13. 4. svátek má Aleš
Nobelia

Logopedka: Neléčené logopedické problémy se mohou rozvinout v poruchy učení

ROZHOVOR
20. února 2024   (06:13)
Logopedka: Neléčené logopedické problémy se mohou rozvinout v poruchy učení
foto: ONP, Martin Janota - se svolením

Příbramská nemocnice nabízí služby logopedické ambulance zhruba od listopadu loňského roku.


Klinická logopedka Martina Koudelová patří k nejčerstvějším posilám v rámci příbramské nemocnice. Od podzimu loňského roku zajišťuje logopedickou ambulanci včetně konzilií na lůžkových odděleních. Ambulance je umístěna v přízemí pavilonu I. O tom, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc logopeda, ale i o problematice zavádějících informací na neodborných webech a sociálních sítích, jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Co to vůbec je logopedie?
Klinická logopedie je zdravotnický obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a terapií poruch komunikace ve spektru od narození až do stáří.

Jakých pacientů je více? Dětských nebo dospělých?
U mě v ambulanci převažují dětští pacienti. Docházím ale i na lůžková oddělení pro dospělé, nejčastěji neurologické, kde se snažím lidi po hospitalizaci zařadit i do následné ambulantní péče.

Pozorujete u dětských pacientů nějaký trend, že by přibývalo těch, kteří potřebují logopedickou pomoc?
Co se týče statistik, tak by měl být stav poměrně setrvalý, ale z mé zkušenosti vyplývá, že přibývá těžších poruch komunikace.
Myslíte, že v tom může hrát roli i trávení volného času u mobilů a tabletů a dalších podobných aktivit?
Určitě to může prohlubovat určité predispozice, které u dětí jsou. Nemyslím ale, že se jedná o primární příčinu. Obecně platí všeho s mírou.

Dá se tedy říci, co je tou příčinou, že dítě potřebuje logopedickou péči?
Jako je široké spektrum poruch, tak je široké i spektrum jejich příčin. Velkou roli hraje genetika a dále různé příčiny prenatální (např. vrozené vývojové vady), perinatální (vzniklé během porodu) a postnatální (např. zvětšená nosní mandle, zlozvyky atd.). Samozřejmě také jejich kombinace.
Kdy bych měl jako rodič zpozornět, že je s dítětem něco špatně a měl bych vyhledat profesionála?
Jsou určité milníky, které je dobré sledovat, ale platí, že co dítě, to originál. To, že z něčeho dítě vyroste může být pravda, ale také nemusí. Existují určité varovné signály, které rodič může přehlédnout. Často je může přehlédnout i pediatr, protože děti bývají při vyšetření málomluvné. Je to tedy hodně na rodičích a těm všem radím jednu věc. Pokud se mi cokoliv nezdá, tak je vždy lepší se poradit s odborníkem. V tom nejlepším případě jim poví, že je dítě v naprostém pořádku, v horším je už bude mít v péči, zahájí nějakou terapii, nebo je alespoň bude nějakým způsobem sledovat a poradí, na co se s dítětem zaměřit. Proto se nebojím vyšetřovat ani malé děti, třeba kolem dvou let. Vždycky je lepší poradit se s odborníkem než pátrat na neověřených webech, kde často nedostanete přesné informace. Navíc to, co uvádí jedna maminka jako příklad u svého dítěte, rozhodně nemusí platit pro druhé, u kterého se zdají být potíže obdobné. Často ale bývají způsobené něčím jiným a to, co jednomu pomůže, může dalšímu naopak uškodit.

Jaké všechny nástroje máte jako logoped pro terapii?
U těch nejmenších se využívají hračky, předměty denní potřeby a další věci pro to, aby se dítě rozmluvilo a naučilo se nějakým způsobem komunikovat (někdy i neverbálně). U dětí, u kterých je nutné už pilovat výslovnost, existuje řada pomůcek, které pomáhají motorice jazyka, rozvoji sluchového a zrakového vnímání, paměti, pozornosti. To vše se na výslovnosti podílí, což si řada lidí neuvědomuje. Artikulace je vrchol pyramidy, když vypadne nějaká spodní část, tak se to projeví právě v tom nejvyšším bodu. Naším úkolem je najít tu příčinu a odstranit ji, pokud to lze a snažit se o to, aby se řeč vyvíjela správně.
Jak dlouho v průměru pracujete s dětmi?
Jsou někteří, kterým stačí jedna nebo dvě konzultace a je to všechno v pořádku. Ale to jsou většinou děti, kde žádný problém vlastně není a spíše tam podporujeme přirozený vývoj. Když tam problém je a jedná se například o nějakou neurovývojovou poruchu, tak ta péče je několikaletá. Mám některé pacienty v péči třeba i 8 let a stále nejsem s výsledkem spokojena a je na čem u nich pracovat.
Existuje nějaká prevence v logopedii?
Pokud se bavíme o dětských pacientech, hodně záleží na rodičích. Rodič, který k nám přijde, je odpovědný rodič, který se v rámci svých možností dětem věnuje, povídá si s nimi a dělá s nimi další aktivity, ale přesto se řeč nevyvíjí tak, jak má. Pokud nemá dítě jiný problém, tak stačí jen přirozená komunikace a hra s dětmi, což v sobě většina rodičů přirozeně má. Není to ale jen o povídání si, ale také i o celkovém rozvoji, který by rodiče měli podpořit.
Co se může stát, pokud jako rodič problém u dětí řešit nebudu. Kam to může vést?
Přetrvávající a zejména těžší vady řeči s velkou pravděpodobností povedou k problémům ve škole. Ať už mluvíme o specifických poruchách učení nebo sociálních dopadech. A v ten okamžik rodiče přijdou s tím, že je k nám pošlou ze školy. Škola je pro mnohé rodiče strašák a často až to bývá motivací vyhledat odbornou pomoc. Problém je ale někdy i v tom, že rodiče ty logopedické problémy u dětí ani nevnímají, protože se jedná o jejich dítě, se kterým jsou od narození, a i přes nějakou vadu řeči mu přirozeně rozumí.
Říkala jste, že je důležité posuzovat děti individuálně a spoléhat se na odborníky. Jak jste na tom vůbec s kapacitou? Přibíráte nové pacienty?
Pacienty stále přibíráme. Já mám vizi, že pokud to bude v mých silách, nebudu pacienty odmítat. I kdybych mohla nabídnout třeba jen jednorázovou konzultaci a případné nasměrování. Situace v kraji a nejen tady, je v oboru logopedie velmi špatná, logopedů je málo a obávám se, že to má za následek to, že lidé vyhledávají pomoc u lidí, kteří nemají potřebnou kvalifikaci. Na sociálních sítích a webech vidím mnoho věcí, které mě z profesionálního pohledu opravdu zarážejí a mohou být pro správný vývoj dítěte i škodlivé. Jak jsem již říkala, každé dítě je originál a ke každému se tak musí přistupovat. Chtěla bych, aby všichni věděli, že vždy udělám maximum pro to, abych pomohla. Aby se nebáli zavolat nebo napsat email.
Kdy a jak vás mohou lidé navštívit, pokud vyhodnotí, že potřebují logopedickou pomoc?
Návštěva je možná po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě. V ordinačních hodinách se snažím vždy telefon zvednout, popřípadě volám zpět. V tuto chvílí máme otevřeno každý všední den kromě čtvrtka od 7:45 do 10:00 a od 12:30 do 16:00. Zájemci se mohou ozvat na telefonním čísle 318 641 632 nebo se přímo objednat pomocí elektronického formuláře na webu nemocnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související


Další články

Video: Motorkářskou sezonu zahájil tradiční přejezd nejkratší Route 66 na světě Video: Motorkářskou sezonu zahájil tradiční přejezd nejkratší Route 66 na světě Akce má zbořit klišé o tom, že motorkáři jsou piráti silnic, kteří ohrožují … Letní počasí na začátku týdne skončí, vystřídá ho ochlazení a sníh Letní počasí na začátku týdne skončí, vystřídá ho ochlazení a sníh Na začátku týdne se do prostoru střední Evropy dostane chladný vzduch od … Spisovatelka Jana Poncarová zavítá do Březnice Spisovatelka Jana Poncarová zavítá do Březnice S autorkou Podbrdských žen se setkáte ve čtvrtek 18. dubna v městské knihovně. … Řidiči audi vběhl do cesty pes, auto skončilo v rybníku Řidiči audi vběhl do cesty pes, auto skončilo v rybníku Nehoda byla oznámena na tísňovou linku policie před devátou hodinou. K jarní potravinové sbírce se obchody připojí již dnes K jarní potravinové sbírce se obchody připojí již dnes Darovat trvanlivé potraviny nebo drogerii mohou lidé ve více než 2 000 prodejnách v … Reakce na bodnutí hmyzem přijde po pár minutách. Záchranáři připomínají základní pravidla první pomoci Reakce na bodnutí hmyzem přijde po pár minutách. Záchranáři připomínají základní pravidla první pomoci Lékařskou pomoc kvůli žihadlu či bodnutí hmyzem vyhledají každoročně tisíce lidí. … Výstava Mistr řezník ve Vysoké představí Dvořáka obestřeného mýty Výstava Mistr řezník ve Vysoké představí Dvořáka obestřeného mýty Autoři výstavy vybrali 18 tvrzení spojených se životem a dílem skladatele, každé … Rezerva Olomouce se výhrou v Příbrami posunula ve druhé lize na pátou příčku Rezerva Olomouce se výhrou v Příbrami posunula ve druhé lize na pátou příčku Příbram sice byla nebezpečnější, své možnosti ale nevyužila. Památník v Letech věnovaný holokaustu Romů a Sintů se otevře 12. května Památník v Letech věnovaný holokaustu Romů a Sintů se otevře 12. května Dlouholeté snahy o důstojné uctění památky obětí holokaustu v místě bývalého …
Češi mají nezdravý životní styl, nesportují a holdují alkoholu Češi mají nezdravý životní styl, nesportují a holdují alkoholu Zatímco podíl kuřáků nepatrně poklesl pod průměr EU, nadměrná konzumace alkoholu …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies