4. 12. svátek má Barbora
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

2. listopadu 2019   (11:52)
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

Místní obyvatelé se cítili šelmami ohroženi, starší manželé se báli vyjít na uliciV prosinci minulého roku zaplavila sociální sítě fotografie lvice za oknem jednoho z bytových domů v Novém Kníně. Jeden z občanů na okraji města již delší dobu choval jednoho dospělého samce a právě na sklonku minulého roku si k němu pořídil ještě mládě. Tuto „kočičku“ si vzal s sebou do bytu a udělal z ní domácího mazlíčka. Poté, co se fotografie lvice lebedící si na okenním parapetu dostala do médií, majitel i s šelmou zmizel a nebyl k zastižení. Letošní Vánoce budou pro obyvatele Nového Knína jistě o mnohem klidnější. Lev byl před více než měsícem odvezen do útulku poblíž Prahy.
 
Na chovatelovu zálibu ve velkých šelmách doplatili místní obyvatelé, kteří se cítili zvířaty ohroženi. „Kousek od mlýna bydlí dva starší manželé. Kdykoliv jsem paní potkal, ptala se mě, co s tím lvem uděláme. Báli se vyjít na ulici,“ uvedl Ing. Tomáš Havlíček, starosta Nového Knína. Policie ČR však veřejné ohrožení vyloučila.
 
Na základě opakovaných stížností ze strany místních obyvatel proběhlo v lednu 2019 místní šetření. Bylo zjištěno, že chovatel má ve dvou oddělených ohradách dvě zvířata, jedno téměř dospělé a jedno mládě. Mládě lva pustinného žilo v nevhodných podmínkách, za což mu byla dobříšským odborem výstavby a životního prostředí uložena pokuta. Do dnešního dne však nebyla uhrazena.

„V současné době stále probíhá další přestupkové řízení - pro podezření z opakovaného spáchání přestupku na úseku ochrany zvířat proti týrání v souvislosti s chovem dvou lvů pustinných - chov zvířat v nevhodných podmínkách a bez povolení krajské veterinární správy,“ uvedla Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí MěÚ Dobříš.


Podle slov starosty je však vymáhání komplikované, neboť chovatel byl celou dobu evidován na ohlašovně městského úřadu a před úřady nevykazoval žádný majetek.
 
Chovatel se rozhodl nemovitost prodat novému majiteli. Mladší lvice koncem srpna pošla. Byla nemocná. Zůstal tedy jen starší samec. Řešilo se, kam s ním. Jednou z variant bylo, že bude přemístěn na Prahu-Západ, kde měl mít údajně chovatel zažádáno o stavební povolení k chovnému zařízení. Kupec nemovitosti se s chovatelem nakonec dohodl, že bude lev umístěn do útulku poblíž Prahy.
 
V soukromých chovech žije více velkých šelem než v zoologických zahradách. Letos v květnu byla vypracována novela veterinárního zákona, která má přispět k vyšší ochraně zvířat. Zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech a jejich venčení na veřejnosti. Chovatelé budou muset také absolvovat kurz zaměřený na péči o uvedené druhy zvířat a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov. Novela prošla dne 16. října 2019 třetím čtením Poslanecké sněmovny ČR. Měla by začít platit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz