4. 12. svátek má Barbora
Internetový provoz v Česku loni stoupl o 40 procent

15. března 2021   (13:45)
Internetový provoz v Česku loni stoupl o 40 procent
foto: pribram.cz, ČTK

Výrazná akcelerace nastala v březnu na začátku pandemie a tento stav trvá dosud.


Internetový provoz v Česku loni stoupl kvůli videopřenosům a streamování televize až o dvě pětiny. Během jednoho týdne projde hlavním tuzemským internetovým uzlem NIX až 61 petabytů (PB) dat, což odpovídá asi 30 milionům přenesených filmů při velikosti kolem dvou GB. Výrazná akcelerace nastala v březnu na začátku pandemie a tento stav trvá dosud. Vyplývá to z údajů sdružení NIX.CZ, které má ČTK k dispozici.

"Nárůst a trend je zřejmý. Rozhodně se však nedá říci, že by české sítě byly maximálně vytížené. To, co sledujeme, je, že již v dopoledních hodinách se provoz z dřívějších zhruba 620 Gbit/s zvýšil na zhruba 990 až 1100 Gbit/s, což dříve odpovídalo večerní špičce," uvedl dnes ředitel NIX.CZ Adam Golecký.
Kvůli prudkému nárůstu internetového provozu loni na jaře po začátku pandemie se na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb obrátil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s požadavkem na snížení kvality vysílání z HD na SD. Důvodem bylo enormní přetížení spojené s přehráváním streamovaného videa.
Letos jsou operátoři na zvýšený nápor připraveni a k omezování kvality se přistupovat nemusí. "K posílení hardwaru dochází na základě výpočtů a dlouhodobých předpovědí, přičemž vždy z dlouhodobého hlediska zohledňujeme dostatečnou rezervu dostupné kapacity. Jde o navyšování výkonu samotného hardwaru, velkokapacitních úložišť nebo aktualizaci software a kapacitu propojení prostřednictvím datových linek," uvedl marketingový manažer televizního operátora Telly Jan Schöppel.

Kapacitu sítě průběžně monitoruje a posiluje také operátor O2. Na nárůst objemu přenesených dat se připravil už loni na jaře, kdy navýšil kapacitu sítě o dvě třetiny.

Operátoři mají navíc obvykle systémy nezávisle propojené, takže případný výpadek vykryje další server a zákazník nezaznamená žádný problém. Pokud se tak stane, nebývá to podle Schöppela kvůli přetížení kapacity, kdy je v jeden okamžik k televiznímu přenosu přihlášeno velké množství zákazníků, ale k chybě při dekódování kanálů. To může nastat například při chybném segmentu ve zdrojovém kanálu a dekodér tak data špatně přečte, dodal.
"Aktuální pandemie ukázala, jak rychle se může měnit zákaznické chování. Špička ve sledování televize se nově z večerní osmé hodiny přesunula do celého dne, masivně vzrostla datová spotřeba jak v mobilní, tak i ve fixní síti," dodal David Solnař z O2 TV. Primárně podle něj rostly právě streamovací služby a lze tedy předpokládat, že podobný trend bude pokračovat i v příštích letech.

České domácnosti televizi nejčastěji přijímají pomocí pozemního digitálního vysílání (55 procent), meziročně se zvyšuje podíl digitální televize šířené přes internetový protokol. V roce 2020 za třetí kvartál využívalo internet pro příjem televizního vysílání 15 procent domácností, o rok dříve to za stejné období bylo o tři procenta méně.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz