Meteorologové: Dnes by mohla být vidět polární záře
5. listopadu 2023 (18:08)
V Česku by dnes po setmění mohla být vidět polární záře. Na síti X na to dnes odpoledne upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na většině území ale panuje velká oblačnost, zmenšená bude podle meteorologů na jihu České republiky. K pozorování je podle meteorologů kromě malé oblačnosti nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha. Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.
"Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla," uvedl ČHMÚ.
Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.
Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu tuto nevšední nebeskou podívanou Česká astronomická společnost.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeský kraj rozdělí lidem s nízkými příjmy sedm milionů korun na výměnu kotlů
•Ve svatohorském sadu bylo vysazeno 140 ovocných stromů
•Závěr týdne bude větrný, v pátek a v neděli očekávají meteorologové déšť
Další články
Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami
Když bloudíme napříč záběhelskými, padrťskými pláněmi, míjíme Kolvín nebo se …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž
Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala …
SPORT
SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu
Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ …
SPORT
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí …
AKTUÁLNĚ
První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí
První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury
O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit
Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram …
AKTUÁLNĚ
Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost
Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších …
ZAJÍMAVOSTI
Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec
Noc z 30. dubna na 1. května u nás patří k nejpůsobivějším v roce. Říká se jí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu
Nedaleko Dobříše se nachází výjimečné chráněné území Andělské schody, které v sobě …
TIP NA VÝLET





