14. 10. svátek má Agáta

Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala

19. července 2019   (06:23)
Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala

Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka


17. července to bylo přesně rok, kdy nezisková organizace Alka zprovoznila v Příbrami komunitní lednici. Nachází se v blízkosti autobusové zastávky u bývalé vrátnice areálu zdabořské nemocnice (bývalý ZÚNZ), pod stříškou za nácvikovým kioskem, a je primárně určená pro potraviny, které domácnosti nestačí zužitkovat. Potraviny sem může kdokoli vložit nebo si naopak může jídlo kdokoli odnést. Samozřejmě nesmí být prošlá spotřební lhůta a nesmí být ani jinak znehodnocené.

Zajímalo nás, jak se tento zajímavý projekt mezi Příbramáky ujal. V úterý 16. července 2019 byla například lednice zcela prázdná, a tak jsme se spojili s organizací Alka, abychom zjistili, zda se lednice vůbec využívá.

„Zkušenosti s lednicí máme takové, že veškeré potraviny, které se sem dostanou, jsou hned pryč. Bohužel tu nefunguje dodej potravin, a tak je lednice často prázdná. Já sama za sebe jsem několikrát při nákupu pořídila něco navíc a to jsem pak dala do komunitní lednice. To se ale lidé bohužel zatím nenaučili. Zkontaktovala jsem i potravinovou banku se žádostí o pomoc, ale i ta má vhodných potravin, které nemají prošlou dobu spotřeby, nedostatek,“ uvádí Bc. Petra Zemanová.

"Zrovna nyní hodnotíme úspěšnost tohoto projektu," dodává Petra Zemanová.
 
Tato alternativní forma „zpracování“ nespotřebovaných potravin není vyhledávanou pouze ze strany sociálně vyloučených osob, jako jsou osoby bez domova. Jsou vítaným zdrojem i u dalších osob, jako jsou osamělí senioři, osamělé matky s dětmi, nízkopříjmové rodiny.

Potraviny může nejen každý brát, ale i měnit a doplňovat. Jídlo je v pravidelných intervalech kontrolováno, neboť musí hygienicky odpovídat stanovenému způsobu zpracování, uložení a spotřebě.

17. července to bylo přesně rok, kdy nezisková …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
alkaops.cz

autor: mirDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz