6. 7. je st. svátek (Mistr Jan Hus)
Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři

ROZHOVOR
15. července 2019   (06:14)
Dalších 8 fotografií v galeriiJejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři

Byly buď oběťmi, nebo svědky násilí. Svědky alkoholových dýchánků svých rodičů. Nikdo jim nenaslouchal a nebral je vážně. Svou rodinu děti našly až v Dětském domově Pepa v LazciNavštívili jsme Dětský domov Pepa v Lazci, abychom se podívali, jak tráví prázdniny děti, které svůj start do života neměly nejšťastnější. Povídali jsme si ředitelkou PhDr. Věrou Splitkovou o tom, jak to vůbec v domově chodí. A nechtělo se nám odsud vůbec pryč. Cítili jsme se tam jako doma.
 
Jaké děti u vás bydlí?
Původní vize byla, že domov bude jen pro těžce poškozené děti, oběti týrání a zneužívání. V průběhu se však ukázalo, že je potřeba dát střechu nad hlavou i těm, jejichž rodiče jsou ve vězení, na drogách a nevědí sami, co se svým životem, nedokáží děti vychovávat ani jim dát najíst. 

Člověk musí počítat s tím, že děti mají za sebou velké citové zranění. Nemají vědomí vlastní ceny, protože téměř nikdo jim doma nenaslouchal, nebrali je vážně jako partnera, ať jim bylo 6 nebo 12 let. Nemusely být přímo oběťmi, ale všechny byly svědky násilí mezi rodiči nebo jejich alkoholových dýchánků. Často na ně rodiče zkoušeli i to, že jim dávali drogy. Mají ošklivé zkušenosti. 

Myslím, že je to odraz stavu společnosti. Tlak na lidi, kteří nejsou silní, je velký. Všechno bych mohl mít, ale já na to nemám. Pak si dám deset piv a zapomenu na to. Ale ráno je to znovu stejné. Lidé si neví rady se svým životem, natož s životem dětí.

Co s dětmi, které své trápení skrývají uvnitř?
Některé není schopno mluvit o tom, co prožilo. My se to z něj ale nesnažíme dostat. Necháme to plynout, protože víme, že přijde chvíle, kdy se to otevře a dítě to ze sebe dostane ven. Na tu chvíli si ale musíme počkat. U nás to není jako u soudního výslechu. Děti si už prošly několika soudy a výslechy.

Co je pro děti nejdůležitější, aby se v domově cítily dobře?
Důležité je, aby dítě nemělo strach. Když je tu první den, máme takový rituál. Přivítáme ho, dáme mu dárek, celé mu to tu ukážeme. První, co říkám, je: „Podívej, nejsou tu mříže, okna se otevírají, vrátka nejsou zamčená, vzadu nejsou ploty. Je tu otevřeno, není tu vězení. Kdyby se ti cokoliv nelíbilo a bylo ti zle, můžeš kdykoliv odejít.“ Neustále jim opakujeme, že je to tu takový most.  Že máma s tátou zrovna teď nemají sílu, odvahu nebo peníze, ale to všechno se může změnit. Že se třeba máma s taťkou dohodnou, každý sice bude bydlet jinde, ale on/ona půjde zpátky. Není to vězení a není tu navždy. Jejich rodiče nesoudíme ani nehodnotíme, protože víme, že se to může stát.

Utekly vám někdy nějaké děti?
Za těch sedm let, co tu jsem, utekly dvě děti. Jeden desetiletý chlapec to chtěl vyzkoušet, stopl si auto, někam odjel a za dva dny byl zpátky. Pak jsme tu měli 16letého kluka, kterému se zapalovala lýtka a potřeboval za holkama. Udělal si kolečko po tržnicích a pak se také vrátil.

Jak děti trestáte, když něco provedou?
Toho 16letého, který utekl,  jsme přijali s tím, že ho tu vítáme. Netrestali jsme ho, spíš jsme se tomu smáli. Tady tresty nefungují. Maximální trest je ten, že nesmí na počítač. Oni těch trestů zažili strašně moc, doma je řezali hodně. Řekli jsme mu: „Tak pojď nám říct ty tvoje zkušenosti z třetího světa, který my neznáme.“ A on vyprávěl.

Jak přistupujete ke starším dětem?
Jak si život zařídí, takový ho budou mít. „Ty se budeš učit, ty si najdeš práci, kamarády, vrátíš se třeba k mámě nebo bráchovi, ale je to všechno na tobě.“ Vedeme je k tomu, aby byly zodpovědní za svůj život. Říkáme jim: „Nemůžeš si stěžovat celý život, že tě máma s tátou neměli rádi. To můžeš dělat dneska, ale až budeš vycházet ze školy, tak už ne.“ A funguje to.

Mohou za dětmi jezdit rodiče na návštěvy?
Pokud rodiče nemají soudem zakázaný styk, nebo nejsou zbaveny rodičovské odpovědnosti, mají právo se s dětmi setkávat. První návštěvy jsou vždy asistované námi. Pokud víme, že dítěti návštěvy neškodí, pak si mohou vzít dítě třeba na víkend. Vše povolují sociální pracovníci, se kterými jsme neustále ve spojení.

Jezdí někdo za dětmi návštěvy?
Na návštěvy sem jezdí jen jeden táta a jedna babička, která přijede jednou za čtvrt roku. Pak je tu děda, který si bere vnučku na víkendy. Teď ji měl u sebe dokonce celý týden.

Kde vidíte největší problém?
Problém je v tom, že nefunguje ani širší rodina. To bylo pro mě to nejhorší překvapení. Říkala jsem si: „Přeci tam musí být prarodiče nebo teta.“ Ale v celé té rodině je něco špatně. Pokud by rodina byla funkční, tak ty děti tady nejsou. 


Vrací se k vám děti, které už „vyletěly z hnízda“?
Děti se vrací často. Většinou proto, aby se pochlubily. Holky přivezou ukázat své děti nebo nového partnera. Přicházejí, i když jsou v průšvihu. Třeba si nadělají dluhy a pak se přijdou poradit. Říkáme jim: „Tady je pořád tvůj domov, kdykoliv můžeš přijít.“ A oni vědí, že někde mají někoho, ke komu se mohou vrátit a kdo je nehodnotí.

Jsou děti ve svém běžném životě úspěšní?
Přibližně dvě třetiny dětí nějakým způsobem žijí, jedna třetina je neúspěšná.
Měli jsme tu kluka, který tu byl osm let se svým bratrem, protože oba dva rodiče byli ve vězení. Vyučil se zedníkem, chodil na brigády, sehnali jsme mu práci. A on se najednou vrátil do Kolína ke své komunitě. Teď se povaluje a bere drogy. Převzal styl svých rodičů. Většinou si ale děti s životem poradí. Záleží hodně na tom, koho potkají. Pokud potkají partnera a jeho rodina je přijme, tak je vyhráno.

Jak tráví děti svůj volný čas?
Nezahrnujeme děti věcmi, držíme je ve skromnosti. Ale zato jim dopřáváme zážitky. Ty jsou pro ně důležité, protože formují jejich osobnost. Ověří si, na co mají a nemají, v čem jsou dobří. Nikdo jim je nevezme a oni sami je nezmuchlají a nehodí do popelnice.

Máme tu spoustu projektů, jezdíme na lyže, na vodu, podzimní prázdniny trávíme na chalupě na Šumavě, kam si vždy pozveme kouče a psychoterapeuty. Děti si sami dávají návrhy, kam by chtěly jet. Letos byly dokonce u moře. 

Větší děti přihlašujeme do různých projektů. Třeba Danča, která teď maturovala na škole cestovního ruchu, strávila loni měsíc v Anglii. Nadace jí platila ubytování a první práci. Pak si musela hledat práci sama a vydělat si na pobyt. Vůbec si nevěřila, strašlivě se bála. Vrátila se a má obrovský přehled a ambice, přijali jí na VOŠ žurnalistiky. Na to, co si prožila, je nesmírně šikovná. O víkendech chodí na brigádu a pak hned do Prahy na Člověka v tísni. Je krásné, jak ve světě za měsíc nasála od mladých lidí to, že svět může být jiný, než jaký zažila ona.

Co Vám tu udělalo největší radost?
Podařilo se mi dát dohromady tým lidí, kteří jsou na jedné vlně. Je jim tady dobře a neodcházejí. Máme tu dokonce dva muže. Je tu atmosféra domova, která se přenáší na děti. Ty jsou v klidu a pohodě a nemají strach. Jsou rády s dospělými a dospělí jsou rádi s nimi. Když má někdo narozeniny, přijedou pogratulovat, i když zrovna mají dovolenou. Teď v úterý jsme spali pod širákem a všichni přijeli, i když zrovna neměli službu. Dospělí tu tráví mnohem více času, než je jejich povinností.

Máte nějaký sen, kterého byste chtěla dosáhnout?
Přála bych si, aby tento stav trval stále. Vnější věci se dají ovlivnit, dají se sehnat, dům se dá opravit. Podstatná je atmosféra pro děti. Ten klid na duši, která je bolí. To je moje jediné přání.
 
Když jsme odcházeli, pozvali nás, abychom si s nimi dali oběd. Měli buchtičky se šódo, které si sami uvařili. Nejsou tu kuchaři, a tak tu starší děti pomáhají při vaření. Vaří dokonce i kluci. Jedí vždy všichni společně u jednoho velkého dubového stolu. Když se vrací z výletu, říkají, že jdou domů. A domovem to tu krásně voní. Klobouk dolů.
Navštívili jsme Dětský domov Pepa …

Fotogalerie

Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři () Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (1) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (2) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (3) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (4) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (5) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (6) Jejich rodiče nemají sílu, odvahu nebo peníze, aby se o ně postarali. Přesto jsme je zastihli s úsměvem na tváři (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Související články

Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí Ve školách dnes oficiálně končí školní rok. Učitelé předají vysvědčení žákům, kteří ho zatím nedostali. Zároveň končí vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii 30. června 2020   (08:05) Na letní tábory ve středních Čechách je přihlášeno přes 20 tisíc dětí Na letní tábory ve středních Čechách je přihlášeno přes 20 tisíc dětí Hygienici budou po celé léto kontrolovat plnění mimořádných opatření. 28. června 2020   (16:53) Ředitelka ZŠ: Přeji dětem i jejich rodičům prázdniny bez úrazu, plné zážitků a letních dobrodružství Ředitelka ZŠ: Přeji dětem i jejich rodičům prázdniny bez úrazu, plné zážitků a letních dobrodružství Většina dětí ukončí školní rok již v pátek. „Pro vysvědčení si žáci přijdou podle předem daného harmonogramu, všichni zákonní zástupci obdrželi detailní informace, říká Klára Karlíková, ředitelka ZŠ Školní v Příbrami. 25. června 2020   (08:35) Po koronakrizi se senioři vrátili ke svým aktivitám. Pokračují výlety, přednášky i turnaje v šipkách a bowlingu Po koronakrizi se senioři vrátili ke svým aktivitám. Pokračují výlety, přednášky i turnaje v šipkách a bowlingu Po vynucené pauze se senioři mohou opět naplno vracet ke svým dřívějším společenským aktivitám. Že je o akce pořádané pro starší generaci zájem i mezi místními, potvrzuje opětovně nastartovaný program příbramského Senior Pointu. 24. června 2020   (08:34) Vylákejte děti ven! Se sportovními trenéry to na dětských hřištích žije i v červnu Vylákejte děti ven! Se sportovními trenéry to na dětských hřištích žije i v červnu Zábavné akce Na hřišti to žije! vedené sportovními kluby a dalšími organizacemi se konají již od května. Do konce června se děti stihnou protáhnout ještě dvakrát – s instruktory z TJ Baník a z příbramského plaveckého a hokejového klubu. 16. června 2020   (19:50)
Další články

Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30) Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16)
Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00) Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40) Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Střet tří vozidel značně narušil provoz na silnici I/4 u obce Těchařovice na Příbramsku. 3. července 2020   (12:12) Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Sportovní zařízení města Příbram mají pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu velkou programovou novinku. Jsou jí animační programy, které se konají každé úterý, středu, pátek a sobotu. 3. července 2020   (10:57) Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Lidé přijíždějící do Slovinska musí prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. 3. července 2020   (09:02) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Na všech místech, kde hygienici kvalitu vody měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. 3. července 2020   (06:18) V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun. 2. července 2020   (20:00) Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Pokud by se nedohrála skupina o záchranu, z nejvyšší soutěže by nikdo nesestoupil, a i Příbram by zůstala v první lize bez dohrání barážových zápasů. 2. července 2020   (17:35) Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici a připraveny budou i doprovodné programy. 2. července 2020   (15:24) V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Při bouřkách budou padat kroupy, vyskytnou se přívalové deště a vítr bude mít místy v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu. 2. července 2020   (11:43) Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Přestože se jejich život na čas zastavil, razí si malé pivovary na Příbramsku opět svou cestu ke spotřebitelům. V letní sezoně veřejnost čekají hudební akce spojené s ochutnávkou piv. 2. července 2020   (06:25) Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem V rámci Středočeského kraje si nejlépe vede v počtu aktuálně nemocných Příbramsko a Mladoboleslavsko. 1. července 2020   (20:20) V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku Mluvčí příbramské policie Monika Schindlová dnes uvedla, že jenom na Příbramsku policisté v červnu řešili 131 nehod. 1. července 2020   (18:21) Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Nespavostí trpí podle různých odhadů 10–15 % lidí, u onkologicky nemocných je odhadováno, že až 75 %. 1. července 2020   (17:49) Nepřehlédněte Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT. Informace se týkala Karla Trefného, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra z koncernu Agrofert DPH ve výši 1,5 milionu korun. 1. července 2020   (15:25) Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Jaká bude budoucnost nemocnice, není známo. 1. července 2020   (10:25) Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši "Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," uvedl Roman Šmucler, jednatel Nemocnice na Pleši. 1. července 2020   (08:12) Srnčata doplácí na lidskou pomoc, která často končí fatálně Srnčata doplácí na lidskou pomoc, která často končí fatálně "Srnčata jsou velmi křehká, několik dní sotva stojí na hubených nožkách.To není důvod k odebrání od matky, ale přirozený stav," říká lektorka záchranné stanice Jitka Kocíková 1. července 2020   (06:24) Vrtulník spěchal do Příbrami pro popáleného kojence, opařil se vroucí vodou Vrtulník spěchal do Příbrami pro popáleného kojence, opařil se vroucí vodou V Zalánech odstartují motokrosové závody V Zalánech odstartují motokrosové závody Amatérští motokrosoví závodníci se po měsících oddalování snad již dočkají vytouženého startu. V sobotu 4. července se v Zalánech koná první letošní závod seriálu Šumavský Amater Cup 2020. 30. června 2020   (18:30) Od středy padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru Od středy padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru Pro restaurace, hospody a kavárny zákaz nočního provozu od středy přestává platit a lidé budou moci konzumovat občerstvení například také v hledištích kin. 30. června 2020   (15:04) Hlasování rozhodlo, realizovat se budou dva projekty Hlasování rozhodlo, realizovat se budou dva projekty Třetí ročník participativního rozpočtu se chýlí ke konci, tedy k posunutí vítězných projektů k realizaci. 30. června 2020   (12:12)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz