23. 10. svátek má Teodor
Les ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje

25. března 2021   (06:28)
Další 4 fotografie v galeriiLes ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje
foto: pribram.cz

Městský přírodní prostor prokoukl po vykácení kůrovcem napadených dřevin, prořezávce, výstavbě chodníčků a úklidu odpadků. Investice dosáhla tři čtvrtě milionu korun.


Jedlový hájek u anglického zámeckého parku v Dobříši vypadá jinak. Po prořezání stromů napadených kůrovcem v roce 2020 se město pustilo do dalších úprav. Nově zpevněné cesty zvou k vycházkám a lidé se tak mohou projít v „lese“ i uprostřed města.
 

Dobříš se chystá ve zvelebování místa pokračovat. „V nejbližší době plánujeme osazení lavičkami z kmenů stromů a odpadkovými koši. Následně možná i interaktivními tabulemi, herními prvky pro děti či jinými přírodě blízkými parkovými prvky,“ uvádí vedoucí odboru výstavby a životního prostředí Alena Harmanová.
 
Hájek dříve sloužil jako školka jehličnanů, převážně jedlí a douglasek vysázených do ne zcela pravidelných řad. Byly zřejmě určeny pro vánoční trh a značná část zůstala nesklizena. Docházelo k dalším neřízeným zásahům a rozrůstání o náletové dřeviny a traviny. Jehličnany nejhustěji zarostlá je dnes jihozápadní část u tenisového areálu a domova seniorů. Na severním okraji a v celé východní části převažuje porost travin a bylin s jednotlivými listnatými nálety a několika cennějšími stromy.
 
Dosavadní zásahy – kácení napadených stromů, úklid odpadků, prořezání a výstavba chodníčků – stály 750 000 korun. Představitelé města přicházejí s dalšími nápady, jak místo oživit, například založením vodní tůňky. Na obnově se mohou ideově podílet obyvatelé Dobříše i široká veřejnost, které město vyzývá k předkládání vlastních návrhů prostřednictvím facebookového profilu města nebo e-mailu pucova@mestodobris.cz.
 

„Hlavně bych v Jedlovém hájku nerada viděla cokoliv umělého a plastového. Chtěla bych zachovat myšlenku malého lesoparku a volit další úpravy citlivě ke zvolenému místu. Tedy využít dřevo, kámen a jiné přírodní prvky,“ doplňuje Alena Harmanová.
 

Fotogalerie

Les ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje () Les ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje (1) Les ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje (2) Les ve městě: Jedlový hájek v Dobříši se obrozuje (3)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz