Hospodaření středočeských krajských nemocnic se v posledních letech dostalo z červených čísel

19. července 2020   (14:51)
Hospodaření středočeských krajských nemocnic se v posledních letech dostalo z červených čísel

Letošní výsledky negativně ovlivní výpadky příjmů související s opatřeními kvůli koronaviru, kdy nemocnice dočasně omezily péči. Nemocnice v regionu také často trápí nedostatek personálu.


Hospodaření středočeských krajských nemocnic se v posledních letech dostalo z červených čísel. Letošní výsledky negativně ovlivní výpadky příjmů související s opatřeními kvůli koronaviru, kdy nemocnice dočasně omezily péči. Nemocnice v regionu také často trápí nedostatek personálu, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví a bezpečnost Robert Bezděk (ANO).

V oblasti školství chce kraj pomoci řešit například problém nedostatečné kapacity škol a školek v některých oblastech. V uplynulých letech podpořilo hejtmanství větší dostupnost ambulantních sociálních služeb a sociálních služeb v terénu.
Podle opozičního krajského zastupitele Martina Kupky (ODS) bylo dobrým záměrem zřízení krajské společnosti, která nemocnicím zřizovaným Středočeským krajem pomáhá se zajišťováním společného nákupu, organizací a podobně. Dodal ale, že její provoz by měl být efektivnější, aby nevznikaly další náklady spojené s jejím chodem.
Středočeský kraj je akcionářem nemocnic v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami. Například v Příbramské nemocnici způsobil výpadek péče kvůli covidu-19 ztráty. "Pevně věříme, že tento výpadek se nám podaří postupně eliminovat. V současné době však nelze zodpovědně říci, jaký bude výsledek hospodaření na konci roku 2020," uvedl Bezděk.

Nemocnice se také v různé míře potýkají s nedostatkem personálu. Například náborové příspěvky už podle Bezděka nemají velký efekt a z přidané hodnoty se stala samozřejmost, protože jej nabízejí i další velcí zaměstnavatelé. "Bez systémové změny a řešení problému na celostátní úrovni bude nedostatek lékařů a zdravotníků trvat i nadále," dodal radní. Jednou z možností řešení je například využití vládního programu, který pomáhá zajistit zdravotníky z Ukrajiny.
Středočeský kraj poskytl od roku 2016 do září 2019 z fondů hejtmanství na opravy, modernizaci a zvýšení kapacity základních a mateřských škol téměř 500 milionů korun. Do regionu se často stěhují mladé rodiny a kapacity škol, především v blízkém okolí Prahy, v některých případech nestačí. Hejtmanství připravuje například stavbu spádových škol a školek, na jejich provozu by podílely i obce. Kraj nyní s ministerstvem školství spolupracuje na zmapování kapacit mateřinek a základních škol, navázat by měl návrh, jak vznik potřebných škol zaplatit a jak koordinovat jejich výstavbu.
Hejtmanství je zřizovatelem 116 škol poskytujících střední vzdělání (včetně 11 praktických škol). Největší převis zájemců o studium je na víceletých gymnáziích, dále na čtyřletých gymnáziích a také na některých oborech zaměřených na informatiku, pedagogiku, veterinářství. Mezi obory s výučním listem je relativní zájem o obor kadeřník a kuchař - číšník a mechanik opravář motorových vozidel, naopak malý zájem registrují školy u oborů řemeslných, strojírenských, stavebních, zemědělských a obchodních.
Podle radní pro oblast sociálních služeb Anety Heřmanové (ČSSD) se hejtmanství v posledních letech přiklání k trendu, kterým je podpora života v přirozeném prostředí, tedy doma, ne v ústavech. Zlepšuje se proto dostupnost a kvalita terénních a ambulantních služeb. "Usilujeme o to, aby pečovatelské a obdobné služby byly dostupné i v malých obcích, denně až do večerních hodin a soustředily se zejména na nenahraditelné úkony osobní péče," uvedla Heřmanová.
Podle dat sociálního odboru jsou zdravotní stav a míra soběstačnosti cca třetiny seniorů v monitorovaných pobytových zařízeních natolik dobré, že za podpory dostupných terénních a ambulantních služeb by mohli velmi dobře žít doma, kraj se proto nechce zaměřovat na masivní budování pobytových zařízení, ale na ještě větší zajištění terénních a ambulantních služeb.
Od podzimu 2016 do současnosti podle Heřmanové hejtmanství ambulantní a terénní služby sociální péče v regionu posílilo včetně dotační podpory o více než 100 plných pracovních úvazků. V dotované síti sociálních služeb přibylo od podzimu 2016 233 lůžek zejména pro seniory.
Podle radní není v kontextu ČR středočeská síť sociálních služeb poddimenzovaná, nyní zahrnuje 6124 lůžek domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem (zejména pro lidi s Alzheimerovou chorobou či jinými formami demence). "Středočeský kraj je zároveň 'nejmladším' krajem ČR, kdy senioři 65+ činí necelých 17 procent populace. Pro srovnání, obdobně lidnatý Moravskoslezský kraj disponuje 6261 lůžky," dodala Heřmanová.
Podle dat středočeského krajského úřadu z loňského roku činí čekací doba na přijetí do domovů pro seniory v průměru 336 dní, ale polovina domovů seniorů je schopná přijmout zájemce do půl roku od podání žádosti.
Kapacitu středočeských pobytových sociálních služeb z asi 18 procent využívají obyvatelé Prahy, proto je jedním z úkolů další jednání se zástupci metropole o společném řešení. Dalším z problémů v oblasti sociálních služeb je nedostatek kvalitních pracovníků, důvodem je i dlouhodobé podfinancování, i když se situace postupně zlepšuje, uvedla radní.
V roce 2016 činily krajské provozní náklady na sociální služby zhruba 1,2 miliardy korun, z toho zhruba jednu miliardu korun tvořila dotace ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Letos dosahuje celková částka kolem 2,5 miliardy korun, z této sumy tvoří dotace MPSV a evropské dotace přibližně 2,1 miliardy korun. V případě investic vydal v roce 2016 kraj 38 milionů korun, pro letošek je schválený plán ve výši 178 milionů korun.
 
Počet lůžek akutní a ošetřovatelské péče v nemocničních zařízeních kraje
Počet lůžek akutní a ošetřovatelské péče v …
Hospodářské výsledky nemocnic ve vlastnictví kraje (údaje v milionech)
 
Hospodářské výsledky nemocnic ve vlastnictví …
Krajské sociální ústavy, srovnání let 2016 a 2020
Krajské sociální ústavy, srovnání let 2016 a …
Srovnání počtu škol a žáků v letech 2016 a 2020
Srovnání počtu škol a žáků v letech 2016 a …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Snadnější orientaci cyklistům umožní nové značení tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti v Brdech. 4. srpna 2020   (09:38) Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Kultura Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. 3. srpna 2020   (19:12) Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Doprava Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39)
Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz