26. 10. svátek má Erik
Landa kritizoval ve Sněmovně postup vlády za koronavirové krize

5. ledna 2021   (18:43)
Landa kritizoval ve Sněmovně postup vlády za koronavirové krize
foto: ribram.cz

Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru.


Zpěvák Daniel Landa kritizoval dnes ve Sněmovně vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru. Na slyšení k petici nazvané Blanický manifest za svobodu 2020 za její autory uvedl, že kroky kabinetu hluboce zasahují do duševního i fyzického zdraví značného počtu obyvatel. Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) prostřednictvím videovstupu zopakoval, že vakcinace je dobrovolná. Proti některým Landovým vyjádřením se ministerský předseda ohradil.

Landa uvedl, že při jarní vlně epidemie se lidé semkli, nyní je ale vše pryč. "Kvůli papalášství, bezohlednému až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů, posílenému katastrofickou komunikací, se tento pocit důvěry a jednoty postupně vytratil," řekl. Opatření jsou podle Landy chaotická a je podle něho nutné vybrat jinou cestu - plošné restrikce by měly být nahrazeny ochranou rizikových skupin obyvatel. "Krize je zneužívána k neprůhledným obchodům a upevňování plíživých praktik nového virového protektorátu," prohlásil.
"Není tady vůbec nějaká tendence omezovat nějakou svobodu," ohradil se Babiš. Poukázal na to, že na podzim se uskuteční sněmovní volby a každý si říká, co chce. "Nevím, o jakých neprůhledných obchodech mluví pan Landa," pokračoval premiér. Uvedl také, že vláda nemůže bez spolupráce s obyvateli situaci zvládnout. "Máme velice těžkou pozici, protože názor společnosti je (oproti jaru) úplně jiný," řekl premiér.

Očkování Landa označil za "zpackané téma". Musí být podle něho dobrovolné bez pobídek a nevýhod a odmítnutí nesmí být důvodem ani pro skrytou diskriminaci. "Nechceme tady dělat nějaké kategorie občanů, že ten, kdo je naočkovaný, je lepší než ten neočkovaný," řekl k tomu Babiš. Očkovat se chce nechat podle něho 65 procent obyvatel, přičemž cílem je proočkovat aspoň 60 procent dospělých.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda je snadným terčem, když musí přijímat i nepopulární rozhodnutí. "Netvrdím, že jsme všechno udělali dobře," poznamenal. Pokud by se nepřijímala omezení, nemocnice by podle něho nezvládaly poskytovat péči. Havlíček se slyšení účastnil osobně a mluvil také o vládní pomoci postiženým podnikatelům.

Landa za autory petice žádal vedle záruky naprosto dobrovolné vakcinace vznik platformy odborníků s různými názory s cílem najít bezpečnou cestu k otevření Česka. "Recepty jsou a experti, kterým je nutné dopřát sluchu, také," míní. Babiš k tomu uvedl, že vláda se snaží komunikovat s každým a s experty může spolupracovat.

Veřejnost se slyšení nemohla kvůli protiepidemickým opatřením účastnit. Bylo přenášeno prostřednictvím internetu a lidé mohli zasílat dotazy e-mailem. V debatě vystupovali zejména poslanci SPD a ANO a nezařazený Lubomír Volný. Požadavky, které přednesl Landa, by se poslanci měli dále zabývat na příští schůzi petičního výboru.

V petici se píše o "zbrklých, nepromyšlených a neodborných příkazech a zákazech z pera úředníků" a o ztenčování pojmu svoboda na úkor pojmu kontrola. "Je načase, aby volení zástupci začali řešit důležité věci a přestali podléhat globálním hysteriím," stoji v textu, který podepsalo zhruba 17.000 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz