19. 1. svátek má Doubravka
Na Svatou Horu dorazilo pro Ježíška více jak 140 originálních a jedinečných vánočních obrázků

7. ledna 2020   (13:06)
Na Svatou Horu dorazilo pro Ježíška více jak 140 originálních a jedinečných vánočních obrázků

Výstava bude k vidění v bazilice na Svaté Hoře až do 2. února.


Vánoce v Čechách a italském Ledru již 3. rokem přibližuje projekt spolupráce betlémářů Příbram a Valle di Ledro. 1. světová válka nepřinesla jen nesmírné utrpení lidí z údolí Valle di Ledro, ale také možnost poznat tradice obou zemí. Regiony Valle di Ledro a Středočeský kraj nepojí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství. V letošním roce byly představeny betlémy nejen z Čech a Itálie, ale pro děti byla uspořádána také výtvarná soutěž.

Význam a hodnotu betlémů podpořil také papež František, který vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček a také navštívil jeskyni, v níž roku 1223 svatý František z Assisi poprvé inscenoval živý beltém. Svatý otec zde setrval v tiché modlitbě a podepsal List o významu a hodnotě vánočních jesliček – Admirabile signum.

„Největší 10 m pohyblivý betlém je k vidění ve Valle di Ledro v části Bezzeca u pana Adriano Oradiniho, který ho připravuje již od června a každý rok ho rozšiřuje. V letošním roce byl k vidění v Ledru i tradiční příbramský betlém z chlebového těsta a betlémy z ovčí vlny,“ uvedl Gulliano Pellegrini z Valle di Ledro.

Po skončení výstavy na Svaté Hoře budou české a italské betlémy k vidění v části Příbram - Brod v místní kapli až do 2. února - svátku Uvedení Páně do chrámu, který zavedl v Římě papež Sergius I. (687-701). Lidově se tento svátek nazývá Hromnice.

„Návštěvníkům jsme chtěli nabídnout možnost seznámit se s prácí betlémářů a vyřezáváním ze dřeva. Na Svaté Hoře bylo možné poznat techniku práce betlemáře Luboše Cabicara, který zároveň ukazoval techniky, kterými tvoří. Návštěvníci se mohli naučit nové kreativní přístupy ve veřejném prostoru na speciálním workshopu, během kterého se bylo možné dozvědět více i o regionu Trentino (Valle di Ledro), Středočeském kraji a městu Příbram,“ přiblížil Den Trentina a Středočeského kraje Josef Hovorka.

S cílem rozšířit zájem o betlémy, tvoření a kreativní myšlení byla uspořádána vzdělávací výtvarná soutěž v kreslení „Vánoce v Čechách a Ledru“. Jak jinak objevit pro děti kouzlo betlémářství, techniky, která byla používána již ve středověku. Do projektu se zapojily děti z více jak 16 škol a školek z šesti zemí, nejen z Čech a Itálie, ale také z Chorvatska, Palestiny nebo Indonésie. Výstavu navštívil a se zájmem prohlédl i apoštolský nuncius, diplomatický zástupce Vatikánu v ČR, Charles Daniel Balvo. Nejzajímavější práce obdržely ceny od partnerů soutěže. Celkově přišlo na Svatou Horu pro Ježíška více jak 140 originálních a jedinečných vánočních obrázků. Výstava obrázků bude k vidění v bazilice na Svaté Hoře až do 2. února.

„Jako připomínku k nedožitým devadesátinám Jana Čáky obdržely děti ze školy Hope School-Beit Jala z Betléma, vystřihovací betlémy, které vytvořil tento významný příbramský spisovatel a výtvarník,“ uvedl Josef Hovorka.

Projekt probíhá pod záštitou správce Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram-Svatá Hora P. Mgr. Davida Horáčka, CSsR, hejtmanky Středočeského kraje ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové a Guliana Pellegriniho z italského Valle di Ledro nositele ceny Gratias agit (Ministerstva zahraničních věcí ČR). 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Josef Hovorka

autor: Tomáš PečenkaDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz