26. 10. svátek má Erik
Kamila Zelená: Díky videochatům jsme se dostali ke klientům domů

4. ledna 2021   (06:15)
Kamila Zelená: Díky videochatům jsme se dostali ke klientům domů
foto: pribram.cz

Začalo to šitím roušek a letákovou kampaní s návodem na prevenci proti onemocnění covid-19. Závěrem roku se z pracovníků nízkoprahového zařízení Bedna, které se v Příbrami věnuje dětem a mládeži od šesti až dvaceti let, stali pomocní učitelé na plný úvazek. Jak Bedna prožila nelehký rok 2020?


Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM) v Příbrami funguje od roku 2010. Oslavy desetiletého výročí stihlo NZDM zorganizovat na počátku března ještě za účasti mnoha hostů z řad odborné i laické veřejnosti, podporovatelů nebo politiků. Provoz po zbytek roku 2020 ale poznamenala omezení v důsledku koronaviru.
 

Během března uzavřela Bedna z důvodu chybějících ochranných pomůcek nejdříve klub (určený pro zájemce od 11 do 20 let) a vzápětí nato kvůli vládním nařízením veškeré služby. „Pracovníci se snažili na měnící se podmínky flexibilně reagovat tak, aby mohli v rámci platných nařízení buď posloužit klientům, nebo spojit své síly s dalšími subjekty, které pracují s osobami ohroženými sociálním znevýhodněním a vyloučením,“ uvádí Kamila Zelená, koordinátorka NZDM Bedna.
 
V prvních dnech koronavirové krize v České republice se také klub NZDM změnil na textilní manufakturu, kde z darovaného materiálu šili zaměstnanci roušky. Ty putovaly nedříve do neziskové organizace Magdaléna a dále ke klientům Bedny a jejich rodinám. Celkem NZDM předalo 350 kusů roušek. Organizace také společně s Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram a dluhovou poradnou Člověka v tísni připravila letákovou kampaň zaměřenou na prevenci onemocnění nemocí covid-19 a na dluhovou problematiku v době nouzového stavu.
 
„Zároveň jsme začali pracovat on-line, což byla jediná možnost, jak jsme mohli zůstat v kontaktu s našimi klienty,“ říká Kamila Zelená. NZDM tak mohlo například organizovat doučování a pomoci dětem s úkoly prostřednictvím videochatů.
 

Nové zkušenosti s on-line komunikací rozšířily možnosti, jak s dětmi pracovat. Díky videochatům a živému vysílání se pracovníci přenesli ke klientům domů nebo na místa, kde se právě nacházeli. „Byli jsme ve spojení i s mnoha lidmi, kteří v minulosti naše služby využívali, ale odstěhovali se mimo Příbram,“ doplňuje Kamila Zelená. Nejčastěji klienti řešili témata rodiny a vztahů, školy, práce a nedostatku financí.
 
Po jarní vlně došlo k dalším zásahům do standardního provozu v říjnu. „Uzavřeli jsme klub a rozšířili provozní dobu kontaktní místnosti a terénních služeb,“ objasňuje Kamila Zelená. Po celorepublikovém uzavření škol se hlavní náplní NZDM stala podpora klientů při distančním vzdělávání a dětem, které neměly potřebnou techniku a internet, zprostředkovala Bedna on-line připojení. „Současně jsme navázali spolupráci se školami, azylovým domem a státními institucemi, které doporučily nové zájemce o naše služby,“ dodává Kamila Zelená.
 
Pandemie narušila také prosincovou náplň v Bedně. Poprvé po deseti letech byl vynechán speciální vánoční program a tradiční Mikulášská nadílka v ubytovnách. „Respektujeme a v maximální možné míře dodržujeme nařízení vlády i doporučení hygieny, proto jsme například v klubu omezili počet přítomných a v terénu se setkávali pouze s malými skupinami,“ vysvětluje Kamila Zelená.
 
Poslední čtvrtletí roku ovšem patřilo zejména individuální práci a podpoře během distanční výuky. Volnočasové aktivity, které jsou i za běžných okolností spíše prostředkem pro navázání kontaktu, neměly prioritu. Aby bylo možné potřeby klientů personálně pokrýt, vypomáhali s doučováním vedle dlouhodobých dobrovolníků také bývalí zaměstnanci na rodičovské dovolené.
 
Fungování organizace v roce 2021 kromě vývoje pandemie a vládních nařízení ovlivní rovněž finanční možností. „Osobně doufám, že ať už bude situace jakákoli, budeme mít dál chuť a energii hledat cesty, jak být našim mladým klientům co nejvíce užiteční,“ uzavírá Kamila Zelená.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Miloslava Ritschlová
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz