10. 4. svátek má Darja




Galerie Františka Drtikola pořádá výstavu: EMILA MEDKOVÁ (1928-1985) FOTOGRAFIE

3. září 2019   (19:34)
Galerie Františka Drtikola pořádá výstavu: EMILA MEDKOVÁ (1928-1985) FOTOGRAFIE

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 5. září 2019 v 17:00 hodin



Emila Medková, rozená Emílie Tláskalová, se narodila 19. listopadu 1928 v Ústí nad Orlicí. Byla profesionální fotografkou. Od roku 1942 studovala Státní grafickou školu, obor fotografie u prof. Josefa Ehma. Studia, přerušená válečným totálním nasazením, dokončila v roce 1946. V roce 1947 se seznámila se svým budoucím manželem Mikulášem Medkem, jednou z nejvýraznějších osobností českého poválečného výtvarného umění.

Volná tvorba Emily Medkové z konce 40. a začátku 50. let je ovlivněna vzájemnou inspirací a spoluprací s partnerem i tvůrčím prostředím skupiny mladých umělců, které kolem sebe soustřeďoval Karel Teige. Dalším inspiračním zdrojem tohoto období byla tvorba jejích oblíbených surrealistických malířů (Magritte, Toyen, Dalí).

Po období charakterizovaném především inscenovanou fotografií začala Medková koncem 50. a počátkem 60. let tvořit fotografie abstraktní, prostřednictvím metafor v nich zaznamenala znepokojivou atmosféru doby, ve které žila. V tomto vrcholném období tvorby se ustálily okruhy námětů, ke kterým se vracela až do konce svého života (Hlavy, Zdi, Zavřené dveře, Okna, Znaky). Snímky vznikaly v ulicích Prahy, známé jsou ale také cykly z Paříže a Itálie. V 70. letech, kdy obnovila spolupráci se Surrealistickou skupinou v Československu, vyhledávala s fotoaparátem opuštěná místa mimo město a skládky odpadu.

Zemřela 19. září 1985 ve věku 56 let.

Výstava v Galerii Františka Drtikola Příbram představuje průřez celoživotní tvorbou Emily Medkové, jedné z nejvýznamnějších osobností české fotografie 2. poloviny 20. století. Ve výběru jsou zastoupeny fotografie ze známých cyklů Stínohry, Záznamy, Paříž, Kulisy, Zavřeno, Obrazy a další práce. Výstava potrvá do 13. října 2019, otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin
Emila Medková, rozená Emílie Tláskalová, se …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Hana Ročňáková
autor: top








Další články

Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ
V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz