17. 1. svátek má Drahoslav
Jiný kraj, jiný mrav. Co se servíruje o Vánocích ve světě?

23. prosince 2019   (18:37)
Jiný kraj, jiný mrav. Co se servíruje o Vánocích ve světě?

Je libo nadívaný krocan, lívance, vařené fazole se slaninou a cibulí nebo třeba krůta s kaštanovou nádivkou?


K Vánocům se v Čechách pojí množství lidových zvyků jako koleda, vánoční stromek, betlém, vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek či vánoční cukroví. 
Jak se ale slaví Vánoce ve světě?

Anglie, USA
V Anglii a v Severní Americe jsou Vánoce slaveny v duchu náboženské tradice, spojené s obdarováváním bližních dárky, jež jsou rozbalovány 25. prosince ráno. V domácnostech nesmí chybět vánoční stromek, v USA je též oblíbené venkovní zdobení domů vánoční výzdobou, především osvětlením. Na stole nechybí krocan s nádivkou, šunka a vaječný koňak se skořicí a muškátovým oříškem. Dárky v Americe roznáší Santa Claus v noci na 25. prosince, do domů vstupuje výhradně komínem a krbem. Santa Claus má pár kilo nadváhu, a tak se občas v některém komíně zasekne :-)

K Vánocům se v Čechách pojí množství …
Belgie
V Belgii nemají Vánoce tu správnou atmosféru jako u nás, každá rodina slaví jinak a kapra ani salát tu rozhodně nečekejte. Čtyřiadvacátého večer je normální pracovní den a tak v době, kdy v Čechách lidé dokončili úklid bytu, ozdobili stromeček a připravují vánočního kapra, zde se ještě pracuje. V Belgii, podobně jako v sousedním Nizozemsku, děti prožívají více svátek Sv. Mikuláše než Vánoce. Na Boží hod vánoční snídají cougnou nebo cougnoulle, což je sladké pečivo chuťově podobné naší vánočce. Nejtypičtější pochoutkou vyhrazenou jen pro vánoční tabuli je sladké vánoční poleno. Jedná se o měkkou pěnovitou roládu, naplněnou krémem a zvenčí ozdobenou čokoládou tak, že opravdu připomíná poleno.

Belgie
V Belgii nemají Vánoce tu …
Itálie
V Itálii bývají hlavním symbolem Vánoc jesličky. Zpravidla ale nechybí ani ozdobený vánoční stromeček (nejčastěji jedle). Konkrétní zvyky a tradice se liší dle rodin a podle jednotlivých měst a regionů. Zejména křesťanské rodiny mají jesličky doma, a na ty v životní velikosti se chodí dívat do kostelů nebo na náměstí. Rodinné betlémy se obvykle dědí z generace na generaci. Vánočním dnem je 25. prosinec. Hlavní slavnostní pokrmy o několika chodech se podávají při večeři 24. 12. nebo při obědě 25. 12., kdy se scházejí celé rodiny. Dárky se rozbalují po večeři 24. 12. (čeká se do půlnoci, kdy začne 25. prosinec) nebo druhý den ráno a leží vedle jesliček nebo pod stromečkem. Po snídani jde zpravidla celá rodina do kostela. Na italské vánoční hostině nesmí chybět panettone, typická vánoční bábovka s rozinkami a kandovaným ovocem, nebo v případě severní Itálie jednodušší pandoro. Hlavní jídla se opět liší v závislosti na tradicích daného regionu a rodin. Může být jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky či večeře o několika chodech na bázi mořských ryb.

Itálie
V Itálii bývají hlavním …
Ukrajina
Vánoce jsou na Ukrajině svátek, který je křesťany slaven podobně jako v jiných křesťanských oblastech Evropy. Vánoce se však většinově slaví podle juliánského kalendáře v tradici pravoslavných církví. Slaveny jsou tedy především až po příchodu nového roku, od 6. do 19. ledna. Nebývají tak komerční jako například ty české a nepatří k nim ani rozdávání dárků pod stromečkem. Štědrý večer se na Ukrajině nazývá Sviaty Vechir (Svatý Večer), a nebo také Sviata Vecheria (Svatá Večeře). Ukrajinská kuchyně nikdy nedostane tolik prostoru předvést svou rozmanitost. Svatá Večeře by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. Na stole by neměla chybět Kutia, chutný dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů.
 

Ukrajina
Vánoce jsou na …
Rusko
V této zemi se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buďto se slaví pravoslavné vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna, nebo se slaví vánoce postaru na Nový rok. Děda Mráz s pytlem a holí chodí zasněženými ulicemi. Děda Mráz a jeho vnučka Sněhurka navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky. Na Nový rok stejně, jako v Česku chodí 5. prosince Mikuláš s andělem a čertem. Celý vánoční den se Rusové postí, podobně jako my. Večer si ale už dovolí se najíst. Žádnou polévku o Vánocích nepreferují. Nejčastěji si ale pochutnávají na sytém boršči. Masu na talířích vévodí ryby, jak mořské, tak říční.
 

Rusko
V této zemi se Vánoce slaví dvěma …
Řecko
Mezi vánoční tradice patří například žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům nebo dětské průvody. Děti chodí 24. prosince koledovat s triangly a bubínky ke známým a sousedům. 25. prosince se zpravidla koná jedna z nejbohatších řeckých hostin v roce. Podává se krůta s kaštanovou nádivkou, mleté maso a piniové oříšky, někdy se peče sele, jehně nebo ryby. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku. 
 

Řecko
Mezi vánoční tradice patří například …
Polsko
V Polsku začínají Vánoce večer 24. prosince v okamžiku, kdy se na nebi objeví první hvězda. Na začátku štědrovečerní večeře se rodina a hosté dělí oplatkou. Je to symbol smíření a příležitost přát si všechno nejlepší. Zvykem je prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta. Dárky se rozdávají ještě před hostinou. Večeře se skládá z dvanácti chodů symbolizujících dvanáct měsíců v roce. Dříve se jako hlavní chod podávala hlavně ryba, ale v poslední době se čím dál více prosazuje krocan. Před tím se obvykle podává boršč nebo zelí s houbami.
 

Polsko
V Polsku začínají Vánoce …
Švédsko
Prvním vánočním svátkem je ve Švédsku 13. prosinec - Den sv. Lucie. Tento svátek se podobá českému Mikuláši. Mladí lidé se v převlečení za anděly a na hlavě ozdobení korunou s hořícími svíčkami vydávají nadělovat dětem cukroví. Na Štědrý den odpoledne se schází rodina u vánočního stolu. Po rozdání dárků se tančí kolem vánočního stromku, tance a hry s nimi spojené jsou velmi staré a přechází z generace na generaci. K večeři se podává vánoční šunka, sledě naložené na několik způsobů, masové kuličky a brambory s ančovičkami, cibulí a smetanou.
 

Švédsko
Prvním vánočním svátkem je …
Dánsko
Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků, kterým se říká nisser. Mohou být různě velcí, mají špičatou čepičku a jsou oblečeni do dánských národních barev (červené a bílé). Jsou to právě tito skřítci, kteří večer 24. prosince nadělují dárky. Večeře začíná skořicovým rýžovým pudinkem zvaným Grod. Hlavním jídlem bývá husa nebo kachna plněná sušenými švestkami, červené zelí a zkaramelizované brambory.
 

Dánsko
Lidé v Dánsku si o Vánocích …
Austrálie
Zatímco u nás k Vánocům neodmyslitelně patří sníh, zima, čepice a šály, na jižní polokouli panuje v prosinci žhavé léto. Dárky zde nosí Otec Vánoc. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Tradiční večeře se odehrávají na terasách či na pláži. Vánoční menu se skládá z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátů, zmrzliny a švestkového pudinku.
 

Austrálie
Zatímco u nás k Vánocům …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Wikipedia

autor: Tomáš PečenkaDalší články

Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01) Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Při nehodě došlo ke zranění dvou osob. 16. ledna 2020   (09:34)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz