11. 11. svátek má Martin

Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou

16. října 2019   (19:02)
Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou

O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela.


Jednou z nejstarších obyvatelek Příbrami je pětadevadesátiletá Marie Turková. Narodila se v Příbrami v roce 1924. Svůj život prožila v malém domku v Dlouhé ulici. Její otec byl úředník, matka měla ve městě malý krámek s potravinami. Tatínek zemřel na tuberkulózu, když jí bylo osm let. Dodnes vzpomíná, jak s ním chodila na návštěvu za malířem Karlem Hojdenem a jak u nich na Vánoce vždy obdivovala jejich velký betlém.
 
Povídali jsme si s ní, jak se jí v Příbrami celé ty roky žilo. Když mluvila o svém otci, leskly se jí v očích slzy.
 
Matka měla krámek s potravinami. Chodila jste jí pomáhat?
Už odmala jsem mamince v obchodě musela pomáhat. Pomáhala jsem lidem odnášet nákup domů. A nikdy jsem za to nic nedostala, ani jsem nic nečekala.
 
Lidé k nám chodili nakupovat se žebračenkami. To byly poukazy na pětikorunu, které dostávali chudí lidé na celý týden. Maminka jim vždy na zadní stranu vypisovala, co si za tu pětikorunu u ní nakoupili. Já jí ty poukazy pomáhala skládat. Ona je pak odnesla na radnici a tam jí vše proplatili. Plno lidí tu bylo chudých a žili jen za tu pětikorunu. Kupovali jen ty nejnutnější věci.
 
Čím se živil Váš otec?
Tatínek byl na berní správě jako úředník. Zemřel na tuberkulózu, když mi bylo osm let. Pocházel z Březových Hor z hornické rodiny. Měl 15 sourozenců. Dospělosti se jich ale dožilo jen šest. Umírali na záškrt, psotník, tuberkulózu.
 
Vzpomínáte si na to, co jste s tatínkem zažila?
Jak byl nemocný, musel chodit ven na dlouhé procházky. A já chodila s ním. Vždy jsem mu ze školy chodila naproti, přes Svatou Horu až do Dlouhé ulice, kde jsme měli domek. Ten nám před 45 lety zbourali.
 
Kamarádil s malířem Karlem Hojdenem. Bydleli ve vilce pod nemocnicí a tatínek mě tam vodil. Ukazoval mi, co pan Hojden namaloval. Vzpomínám si, že měl pan Hojden na malíčku dlouhý ohnutý nehet a tím nehtem vždy ty své kresby nabíral. Pro mě byl tenkrát asi největší zážitek ten nehet (smích). Na Vánoce dali vždy v kuchyni na postel velikánské prkno a postavili na něj krásné jesličky. Jako dítě jsem kolem té postele pořád chodila a dívala se na ten betlém. Jestli ho dnes ještě mají, to nevím.
 
Jak vypadala Příbram, když jste byla malá?
Ulice bývaly plné dětí, každá rodina jich měla pět až šest. Já jsem si s nimi vždycky venku hrála. V Dlouhé ulici také bydlelo spoustu starých lidí.
 
Na co ráda vzpomínáte?
Dodnes si pamatuji, jak jsme chodili v procesí na Svatou Horu. Mé tři dcerky šly v průvodu za družičky. Každá měla jinou barvu šatů, ty jsem jim sama ušila. Nahoře v Pražské ulici vyráběla paní klobouky a udělala mi pro ně barevné věnečky na hlavu. Pod Svatou Horou jsme si do košíků natrhali kytky a pak jsme je cestou rozhazovali. V průvodech chodili řezníci s naleštěnými sekyrami přes rameno, sokolové a různé spolky. Pod nebesy pak kněz s hostií.
 
Když byly dcery malé, procestovali jsme pěšky celé okolí Příbrami. V sobotu a v neděli jsem namazala chleba a šli jsme do Jeruzaléma, na Buk, na Slivici a do Bohutína na pouť. Na auto jsme neměli.
 
Jak jste prožila válečné období?
Měla jsem být nasazena do říše, ale shodou okolností jsem dostala angínu, a tak transport odjel beze mě a já tu zůstala. Nasadili mě do dobříšského sanatoria. Se dvěma studenty medicíny jsem vyšetřovala postřelené německé vojáky a lidi nakažené tuberkulózou. Ve Staré Huti byla továrna na cín a celá vesnice byla tenkrát tuberkulózou zamořena. Téměř tři roky, až do konce války, jsem také zapisovala nálezy u rentgenu. Nijak jsem se před rentgenovým zářením nechránila, říkali mi, že to není nebezpečné. Tvrdili: „To není uranová lampa, ale vodíková.“ Porodila jsem pak tři zdravé děti, tak asi jsem tou lampou opravdu popálená nebyla.
 
Vedení v sanatoriu bylo německé, všichni se k nám chovali velice slušně. 
 
Jak velkou máte nyní rodinu?

Mám tři vnučky. Všem už je přes třicet let, žijí s muži, ale vdávat se nechtějí. Ani založit rodinu. Mají své zaměstnání a hodně cestují. Jedna byla v Americe, druhá v Indonésii, třetí mi nedávno poslala pohled  z Egypta. Užívají si života a rodinu odkládají. Rodina je přitom důležitá pro stát. Mám jim to za zlé.

Co byste dnešním mladým lidem poradila do života?
Aby byli slušní, aby se starali o všechno kolem. Aby se starali o nás, o staré lidi. My jsme dřív staré lidi ctili, zdravili jsme je.
 
Paní Marii bylo letos devadesát pět let. Žije v domově seniorů na Březových Horách a tvrdí, že tam našla svůj druhý domov. Jejím třem dcerám je dnes už sedmdesát let. Pravidelně ji v Příbrami navštěvují. O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, Marie nikdy nepřemýšlela. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir top japDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz