24. 8. svátek má Bartoloměj

Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala

19. července 2019   (06:23)
Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala

Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka


17. července to bylo přesně rok, kdy nezisková organizace Alka zprovoznila v Příbrami komunitní lednici. Nachází se v blízkosti autobusové zastávky u bývalé vrátnice areálu zdabořské nemocnice (bývalý ZÚNZ), pod stříškou za nácvikovým kioskem, a je primárně určená pro potraviny, které domácnosti nestačí zužitkovat. Potraviny sem může kdokoli vložit nebo si naopak může jídlo kdokoli odnést. Samozřejmě nesmí být prošlá spotřební lhůta a nesmí být ani jinak znehodnocené.

Zajímalo nás, jak se tento zajímavý projekt mezi Příbramáky ujal. V úterý 16. července 2019 byla například lednice zcela prázdná, a tak jsme se spojili s organizací Alka, abychom zjistili, zda se lednice vůbec využívá.

„Zkušenosti s lednicí máme takové, že veškeré potraviny, které se sem dostanou, jsou hned pryč. Bohužel tu nefunguje dodej potravin, a tak je lednice často prázdná. Já sama za sebe jsem několikrát při nákupu pořídila něco navíc a to jsem pak dala do komunitní lednice. To se ale lidé bohužel zatím nenaučili. Zkontaktovala jsem i potravinovou banku se žádostí o pomoc, ale i ta má vhodných potravin, které nemají prošlou dobu spotřeby, nedostatek,“ uvádí Bc. Petra Zemanová.

"Zrovna nyní hodnotíme úspěšnost tohoto projektu," dodává Petra Zemanová.
 
Tato alternativní forma „zpracování“ nespotřebovaných potravin není vyhledávanou pouze ze strany sociálně vyloučených osob, jako jsou osoby bez domova. Jsou vítaným zdrojem i u dalších osob, jako jsou osamělí senioři, osamělé matky s dětmi, nízkopříjmové rodiny.

Potraviny může nejen každý brát, ale i měnit a doplňovat. Jídlo je v pravidelných intervalech kontrolováno, neboť musí hygienicky odpovídat stanovenému způsobu zpracování, uložení a spotřebě.

17. července to bylo přesně rok, kdy nezisková …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
alkaops.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz