vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Hornické Vánoce: Ulicemi se nesly hlasy pastýřských trub

24. prosince 2019   (15:40)
Hornické Vánoce: Ulicemi se nesly hlasy pastýřských trub

Štědrovečerní pastýř se svou pastýřskou troubou obcházel domácnosti na své obvyklé trase. Před každým domem zatroubil vánoční melodii a popřál lidem šťastné a veseléPonocného měla kdysi každá větší obec. Chodil potemnělými ulicemi, aby hlídal bezpečí těch, kteří již dávno po náročném pracovním dni spali. Vesnici musel obcházet za každého počasí, za deště, za mrazu i při chumelenici. Kolem těla míval přivázaný volský roh. Na ten vytruboval nejen při oznamování hodin, ale také když zjistil nějaké nebezpečí. V noci se pohyboval pouze při svitu měsíce, nosíval s sebou proto lucernu. Jednou za rok, v období Vánoc, vyměnil roh za dlouhou pastýřskou troubu, aby mohl lidem slavnostním hlasem popřát šťastné a veselé.

Vánoční vytrubování bylo rozšířeno i v hornické Příbrami. Ani zde však nešlo o pastýře v pravém slova smyslu, tedy strážce stáda. Na Březových Horách ho zastupoval místní ponocný a v samotné Příbrami, kde již dříve tato obecní funkce zmizela, hned několik ochotných trubačů. Pro každý kout města jeden. Vytrubovalo se v předvečer Štědrého dne.

Štědrovečerní pastýř, muž v holinkách oblečený do kožichu – tak jak známe ponocné z Ladových obrázků – třímal v pravici pastýřskou troubu. Tato speciální, přes metr dlouhá trubka měla jednoduchý tvar bez jakýchkoliv strojků. Pastýř, v doprovodu ženy nesoucí nůši, obcházel domácnosti na své obvyklé trase. Před domem zatroubil vánoční fanfáru, mnohdy jej však pozvali i dovnitř k jesličkám. Pak se rozloučil s přáním šťastných a veselých svátků. Samozřejmě se patřilo pastýře obdarovat, někdy penízem, jindy chutnou dobrotou. Hlasy pastýřských trub, podmanivě dokreslující vánoční náladu, měly často osobité melodie.

Vánoční vytrubování můžete zažít i dnes. Spolek Prokop každoročně na Štědrý den pořádá štědrovečerní zpívání a vytrubování u kostela svatého Vojtěcha na náměstí J. A. Alise. Ještě než usednete ke slavnostní večeři, přijďte si zavzpomínat, jak krásné byly Vánoce v ulicích našeho města kdysi dávno.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Jan Čáka
Příbramský rok

autor: Miloslava Ritschlová, foto: Historie Příbramska

Další články

Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Komunitní centrum v Dobříši zve občany na brunch Komunitní centrum v Dobříši zve občany na brunch Dne 30. září se otevře nové místo pro setkávání a vzdělávání nejen dobříšských obyvatel. 26. září 2020   (17:09) Už víte, kam zamířit po základní škole? Nerozhodnutým poradí veletrh středních škol Už víte, kam zamířit po základní škole? Nerozhodnutým poradí veletrh středních škol Středoškolské instituce se 29. září představí žákům posledních ročníků základních škol a jejich rodičům. 26. září 2020   (14:33) Představujeme: Petr Štěpánek kandiduje do Senátu Představujeme: Petr Štěpánek kandiduje do Senátu Cestovní kanceláře obnovují prodej zájezdů do Egypta, první lety jsou v plánu příští týden Cestovní kanceláře obnovují prodej zájezdů do Egypta, první lety jsou v plánu příští týden Nepřehlédněte Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených
Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Říjnový program Knihovny Jana Drdy doplní speciální akce pořádané v rámci 120 let od jejího založení. 26. září 2020   (07:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz