vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
I letos do města přijedou Tři králové na živých velbloudech

2. ledna 2020   (11:54)
I letos do města přijedou Tři králové na živých velbloudech

Tříkrálový průvod se v Příbrami koná již od roku 2000. Výtěžek Tříkrálové sbírky Farní charity Příbram je rok od roku vyššíZlato, kadidlo a myrha. To byly dary, které Ježíškovi krátce po jeho narození přinesli tři mudrcové z východu Kašpar, Melichar a Baltazar. Cestu do Betléma jim přitom ukazovala známá kometa, kterou cestou z východních zemí následovali. V křesťanském světě tímto dnem končí Vánoce. Svátek Tří králů, jak byli mudrcové později nazváni, připadá na 6. ledna, a je s ním spjato hned několik historických zvyků a tradic.

Asi nejznámější českou tradicí, která přetrvala dodnes, je koleda. Děti převlečené za Tři krále v dlouhých bílých košilích a s papírovými korunami chodí dům od domu, zpívají koledy a označují domy svěcenou křídou. Přejí lidem štěstí, zdraví, dlouhá léta a za své přání dostávají odměnu, která většinou putuje na dobročinné účely.

Tříkrálový průvod se od roku 2000 každoročně koná i v Příbrami. Mudrcové přijíždí do města na živých velbloudech. Na náměstí T. G. Masaryka se v živém Betlémě ukloní malému Ježíškovi a k nohám mu položí zmíněné tři dary. Na cestě ulicemi města je doprovází sbor muzikantů a koledníci Farní charity Příbram, kteří vybírají příspěvky do zapečetěných kasiček.

Letos se průvod uskuteční v neděli 5. ledna 2020. Účastníci průvodu vyjdou od příbramské radnice v 16 hodin.

Než však vyrazí na svou cestu, napíše jeden ze tří králů na dveře radnice K+M+B. Jedná se o zkratku latinského nápisu „Christus mansionem benedicat“ – Ať Kristus požehná tomuto domu.

Farní charita Příbram pořádá Tříkrálovou sbírku již desátým rokem. Zatímco v roce 2018 byl výtěžek zhruba 85 tisíc korun, loni už částka překročila stotisícovou hranici a vyšplhala se až na 135 tisíc korun. 65 procent z této částky bylo použito na nákup automobilu pro pečovatelskou službu. Od loňského roku byla sbírka rozšířena i na Milínsko. Několik skupinek v převlecích Třech králů budete moci v Milíně a okolních obcích potkat i letos. Tříkrálová sbírka zde bude trvat od 4. do 12. ledna 2020.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Aktivita je koordinovaná v rámci všech nemocnic, které vlastní Středočeský kraj. 20. září 2020   (15:32) Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Nepřehlédněte Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné 19. září 2020   (15:29) Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků "My jsme narazili na to, že díky příspěvku 20.000 korun na jednoho kantora, který dává vláda, je už dneska na trhu velice těžké získat notebooky nebo PC takové kvality, které by školy potřebovaly." uvedla místostarostka 19. září 2020   (12:03) Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte
Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku. 19. září 2020   (08:42)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz