vývoj COVID-19
27. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 31
Borotice 3
Bratkovice 4
Březnice 55
Buková u Pb 4
Čenkov 12
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 1
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 245
Dolní Hbity 9
Drahenice 1
Drahlín 5
Drásov 7
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 6
Háje 6
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 3
Hvožďany 8
Jablonná 10
Jesenice 3
Jince 38
Kamýk n. V. 19
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 40
Kotenčice 5
Kozárovice 5
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 9
Milín 25
Modřovice 3
Mokrovraty 2
Nalžovice 33
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 2
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 6
Nový Knín 47
Občov 3
Obecnice 13
Obořiště 22
Obory 4
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 10
Petrovice 23
Pičín 12
Počaply 1
Počepice 6
Podlesí 17
Příbram 627
Příčovy 8
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 31
Rožmitál 86
Rybníky 2
Sádek 2
Sedlčany 242
Sedlec-Prč. 71
Sedlice 2
Smolotely 2
Solenice 3
Stará Huť 46
Starosed. H. 2
Suchodol 3
Svaté Pole 3
Svatý Jan 6
Tochovice 11
Třebsko 6
Trhové D. 7
V. Lečice 1
Věšín 9
Višňová 11
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 10
Zalužany 7
Zbenice 3
Zduchovice 8
Ministerstvo zveřejnilo nový semafor, nad Příbramskem už svítí oranžová

17. září 2020   (16:28)
Ministerstvo zveřejnilo nový semafor, nad Příbramskem už svítí oranžová

Většina okresů v ČR je v prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření. Příbramsko je již na druhém ze tří stupňů rizika nákazy.


Ve druhém stupni rizika nákazy covidem-19 je podle dnes zveřejněné mapy 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět. Oranžová je tak Praha, většina Středočeského kraje, okres Uherské Hradiště a nově Chebsko. Většina Česka je v prvním, zeleném stupni rizika. Bílých okresů bez rizika zůstalo 13. Vyplývá to z prezentací z dnešní tiskové konference ministerstva zdravotnictví. Mapa zobrazuje data od 8. do 14. září.

Ve třetím stupni rizika označeném červeně, který znamená narůstající nebo trvající komunitní přenos nákazy, není v Česku žádný okres. Oranžové jsou Praha a od minulého týdne také okresy Kladno, Beroun, Praha-východ, Kolín a Uherské Hradiště. Dnes přibyly okresy Cheb, Příbram, Mělník, Praha-západ a Nymburk.
Většina okresů je v prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření. Bílých zůstalo 13, jsou to vesměs pohraniční regiony, tedy okresy Domažlice, Prachatice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Chomutov, Rychnov nad Kněžnou, Jeseník, Bruntál, Opava, Karviná, Frýdek-Místek, Vsetín a Nový Jičín.
Stupně semaforu
Bílá barva znamená žádné, případně zanedbatelné riziko nákazy. Manuál ministerstva hovoří v lokalitě o nejvýše pěti odhalených případech nákazy denně, které spolu nesouvisí. Má stupeň nula.

Zelená barva, která má v rámci výstrahy bodovou škálu od jedné do tří stupňů, znamená výskyt sporadických případů, případně lokální ohniska epidemie bez komunitního přenosu. Během týdne nesmí počet nově diagnostikovaných přesáhnout hranici 25 osob na 100 000 obyvatel.
Epidemiologové doporučují dbát na zvýšenou hygienu podobně jako v případě každoročních epidemií respiračních chorob, tzn. mýt si často ruce, dodržovat odstup od cizích osob, zvážit použití roušky a v případě příznaků infekce zůstat doma a obrátit se telefonicky na lékaře.
Zelená barva funguje spíše na základě doporučení.
 • Opatření a doporučení
 • Vyhýbat se úzkému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky onemocnění.
 • Pravidelně si mýt ruce mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund.
 • Kašlat a kýchat do kapesníku, po použití jej znehodnotit/vyprat; kašlat a kýchat do předloktí, pokud není k dispozici kapesník.
 • Vyhýbat se dotekům očí, nosu a úst.
 • Zajistit včas všechna potřebná očkování včetně vakcinace proti sezonní chřipce.
 • V případě příznaků akutního respiračního onemocnění zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s rodinnými příslušníky a telefonicky kontaktovat praktického lékaře.
 • Doporučení pro rizikové skupiny:
  • Dodržovat odstup od cizích osob, omezit návštěvy prostor s vyšší koncentrací osob na jednom místě.
  • Zvážit použití prostředků ochrany úst a nosu (např. rouška).
 • Dodržovat odstup od cizích osob, omezit návštěvy prostor s vyšší koncentrací osob na jednom místě.
 • Zvážit použití prostředků ochrany úst a nosu (např. rouška).
V oranžové barvě, do níž spadá interval od 4 do 7 bodů, již může docházet ke komunitnímu přenosu a k nárůstu počtu nových případů. Na 100 000 obyvatel přibylo ve žluté oblasti během týdne přes 25 případů. Lokální epidemie se začínají prolínat.
Lidé v takovém případě vedle již zmíněných opatření musí počítat s dalšími restrikcemi a doporučeními. Roušky mohou být povinné na hromadných akcích, ve veřejné dopravě, ve zdravotnických zařízeních i jinde. Hromadné akce mohou mít omezenou kapacitu, mohou být zakázány návštěvy ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Firmám může být doporučeno zavedení home officu.
Okresy v této barvě ale nemusí mít stejný stupeň. Ten určí hygienici a opatření se podle tohoto stupně mohou lišit i v rámci jedné barvy. Je tak možné, že pokud budou dva okresy ve stejné barvě, nebudou v nich platit stejná opatření.
 • Opatření a doporučení
 • Opatření jako u stupně 0, I a navíc:
 • Zabezpečit dostupnost přípravků s virucidním účinkem na dezinfekci rukou.
 • Zabezpečit dezinfekci předmětů a povrchů přípravky s virucidním účinkem.
 • Nosit prostředky ochrany úst a nosu (rouška) v prostředcích veřejné dopravy, na hromadných akcích, u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a v uzavřených veřejných prostorech (např. nákupní centra).
 • Omezit počet účastníků hromadných akcí.
 • Omezit otevírací doby podniků zařízení veřejného stravování.
 • Omezit kapacity návštěvnosti a nastavení rozestupů mezi jednotlivými návštěvníky.
 • Dobrovolné stažení podpůrných mobilních aplikací k trasování.
 • Doporučení pro zaměstnavatele:
  • Zajištění virucidních dezinfekčních prostředků a pravidelné sanitace povrchů zejména společných prostor.
  • Zajištění osobních ochranných prostředků.
  • Nastavit režim shromažďování a společných aktivit zaměstnanců (porady, společné stravování), nastavit režim služebních cest a přijímání zahraničních hostů.
  • Nastavit dle možností pracovní režim (home office, jednání prostřednictvím videokonferencí).
 • Zajištění virucidních dezinfekčních prostředků a pravidelné sanitace povrchů zejména společných prostor.
 • Zajištění osobních ochranných prostředků.
 • Nastavit režim shromažďování a společných aktivit zaměstnanců (porady, společné stravování), nastavit režim služebních cest a přijímání zahraničních hostů.
 • Nastavit dle možností pracovní režim (home office, jednání prostřednictvím videokonferencí).
Červená barva charakterizuje komunitní šíření a narůstající počet případů. Na desetibodové škále představuje body 8 až 10. Lidé by vedle již uvedených opatření měli omezit cesty na nezbytné minimum, používat ochranné  prostředky, minimalizovat kontakty a mít zajištěny základní potraviny, vodu, léky i další nezbytnosti na zhruba 14 dní. Lze očekávat i omezení provozu školních a předškolních zařízení i další omezení.
I tady platí, že míru opatření stanoví hygienici podle stupňů.
 • Opatření a doporučení
 • Opatření jako u stupně I, II a navíc:
 • Vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi.
 • Omezit cesty ven na nezbytné minimum, obzvláště pak do oblastí s aktivním přenosem nákazy.
 • Používat osobní ochranné prostředky.
 • Zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků, případě dalšího nezbytného vybavení potřebného na dobu cca 14 dní.
 • Omezit shromažďování většího počtu osob včetně pořádání náboženských, sportovních a dalších komunitních akcí.
 • Omezení provozu předškolních a školních zařízení a dalších aktivit.
 • Připravit se na potenciálně omezený přístup ke službám.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Stejně jako v předchozích letech se policisté a městští strážníci, v souvislosti s blížícími se svátky Památky zesnulých, budou ve zvýšené míře věnovat předcházení trestné činnosti páchané na hřbitovech a v okolí. 28. října 2020   (18:41) Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Premiér Andrej Babiš doufá, že se lidé v boji s covidem semknou jako na jaře. 28. října 2020   (16:25) Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Na současnou online výuku, konkrétně její průběh, jak se žáci připravují a jak učitelé zvládají vysílání, jsme se zeptali ředitelů základních škol. 28. října 2020   (15:08) Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. Připomíná zlomový bod tisícileté historie české státnosti: Vznik moderního státu po několika staletích svazku se zeměmi habsburské monarchie. 28. října 2020   (08:42) V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu Rychle se zvyšuje také množství hospitalizovaných. Podle posledních známých čísel v pondělí oproti neděli přibylo v nemocnicích 578 lidí s koronavirovou infekcí na 6191 pacientů. 28. října 2020   (08:23)
Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz