Letošní podzim patřil v Klementinu mezi desetinu nejteplejších za 247 let
5. prosince 2021 (09:30)
foto: ilustr/pixabay
Nejteplejší listopad od roku 1775 byl naměřen v roce 2015 s průměrnou teplotou 8,7 stupně, naopak nejchladnější počasí od roku 1775 panovalo tento měsíc v roce 1858 s průměrnou teplotou minus tři stupně.
Letošní meteorologický podzim se v pražském Klementinu zařadil mezi deset procent nejteplejších podzimů za 247 let, kdy se počasí na této nejstarší české meteorologické stanici sleduje. Průměrná teplota od začátku září do konce listopadu byla 11,6 stupně Celsia, to je o 1,8 stupně více, než je dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014. Na webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Samotný listopad byl letos s 6,3 stupně Celsia teplotně průměrný.
"Letošní podzim se svojí průměrnou teplotou zařadil na 14. až 16. místo z 247 dosavadních podzimů od roku 1775, a tak se pohodlně vešel mezi deset procent nejteplejších podzimů za 247 let. Jen asi pět procent podzimů bylo teplejších než letošní," uvedli meteorologové.
Nejteplejší podzim, který dosud v Klementinu zaznamenali, byl v roce 2006 s průměrnou teplotou 13,2 stupně. Nejchladnější podzim naměřili v roce 1786 s průměrnou teplotou 5,8 stupně Celsia.
Letos v listopadu dosáhla průměrná měsíční teplota v Klementinu 6,3 stupně. Odchylka od takzvaného normálu let 1981 až 2010 byla 0,9 stupně a oproti dlouhodobému průměru 1775-2014 byla o 1,9 stupně vyšší. Letošní listopad se tak umístil na 42. až 44. místě z 247 dosavadních listopadů od roku 1775. Patří tak mezi 20 procent nejteplejších listopadů za dobu měření.
Nejteplejší listopad od roku 1775 byl naměřen v roce 2015 s průměrnou teplotou 8,7 stupně, naopak nejchladnější počasí od roku 1775 panovalo tento měsíc v roce 1858 s průměrnou teplotou minus tři stupně.
Nejvyšší průměrná denní teplota v předposledním měsíci letošního roku byla naměřena 20. listopadu, a to 10,1 stupně Celsia. Nejchladnější byl v Klementinu 28. listopad, rovné dva stupně.
Meteorologický podzim trvá od září do listopadu, ten astronomický od podzimní rovnodennosti koncem září do zimního slunovratu, který letos připadá na 21. prosince.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …
Příbram doma nezaváhala. Kocouři smetli Beskydy 3:0 a berou důležité body
V 19. kole ČEZ extraligy mužů přivítali volejbalisté VK TROX Příbram soupeře z …
Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva
Každý únor se tisíce Čechů pustí do výzvy, která vypadá nevinně, ale umí potrápit: …
Zajímavosti
ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu
Rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Příbrami a …
Politika
Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA bojovnice Lucie Pudilová má za sebou návrat …
Sport
Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou
Vánoční obrázky pro Ježíška letos dorazily na Svatou Horu nejen z Příbramska, ale také …
FOTOGALERIE
Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku
Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na …
Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku
Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí řešilo město Písek v roce 2025 přes 20.000 …




