12. 8. svátek má Klára
Kovboj z Příbramska má opět důvod k oslavě. Se svým moravským týmovým kolegou získali na mistrovství světa v Číně páté místo v disciplíně Barrel race

28. srpna 2018   (15:30)
Kovboj z Příbramska má opět důvod k oslavě. Se svým moravským týmovým kolegou získali na mistrovství světa v Číně páté místo v disciplíně Barrel race

Vladimír Šedivý žije se svou rodinou v malé vesničce u Dobříše. Vyrůstal u koní, a přestože vystudoval práva, zůstává jim věrný. Ke svým čtyřnohým přátelům přistupuje vždy s láskou, nezlomným klidem i trpělivostí


World Barrel Horse Association (WBHA) pořádala minulý týden prestižní závod Světového poháru v disciplíně Barrel race. V České republice tento sport zaštiťuje asociace NBHA CZ, neboli National Barrel Horse Association, která je součástí WBHA.

Ačkoliv disciplína Barrel race, řadící se mezi westernové rychlostní disciplíny, není v Čechách právě tradičním sportem, v těchto týdnech si pozornost jistě zaslouží. Čeští reprezentanti Vladimír Šedivý a Ondřej Pavlíček totiž vybojovali na mistrovství světa v Číně úctyhodné páté místo z celkových devatenácti zúčastněných týmů. Svými úspěšnými jízdami za sebou nechali takové jezdecké velmoci, jakými jsou například Argentina, Kanada, Austrálie či Mexiko.
World Barrel Horse Association (WBHA) pořádala …

Vítězství spolu s finanční odměnou si odvezli jezdci z Paraguaye, druhá skončila Brazílie, třetí Čína a čtvrté místo nakonec urvali loňští vítězové z Uruguaye. Čeští jezdci dopadli nejlépe mezi evropskými týmy a zajistili tak České republice nejen dosud nejlepší umístění v této soutěži, ale také respekt mezi opravdu silnými a jezdecky zdatnými zeměmi, ve kterých má jezdecký sport oproti Česku mnohaletou tradici.

Z Číny si český tým odvezl nejen skvělé umístění, ale podle slov team manažerky Ivety Šedivé také jedinečný zážitek. Celý závodní týden připomínal malou Olympiádu. Vše se odehrávalo ve velkolepém stylu, včetně dvou slavnostních několikahodinových průvodů městem, kterého se zúčastnilo na dvě stovky koní, pár desítek aut a motorek amerických značek, doprovázelo ho několik televizních kamer a také mnohatisícový dav diváků. „Byli jsme pro ně celebrity. Při vstupu na stadion jsme procházeli davem lidí a všichni se s námi chtěli fotit“, říká úspěšný reprezentant Ondra Pavlíček. „Bylo to super, konečně tahle soutěž dostala podobu a pozornost, jakou si zaslouží“, doplňuje druhý z úspěšné dvojice Vláďa Šedivý. „Až na pár počátečních organizačních zmatků to byly po všech stránkách velice kvalitní a perfektně zvládnuté závody. Vysokou úroveň závodu a skvělou podívanou pro diváky zajistila i kvalita a připravenost koní, kteří byli do soutěže zapůjčení“, dodává team manažerka Iveta Šedivá.
Vítězství spolu s finanční odměnou si …
Disciplína Barrel race je rychlostní disciplína, kde hodnotícím kritériem je pouze čas měřený na tisíciny vteřiny. Často právě ony tisíciny rozhodují o vítězi. Jezdec má za úkol objet co možná nejrychleji tři barely postavené do tvaru rovnoramenného trojúhelníku. Princip soutěže tohoto formátu tkví v tom, že jezdci nestartují na svých koních, ale na koních zapůjčených pořadatelem. Každý jezdec startuje dohromady třikrát a pokaždé na jiném koni, přičemž koně určuje los. Stejně tak každý kůň startuje třikrát, pokaždé s jiným jezdcem. V konečných výsledcích tak lze jednoduše porovnat jednotlivé jízdy jezdců a koní. Na seznámení s koněm a opracování má každý jezdec pouhé tři minuty. Pak už následuje ostrá jízda a je na zkušenostech a odhadu jezdce, jak si s koněm poradí, jak ho dokáže během krátké chvíle „přečíst“ a odhadnout jeho reakce. Stále je přitom nutné mít na paměti fakt, že se jedná o zvíře, které má vlastní hlavu, své nálady a i na něm se může podepsat únava, špatné rozpoložení nebo denní doba, ve kterou se startuje. Nemalou roli zde hraje také štěstí.
Disciplína Barrel race je rychlostní …
Za úspěchem českého týmů však dle slov team manažerky Ivety Šedivé stojí nejen šťastný los, ale především bohaté zkušenosti obou jezdců, jejich odhodlání a v neposlední řadě také způsob, jakým se ke koním a k celé soutěži postavili. „Jsem hrdá, že jsem byla manažerkou takového týmu. Je jasné, že Českou republiku si odteď spousta lidí z jezdeckého světa s jistotou zapamatuje.“
Za úspěchem českého týmů však dle slov team …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Iveta Šedivá
foto: Iveta Šedivá

autor: jk

Další články

Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují každoročně, loni při ní v rámci celé republiky zkontrolovaly na 7500 aut a zjistily na 3200 přestupků. 12. srpna 2020   (18:05) Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Doprava na silnici I/4 byla částečně omezena. 12. srpna 2020   (15:26) Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI U třiceti procent odebraných vzorků zmrzlin byly bakterie typu salmonel. 12. srpna 2020   (14:20) V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Policisté i kriminalisté z Písecka a Příbramska spolupracovali na objasnění případů majetkové trestné činnosti. Skupina tří mužů měla krást a škodit opakovaně ve firmách v Tochovicích a v obcích Lety a Chrást. 12. srpna 2020   (11:44) Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Oproti loňsku se průměrná doba zvedla o 16 minut. 12. srpna 2020   (11:36) Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21)
Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz