vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Kamila Zelená: Díky videochatům jsme se dostali ke klientům domů

4. ledna 2021   (06:15)
Kamila Zelená: Díky videochatům jsme se dostali ke klientům domů

Začalo to šitím roušek a letákovou kampaní s návodem na prevenci proti onemocnění covid-19. Závěrem roku se z pracovníků nízkoprahového zařízení Bedna, které se v Příbrami věnuje dětem a mládeži od šesti až dvaceti let, stali pomocní učitelé na plný úvazek. Jak Bedna prožila nelehký rok 2020?


Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM) v Příbrami funguje od roku 2010. Oslavy desetiletého výročí stihlo NZDM zorganizovat na počátku března ještě za účasti mnoha hostů z řad odborné i laické veřejnosti, podporovatelů nebo politiků. Provoz po zbytek roku 2020 ale poznamenala omezení v důsledku koronaviru.
 

Během března uzavřela Bedna z důvodu chybějících ochranných pomůcek nejdříve klub (určený pro zájemce od 11 do 20 let) a vzápětí nato kvůli vládním nařízením veškeré služby. „Pracovníci se snažili na měnící se podmínky flexibilně reagovat tak, aby mohli v rámci platných nařízení buď posloužit klientům, nebo spojit své síly s dalšími subjekty, které pracují s osobami ohroženými sociálním znevýhodněním a vyloučením,“ uvádí Kamila Zelená, koordinátorka NZDM Bedna.
 
V prvních dnech koronavirové krize v České republice se také klub NZDM změnil na textilní manufakturu, kde z darovaného materiálu šili zaměstnanci roušky. Ty putovaly nedříve do neziskové organizace Magdaléna a dále ke klientům Bedny a jejich rodinám. Celkem NZDM předalo 350 kusů roušek. Organizace také společně s Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram a dluhovou poradnou Člověka v tísni připravila letákovou kampaň zaměřenou na prevenci onemocnění nemocí covid-19 a na dluhovou problematiku v době nouzového stavu.
 
„Zároveň jsme začali pracovat on-line, což byla jediná možnost, jak jsme mohli zůstat v kontaktu s našimi klienty,“ říká Kamila Zelená. NZDM tak mohlo například organizovat doučování a pomoci dětem s úkoly prostřednictvím videochatů.
 

Nové zkušenosti s on-line komunikací rozšířily možnosti, jak s dětmi pracovat. Díky videochatům a živému vysílání se pracovníci přenesli ke klientům domů nebo na místa, kde se právě nacházeli. „Byli jsme ve spojení i s mnoha lidmi, kteří v minulosti naše služby využívali, ale odstěhovali se mimo Příbram,“ doplňuje Kamila Zelená. Nejčastěji klienti řešili témata rodiny a vztahů, školy, práce a nedostatku financí.
 
Po jarní vlně došlo k dalším zásahům do standardního provozu v říjnu. „Uzavřeli jsme klub a rozšířili provozní dobu kontaktní místnosti a terénních služeb,“ objasňuje Kamila Zelená. Po celorepublikovém uzavření škol se hlavní náplní NZDM stala podpora klientů při distančním vzdělávání a dětem, které neměly potřebnou techniku a internet, zprostředkovala Bedna on-line připojení. „Současně jsme navázali spolupráci se školami, azylovým domem a státními institucemi, které doporučily nové zájemce o naše služby,“ dodává Kamila Zelená.
 
Pandemie narušila také prosincovou náplň v Bedně. Poprvé po deseti letech byl vynechán speciální vánoční program a tradiční Mikulášská nadílka v ubytovnách. „Respektujeme a v maximální možné míře dodržujeme nařízení vlády i doporučení hygieny, proto jsme například v klubu omezili počet přítomných a v terénu se setkávali pouze s malými skupinami,“ vysvětluje Kamila Zelená.
 
Poslední čtvrtletí roku ovšem patřilo zejména individuální práci a podpoře během distanční výuky. Volnočasové aktivity, které jsou i za běžných okolností spíše prostředkem pro navázání kontaktu, neměly prioritu. Aby bylo možné potřeby klientů personálně pokrýt, vypomáhali s doučováním vedle dlouhodobých dobrovolníků také bývalí zaměstnanci na rodičovské dovolené.
 
Fungování organizace v roce 2021 kromě vývoje pandemie a vládních nařízení ovlivní rovněž finanční možností. „Osobně doufám, že ať už bude situace jakákoli, budeme mít dál chuť a energii hledat cesty, jak být našim mladým klientům co nejvíce užiteční,“ uzavírá Kamila Zelená.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Miloslava Ritschlová

autor: Magdalena Rezková

Další články

Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Kampaň Březen – měsíc čtenářů má v tomto roce dvanácté pokračování. Příbramská … Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,45 Kč, naftu pak za 28,41 … Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí V regionu je 3896 nezaměstnaných, z nichž by mohlo 3729 okamžitě nastoupit do … Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro … Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram s Libercem prohrála podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů. Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Kvůli spotřebě je nutné navýšit interval zásobování. Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Pokud si test koupí živnostník nebo firma, může na něj nárokovat úlevu 60 korun ze … Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh V příštím týdnu bude zpočátku ještě i přes den chladno, rtuť zřejmě nevystoupá výše … Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Město Příbram v letošním roce zahájí několik důležitých staveb.
Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz