vývoj COVID-19
1. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 17
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 58
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 3
Dlouhá Lhota 9
Dobříš 135
Dolní Hbity 10
Drahenice 2
Drahlín 9
Drásov 4
Drevníky 2
Drhovy 8
Dubenec 1
Dublovice 8
Dubno 9
Háje 11
Hluboš 13
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 6
Hudčice 8
Hvožďany 11
Jablonná 13
Jesenice 3
Jince 37
Kamýk n. V. 18
Klučenice 9
Kňovice 3
Kosova H. 13
Kotenčice 1
Krásná H. 10
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 7
Lazsko 3
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 19
Milešov 8
Milín 23
Modřovice 2
Mokrovraty 22
Nalžovice 17
Narysov 9
Nechvalice 7
Nečín 9
Nedrahovice 4
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 3
Nový Knín 35
Obecnice 33
Obořiště 6
Ohrazenice 4
Osečany 11
Ostrov 3
Ouběnice 2
Pečice 9
Petrovice 15
Pičín 4
Počepice 4
Podlesí 16
Příbram 536
Prosen. L. 17
Řadíč 4
Rosovice 14
Rožmitál p. T. 39
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 76
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 2
Solenice 7
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Svaté Pole 12
Svatý Jan 5
Svojšice 3
Tochovice 7
Třebsko 8
Trhové Dušníky 3
Tušovice 4
Velká Lečice 3
Věšín 9
Višňová 15
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 10
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zbenice 1
Zduchovice 7
Koalice Spolu ani po dnešním jednání nepodpoří nouzový stav

11. února 2021   (14:02)
Koalice Spolu ani po dnešním jednání nepodpoří nouzový stav

Kromě koalice Spolu ale podporu dnes ráno vyloučili Piráti, hnutí Starostové a nezávislí.


Dnešní jednání lídrů všech sněmovních politických stran posun nepřineslo, koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. I z vyjádření zástupců dalších stran podle něj vyplývá, že kabinet většinu při dnešním hlasování ve Sněmovně nenajde.

Vláda dnes žádá Sněmovnu o prodloužení stavu nouze, který aktuálně končí v neděli 14. února, o 30 dní. Kromě koalice Spolu ale podporu dnes ráno vyloučili Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Předseda KSČM Vojtěch Filip po dnešním jednání novinářům jen stručně odpověděl, že na stanovisku komunistů nepodpořit stav nouze se nic nezměnilo. SPD vylučuje podporu od začátku. Prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani tři poslanci Trikolóry, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

"Jednání nepřinesla žádný výsledek, změnu našeho stanoviska, to znamená, že naše koalice Spolu nepodpoří prodloužení nouzového stavu," řekl Fiala. "Ta jednání vedla k závěru, že vláda nebude mít podle vyjádření ostatních politických stran většinu pro prodloužení," dodal. Myslí si, že žádné další jednání nic nového nepřinese.

Případný konec nouzového stavu neznamená, že by skončil boj s pandemií a nebyla potřeba přijímat opatření, míní Fiala. S vládou jsou opoziční představitelé připraveni jednat o dalším postupu. "Vláda ale bude muset více přemýšlet nad tím, jaká opatření přijímá, jak jsou účinná," řekl.
"Nemáme záruky od vlády, že se situace změní. Ukázala, že nemá vůbec žádný plán než jenom prodloužit nouzový stav. To nechce už žádná jiná politická strana," dodal

O možnosti, že by kabinet znovu vyhlásil nouzový stav, pokud by Sněmovna jeho další trvání nepodpořila, podle Fialy na jednání nepadlo ani slovo. "Zajímavé je, a to na jednání zaznělo, že různé politické strany mají svoje právní analýzy, co je možné dělat a na základě čeho, kdyby nebyl nouzový stav. Zdálo se mně, ale nechci to nikomu podsouvat, že vláda takovou rozumnou analýzu a představu, jak bude postupovat, nemá a teprve v těchto hodinách ji hledá. To považuji za nezodpovědné a varující," řekl Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky má vláda nástroje k ochraně životů a omezení šíření covidu-19 i bez nouzového stavu, například na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Může podle něj opatření předefinovat, některá ale zároveň nebude možné v aktuální míře vyhlásit. Pokud ani při přísném omezení života opatření nefungují, je potřeba je vyhodnotit a přehodnotit, míní.
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Jurečky přislíbil i bez ohledu na hlasování o nouzovém stavu další jednání s opozicí na příští týden. "Jsme připraveni s vládou jednat dál, i když to dnes nebude prodlouženo, o tom, jak opatření revidovat. Jasnou nabídku jsme dali, pan premiér říkal, že je na ni připraven," uvedl lidovecký předseda.

"Na schůzce s premiérem k žádné dohodě ve věci nouzového stavu nedošlo. Sice jako záruku navrhl 'své jméno', což jsme nepřijali s valnou důvěrou. Požádal jsem premiéra, aby sdělil občanům, že je důležité dodržovat opatření, která ve většině nejsou na nouzovém stavu závislá," napsal na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Snad jediný posun, že jsou připraveni k jednání i tehdy, když nouzový stav neprojde," sdělil ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

Piráti a STAN nepodpoří nouzový stav, vláda nemá podporu

Poslanecké kluby Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepodpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda STAN Vít Rakušan. Podporu dosud vyloučily i všechny další sněmovní strany vyjma vládních ANO a ČSSD, kabinet tak i v den hlasování v dolní komoře nemá dostatečný počet hlasů. Aktuálně stav nouze platí do neděle 14. února, vláda žádá prodloužení o 30 dní.

Podle Rakušana je důležité apelovat na odpovědnost lidí, dodržování opatření nebo nahlašování kontaktů pozitivních osob na koronavirus, i kdyby nouzový stav skončil. "Pouze za nás říkáme, že ta situace po dlouhém nouzovém stavu ideální není, že nouzový stav v tuto chvíli rozhodně nepřináší to, co nám vláda vždy při žádosti o prodloužení slibovala. Poslanecké kluby Pirátů a Starostů a nezávislých nepodpoří vládní návrh žádosti o nouzový stav," uvedl Rakušan.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po dnešním jednání vlády uvedl, že pokud nebude i po 14. únoru pokračovat nouzový stav, do dvou týdnů by mohla být situace ve většině nemocnic v Česku stejně závažná jako nyní v chebské nemocnici. Od pondělí by to znamenalo otevření obchodů, služeb či nemožnost omezovat shromažďování lidí. Blatný stále věří tomu, že se kabinetu podaří najít shodu s opozicí. S některými opozičními stranami jednal premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno.
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by i na základě slov ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s koncem nouzového stavu byly některé problémy řešitelné, třeba povolání vojáků k pomoci. Kritizoval chaos ve vyhlašování protikoronavirových opatření, která musí podle Bartoše být odůvodněna a mít prokazatelný efekt na vývoj situace. Také Piráti a STAN budou dnes ještě jednat s Babišem a Blatným, vzhledem ke zkušenostem ale Bartoš míní, že na postoji stran se nic nezmění.

"Na stole neleží žádné řešení od pana premiéra, ale spousta řešení leží na jednotlivých resortech, které mohou situaci řešit nehledě na to, zda v danou chvíli platí nouzový stav," poznamenal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Facebook - Andrej Babiš

autor: Jakub Pečenka

Další články

Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů V úterý se k policii přidají vojáci. V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun Stavebními úpravami vznikne 29 bytů, z nichž 15 bude stále vyčleněno pro sociálně … V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů Tato zařízení budou moci navštěvovat děti ve věku od 2 do 10 let. Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli zhoršování … Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěž trvá od 1. 3. 2021 do 24. 3. 2021. K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let Na webu ministerstva zdravotnictví lidé nejprve vyplní telefonní číslo, kam jim přijde … Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Vláda zavřela školy a školky, omezila pohyb na procházky jen v místě bydliště a … Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci …
Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz