krčínovy doby, představující postavy apoštolů a rytíře (zřejmě Krčína samotného) v životní velikosti. Po znaleckém průzkumu byly však tehdy malby opět zabíleny. Odkryty byly znovu až před dvěma lety při rekonstrukci stropu, který byl napaden dřevokaznou houbou. Současné vedení města Petrovice rozhodlo o jejich renovaci.

Na záchranu cenných maleb, ale i opravu a vybavení kostela, byla vyhlášena veřejná sbírka, ve které se vybralo 217 627 korun. Arcibiskupství pražské přispělo farnosti částkou 90 tisíc korun a 200 tisíc korun bylo uvolněno z obecního rozpočtu.

Restaurátorské práce kostel na dva roky uzavřely. Znovu byl otevřen letos v srpnu na obděnickou pouť.

Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu. Na konci 16. století získal obec Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan a v právě v tomto kostele je umístěna jeho náhrobní deska. Na náhrobku je vytesán Krčínův znak a latinský epitaf s vynechaným místem pro datum úmrtí. To již doplněno nebylo a při rekonstrukci kostela se kdysi zjistilo, že hrobka zůstala prázdná. Není tak jasné, kde je slavný rybníkář pohřben. Traduje se, že odpověď je zašifrována v latinském nápisu na desce. Podle lidových pověstí Krčínovo tělo po smrti odnesl ďábel, s nímž byl Krčín během života spolčen.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto wikipedia

Další články

Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21) Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29) Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Policisté Brodskou ulici v místě uzavřeli, byli připraveni uvolnit prostory pro případné využití výškové techniky. 8. srpna 2020   (16:57) Teploty v sobotu vystoupají přes 31 stupňů, tropy budou i v neděli Teploty v sobotu vystoupají přes 31 stupňů, tropy budou i v neděli Meteorologové doporučují omezit odpoledne zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zvlášť v zaparkovaných autech. 8. srpna 2020   (13:34)
Horko příští týden zvolna ustoupí, ale teplo přetrvá do začátku školy Horko příští týden zvolna ustoupí, ale teplo přetrvá do začátku školy Příští týden budou maximální denní teploty zpočátku kolem tropických 30 stupňů Celsia a jen zvolna budou klesat. 8. srpna 2020   (10:27)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz