6. 8. svátek má Oldřiška
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

2. listopadu 2019   (11:52)
Muž v Novém Kníně choval lvy. Jeden pošel, druhý skončil v útulku u Prahy

Místní obyvatelé se cítili šelmami ohroženi, starší manželé se báli vyjít na uliciV prosinci minulého roku zaplavila sociální sítě fotografie lvice za oknem jednoho z bytových domů v Novém Kníně. Jeden z občanů na okraji města již delší dobu choval jednoho dospělého samce a právě na sklonku minulého roku si k němu pořídil ještě mládě. Tuto „kočičku“ si vzal s sebou do bytu a udělal z ní domácího mazlíčka. Poté, co se fotografie lvice lebedící si na okenním parapetu dostala do médií, majitel i s šelmou zmizel a nebyl k zastižení. Letošní Vánoce budou pro obyvatele Nového Knína jistě o mnohem klidnější. Lev byl před více než měsícem odvezen do útulku poblíž Prahy.
 
Na chovatelovu zálibu ve velkých šelmách doplatili místní obyvatelé, kteří se cítili zvířaty ohroženi. „Kousek od mlýna bydlí dva starší manželé. Kdykoliv jsem paní potkal, ptala se mě, co s tím lvem uděláme. Báli se vyjít na ulici,“ uvedl Ing. Tomáš Havlíček, starosta Nového Knína. Policie ČR však veřejné ohrožení vyloučila.
 
Na základě opakovaných stížností ze strany místních obyvatel proběhlo v lednu 2019 místní šetření. Bylo zjištěno, že chovatel má ve dvou oddělených ohradách dvě zvířata, jedno téměř dospělé a jedno mládě. Mládě lva pustinného žilo v nevhodných podmínkách, za což mu byla dobříšským odborem výstavby a životního prostředí uložena pokuta. Do dnešního dne však nebyla uhrazena.

„V současné době stále probíhá další přestupkové řízení - pro podezření z opakovaného spáchání přestupku na úseku ochrany zvířat proti týrání v souvislosti s chovem dvou lvů pustinných - chov zvířat v nevhodných podmínkách a bez povolení krajské veterinární správy,“ uvedla Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí MěÚ Dobříš.


Podle slov starosty je však vymáhání komplikované, neboť chovatel byl celou dobu evidován na ohlašovně městského úřadu a před úřady nevykazoval žádný majetek.
 
Chovatel se rozhodl nemovitost prodat novému majiteli. Mladší lvice koncem srpna pošla. Byla nemocná. Zůstal tedy jen starší samec. Řešilo se, kam s ním. Jednou z variant bylo, že bude přemístěn na Prahu-Západ, kde měl mít údajně chovatel zažádáno o stavební povolení k chovnému zařízení. Kupec nemovitosti se s chovatelem nakonec dohodl, že bude lev umístěn do útulku poblíž Prahy.
 
V soukromých chovech žije více velkých šelem než v zoologických zahradách. Letos v květnu byla vypracována novela veterinárního zákona, která má přispět k vyšší ochraně zvířat. Zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech a jejich venčení na veřejnosti. Chovatelé budou muset také absolvovat kurz zaměřený na péči o uvedené druhy zvířat a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov. Novela prošla dne 16. října 2019 třetím čtením Poslanecké sněmovny ČR. Měla by začít platit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16) Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz