2. 12. svátek má Blanka

Hornické muzeum Příbram připravilo seriál „Velikonoce online“

2. dubna 2021   (08:14)
Hornické muzeum Příbram připravilo seriál „Velikonoce online“
foto: pribram.cz

Pracovníci Hornického muzea Příbram zájemcům nabízejí řadu příspěvků s velikonoční tematikou alespoň na dálku.


V letošním roce se vzhledem k epidemiologické situaci nemůže uskutečnit tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domku s předváděním zvyků a rukodělných činností. Pracovníci Hornického muzea Příbram však zájemcům nabízejí řadu příspěvků s velikonoční tematikou alespoň na dálku.

Děti i dospělí si díky nim mohou vyzkoušet například upéct netradiční perníčky v podobě větviček vrby jívy neboli kočiček, ozdobit si vejce přírodními barvivy, uvařit si oběd dle historických postních receptů nebo si vyrobit papírovou velikonoční dekoraci. Dále je možné ozvláštnit si vycházku zastávkou u hornického domku v Havířské ulici, který býval dějištěm oblíbené velikonoční akce. Před domkem jsou nainstalovány texty přibližující velikonoční říkanky a popěvky zaznamenané na Příbramsku či zdobení oken v hornických domácnostech. Pro nejmenší je u domku připraveno povídání o domácích zvířatech. Hornický domek je také jedním z 15 zastavení hry KulTúra, kterou připravilo Městské kulturní centrum Příbram – jedná se o procházku za památkami města spojenou se soutěží o zajímavé ceny.
Kromě tipů na tvoření či na procházku se můžete těšit také na výjevy ze dvou nádherných předmětů muzejní sbírky, příbramského graduálu a českého kancionálu, nebo na krátký film věnovaný méně známým zvykům našich předků – svěcení jívových ratolestí a omývání ve studené vodě před východem slunce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Mgr. Stanislava Moravcová

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz