10. 8. svátek má Vavřinec
Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou

4. července 2020   (09:16)
Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou

Větrník byl vytažen přímo z nory a jeho rodina se stala během chvíle minulostí. Naživu zůstal jen on.


Vzhledem k tomu, že péče o přírodu a bezbranné živočichy je ušlechtilá věc, rozhodli jsme se věnovat prostor na našem webu obyvatelům Ochrany fauny ČR. Jejich adopcí přispějete především na chod stanice a záchranu dalších živočichů.

Každý zdejší klient má svůj, leckdy dojemný, příběh. Dnes jsme vybrali příběh dvojice lišek, které spolu sdílejí náhradní domov. „Lišák Větrník se k nám dostal jako úplně malé mládě, které ještě nebylo schopno přijímat tuhou potravu, natož si něco ulovit. Ačkoli máme mezi myslivci mnoho přátel, stále ještě existují tací, co nectí žádná pravidla. Větrník byl vytažen přímo z nory a jeho rodina se stala během chvíle minulostí. Naživu zůstal jen on. Štěstím v neštěstí bylo, že se pánové po této hromadné popravě šli posílit do restaurace a lišče dali pohlídat paní hostinské. Ta si vyslechla, co s liščetem zamýšlí a byla zděšena natolik, že situaci vzala do vlastních rukou. Myslivcům oznámila, že lišče uteklo a zavolala do záchranné stanice, čímž ho zachránila před dlouhodobým týráním. Mělo být použito k výcviku loveckých psů v norování,“ vypráví ošetřovatel z Ochrany fauny.
Mládě tak vyrůstalo s lidmi a zcela se ochočilo. Taková liška již nemůže být nikdy vypuštěna na svobodu, neboť by vyhledávala společnost lidí a pravděpodobně by ji brzy někdo vyhodnotil jako nebezpečnou. Prvním adoptivním rodičem lišáka byla mateřská školka z Větrníku v Dobříši, a tak získal své jméno. V zajetí nebyl příliš šťastný až do příchodu lišky Elišky. „Eliška byla úplně ochočená záměrně, majitel si ji pořídil jako mazlíčka. Když přišla do puberty a začala podlézat plot k sousedům na lov slepic, byl tím zaskočen a chtěl se jí zbavit. I když lišky dokáží být vůči majiteli tak vřelé jako psi, tak mají stále pudy šelem…“ osvětluje ošetřovatel.
Obě lišky tak musí žít doživotně v zajetí. Ačkoli jsou úplně zdravé, nemohou se vrátit zpět do přírody. Na péči o ně a záchranu dalších zvířat můžete přispět darem nebo si zvíře adoptovat, více informací získáte na webových stránkách Ochrany fauny ČR.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Turisté z několika evropských zemí, včetně České republiky, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na covid-19. 10. srpna 2020   (17:38) AKTUALIZOVÁNO Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Rušení cest se týká především Egypta a Turecka zhruba do poloviny září. 10. srpna 2020   (14:05) Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami a vydatnými dešti. Bouřky zasáhnou většinu území republiky od pondělního poledne do půlnoci, během úterý se bude situace opakovat. 10. srpna 2020   (12:42) Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval
U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz