26. 1. svátek má Zora
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

2. listopadu 2019   (11:52)
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

Místní obyvatelé se cítili šelmami ohroženi, starší manželé se báli vyjít na ulici


V prosinci minulého roku zaplavila sociální sítě fotografie lvice za oknem jednoho z bytových domů v Novém Kníně. Jeden z občanů na okraji města již delší dobu choval jednoho dospělého samce a právě na sklonku minulého roku si k němu pořídil ještě mládě. Tuto „kočičku“ si vzal s sebou do bytu a udělal z ní domácího mazlíčka. Poté, co se fotografie lvice lebedící si na okenním parapetu dostala do médií, majitel i s šelmou zmizel a nebyl k zastižení. Letošní Vánoce budou pro obyvatele Nového Knína jistě o mnohem klidnější. Lev byl před více než měsícem odvezen do útulku poblíž Prahy.
 
Na chovatelovu zálibu ve velkých šelmách doplatili místní obyvatelé, kteří se cítili zvířaty ohroženi. „Kousek od mlýna bydlí dva starší manželé. Kdykoliv jsem paní potkal, ptala se mě, co s tím lvem uděláme. Báli se vyjít na ulici,“ uvedl Ing. Tomáš Havlíček, starosta Nového Knína. Policie ČR však veřejné ohrožení vyloučila.
 
Na základě opakovaných stížností ze strany místních obyvatel proběhlo v lednu 2019 místní šetření. Bylo zjištěno, že chovatel má ve dvou oddělených ohradách dvě zvířata, jedno téměř dospělé a jedno mládě. Mládě lva pustinného žilo v nevhodných podmínkách, za což mu byla dobříšským odborem výstavby a životního prostředí uložena pokuta. Do dnešního dne však nebyla uhrazena.

„V současné době stále probíhá další přestupkové řízení - pro podezření z opakovaného spáchání přestupku na úseku ochrany zvířat proti týrání v souvislosti s chovem dvou lvů pustinných - chov zvířat v nevhodných podmínkách a bez povolení krajské veterinární správy,“ uvedla Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí MěÚ Dobříš.


Podle slov starosty je však vymáhání komplikované, neboť chovatel byl celou dobu evidován na ohlašovně městského úřadu a před úřady nevykazoval žádný majetek.
 
Chovatel se rozhodl nemovitost prodat novému majiteli. Mladší lvice koncem srpna pošla. Byla nemocná. Zůstal tedy jen starší samec. Řešilo se, kam s ním. Jednou z variant bylo, že bude přemístěn na Prahu-Západ, kde měl mít údajně chovatel zažádáno o stavební povolení k chovnému zařízení. Kupec nemovitosti se s chovatelem nakonec dohodl, že bude lev umístěn do útulku poblíž Prahy.
 
V soukromých chovech žije více velkých šelem než v zoologických zahradách. Letos v květnu byla vypracována novela veterinárního zákona, která má přispět k vyšší ochraně zvířat. Zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech a jejich venčení na veřejnosti. Chovatelé budou muset také absolvovat kurz zaměřený na péči o uvedené druhy zvířat a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov. Novela prošla dne 16. října 2019 třetím čtením Poslanecké sněmovny ČR. Měla by začít platit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kriminalisté zjišťují okolnosti smrti, místo nálezu je neprodyšně uzavřeno 25. ledna 2020   (17:58) Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost  přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě Děti a studenti z okolí Brd budou mít i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této soutěže, v níž o úspěchu rozhodují znalosti o lesích, lesnictví a přírodě, pro ně v úterý 18. února 2020 v Obecnici zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 25. ledna 2020   (15:02) Příbramskému divadlu i kinu loni přibylo návštěvníků Příbramskému divadlu i kinu loni přibylo návštěvníků Divadlu Antonína Dvořáka v Příbrami loni přibylo návštěvníků. Jeho představení zhlédlo téměř 66.000 diváků, meziročně asi o 8000 více. Velký nárůst návštěvnosti byl také v kině. 25. ledna 2020   (12:05) Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Zastupitelstvo města Příbrami každý rok přijímá Obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Nyní nastala doba, kdy je možné podávat náměty na udělení výjimky z této vyhlášky. 25. ledna 2020   (09:27) Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51)


Související články

Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě Děti a studenti z okolí Brd budou mít i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této soutěže, v níž o úspěchu rozhodují znalosti o lesích, lesnictví a přírodě, pro ně v úterý 18. února 2020 v Obecnici zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 25. ledna 2020   (15:02) Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz