18. 4. svátek má Valérie

Na prodloužený víkend je předpokládán nejvyšší stupeň aktivity klíšťat

4. července 2018   (14:15)
Na prodloužený víkend je předpokládán nejvyšší stupeň aktivity klíšťat

Vezměte si na cesty repelent, pinzetu a dezinfekci


Při pohybu po městě velké riziko setkání s klíštětem a následné nakažení některou z nemocí, kterou tito parazité přenášejí, zřejmě nehrozí. Okres Příbram se ve výskytu infikovaných klíšťat drží v nízkých číslech. Stačí však popojet na Písecko nebo do Berouna a hned máte o 10 procent větší šanci přivézt si klíště s boreliózou. Zatímco u nás jsou nakažena encefalitidou 3 procenta klíšťat, Benešov je na více než 6 procentech, a tak bychom mohli pokračovat.

Nechceme vás nabádat, abyste se báli opustit Příbram, ale vzhledem k tomu, že Český hydrometeorologický ústav hlásí až do soboty devátý stupeň rizika napadení klíštětem (předposlední nejvyšší na desetistupňové škále), vezměte s sebou na případný výlet určitě repelent, pinzetu, dezinfekci a k srdci pár doporučení.
 

Při pohybu po městě velké riziko setkání …
Oblíbeným biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy, zejména jejich okraje prorostlé bylinným patrem a okraje vodních toků. Pohybujte se tedy především po zpevněných cestách, procházku loukou nechte na příště. Po příjezdu se několikrát prohlédněte a kontrolu opakujte i další den, neboť někdy jsou klíšťata tak malá, že je nejde téměř rozpoznat, dokud na vašem těle nezboubelatí.

Klíště odstraňujte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami, ne příliš známé jsou karty na odstraňování těchto malých upírů. Kývejte, viklejte a táhněte. Nikdy s klíštětem netočte a také nenanášejte žádné krémy. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte!

Kromě známé encefalitidy a boreliózy, hrozí také nákaza babesiózou a ehrlichiózou. Prevenci tudíž nepodceňujte.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: portál ČHMÚ
kliste.cz

autor: jkDalší články

Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNO Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Došlo ke krádežím na dopravním značení a pouličním osvětlení. 18. dubna 2019   (14:03) Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Situace velmi připomíná dobu před Štědrým dnem. 18. dubna 2019   (10:48) Příbramské hokejistky mají tah na branku Příbramské hokejistky mají tah na branku Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, které jsou mistry České republiky. 18. dubna 2019   (09:34) S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn Změny se nebudou týkat pouze samotných autobusů, ale také autobusových zastávek, z nichž některé budou vybaveny elektronickými informačními tabulemi. 18. dubna 2019   (07:36) Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Technické služby čekaly s odkrytím na vhodné počasí bez večerních mrazů. 18. dubna 2019   (06:01) FOTO Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Ve dnech 1. – 5. dubna 2019 studenti Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram vycestovali na poznávací zájezd do portugalského Lisabonu a slíbili, že se po návratu podělí o své zážitky. Tady jsou. 17. dubna 2019   (18:25)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz