vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 424423 9103 6377 317
Středočeský kraj 6570 1056 818 23
okres Příbram ? 52 48 1


Fotku můžete zopakovat, bezpečné přistání je důležitější, říká létající fotograf Jiří Jiroušek

22. února 2019   (15:40)

Svými fotkami ukazuji, že je naše krajina hezká a je v ní něco navíc, čeho si za běžného dne nevšimneme.“ Českou krajinu a její proměny ze vzduchu pozoruje a dokumentuje už téměř pětadvacet let. Fotograf a pilot Jiří Jiroušek byl hostem pořadu Z profilu.Tvrdíte, že létáte proto, abyste fotil, a fotíte proto, abyste létal. Kdybyste si přece jen měl nechat pouze jednu z těch dvou činností, zůstalo by létání nebo focení?
Jste první člověk, který přišel s touto otázkou. Létání.

Proč?
Protože při létání bych pořád viděl to, co vidím a co zaznamenávám do fotky. Protože létám sám a fotím, tak během toho ještě získávám zážitky, vlastní prožitky a pocity. A ty pocity jsou pro mě intenzivní a velmi důležité, kdežto kdybych zůstal na zemi čistě s fotkou, tak by mi dost ubylo.

V jaké části letu jsou ty pocity nejintenzivnější?
Velmi intenzivní pocit je samotný start, který nemusí být jednoduchý. Další druh intenzivního pocitu je, když objevím něco zajímavého, což jsou třeba ty mlhy. Nebo kdybych se dostal do nějakých nepříjemností, turbulencí nebo špatně řešitelné situace. A já se bojím často.

Z čeho máte největší strach?
Z toho, že něco nezvládnu. Že se stane něco, co nepředvídám, že neodhadnu počasí… Protože největší spoluhráč při tomto druhu létání je počasí, takže nejvíce se asi jedná o něj.

Co všechno se tam může nepovést?
Může se nepovést start ve smyslu, že se sice snažíte, ale neodstartujete. A ten start dokáže být dost fyzicky náročný, takže opakovat ho není zadarmo. Nebo když přijde nějaká turbulence nebo změna počasí, kterou jsem nepředpokládal. Pokud jste 500 metrů nad zemí a jste na místě, kde nemůžete přistát, ať už kvůli lesům, nebo turbulencím, tak to může trvat minuty či desítky minut než vůbec přistanete. A čím jste blíž k zemi, tím je přistání rizikovější.

Co vás vzduch naučil? Je to třeba nějaká schopnost improvizace?
Myslím si, že by se to dalo nazvat improvizací, učí mě mnohotvárnosti, tomu, že i po těch letech může přijít něco, s čím nepočítáte.

Dostal jste se někdy do situace, kde jste byl vy sám sobě nebezpečný?
Samozřejmě že se dostáváte do situací, kdy si řeknete, že to už je někde na hraně nebo i za hranou. Čím lepší a zajímavější ty fotky chcete, tím více hledáte něco dalšího a říkáte si: „co je tam“, „a co když prolítnu dál“ a „tohle vypadá hezky“. Ale někdy jdete do toho rizika i kvůli předpisům, kvůli tomu, že nemůžete někudy letět, tak to musíte vyřešit jinak. A pak si najednou uvědomíte, že jste mimo, a že to, co děláte, může skončit špatně.

Umíte odhadnout, kde je ta hranice mezi výjimečnou fotkou a bezpečným přistáním?
Do určité míry ano, ale samozřejmě ne úplně přesně. To bych si nalhával sám sobě, že si řeknu, tak, a teď je správná chvíle vrátit se. Ne. Ten motiv té fotografie nebo něčeho jiného vás posune za tu hranici dál, ale to už si v tu chvíli třeba neuvědomíte.

A jak se s tím vypořádáváte? Když si uvědomujete, že už jste za tou hranicí, je pořád ta fotka důležitější?
Ne, není důležitá. Fotku můžete zopakovat, říkáte si, že příště to dáte. Pak už musím jednat racionálně, zabalím foťák, nevšímám si ho, soustředím se, vypnu ostatní vjemy a řeším danou situaci.

Svým fotkám říkáte Nebeské. Ty „nebeské“ fotky osobně vnímám jako jakýsi žánr. Máte to taky tak?
Je to tak myšleno.

Co je ještě jeho součástí a co už není? Myslím si totiž, že to není každá fotka, kterou vytvoříte ze vzduchu...
Velká část fotek není „nebeská“, vyvíjí se to časem, jsou to takové cykly, kdy mám pocit, jako bych chtěl spíš jen ty Nebeské. Ale pak mě někdo osloví, může to být geolog, biolog nebo archeolog, a hledá nějakou nebeskou fotku a já si najednou uvědomím, že i tenhle druh fotky, které já říkám klasická letecká, může být něčím zajímavý.

A co to tedy ta Nebeská je?
Když to vzniklo, tak jsem chtěl, aby tam byly přidané emoce. Aby vás to rozeznělo, když se na to podíváte, jako třeba na film. Aby vás to povzneslo a vy si řekl, že s tou fotkou souzníte. Chtěl jsem ukázat, že ta naše krajina je hezká a je v ní něco navíc, čeho si za běžného dne nevšimneme.

Jaký typ fotek se líbí vašim fanouškům nejvíce?
Mlhy.

Já jsem se díval na váš Facebookový profil a fotky na kterých jsou hrady a zámky mají diametrálně odlišná čísla, než vaše typické „nebeské“ fotky.
Hrady a zámky jsou pro běžného diváka samozřejmě nejatraktivnější, ale ty úplně nepočítám. Nerad bych je urazil, ale nepočítám je mezi své fanoušky – beru to tak, že jen někde zahlédli odkaz, podívali se a řekl si, že je to dobré. Kdežto lidé, kteří se vracejí, kteří už vědí, co hledat, to jsou fanoušci. Třeba jako ten, kdo pravidelně sleduje fotbal a už něčemu rozumí. Tihle lidé myslím hledají třeba ty zamlžené pohledy.

Zalétáte si třeba někdy jen tak pro radost, aniž byste fotil?
To dělám. Třeba na jaře, březen není fotogenickým měsícem, už není sníh a ještě není dostatečně zeleno, tak to si pak vylétnu vyloženě kvůli té radosti z létání, navíc trénuju a obnovím si reflexy.

Nepředstavil jsem vás ještě v jedné roli, a sice jako absolventa Gymnázia Příbram. Vy jste na gymnáziu fotil portréty, což byl váš začátek, máte ty fotky ještě někde?
Nevím, jak jste se k tomu dostal, ale je pravda, že tehdy jsem začal opravdu hodně fotit. Předtím jsem fotil třeba na výletech s rodiči, ale na konci gymnázia jsem začal fotit více. A ty portréty mám.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Václav Bešťák

autor: top

Další články

Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky CK Alexandria zrušila letní zájezdy.  Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených CK Alexandria zrušila letní zájezdy. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. 27. května 2020   (20:15) Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt
Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Ani jeden z návrhů zastupitelstvem neprošel. 27. května 2020   (09:34) Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram byla díky podpoře z tribun od začátku aktivnější. 27. května 2020   (07:14) Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Jedná se o nevymahatelné a promlčené pohledávky za pronájmy bytů a nebytových prostor z minulosti. 27. května 2020   (06:47) Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let. 26. května 2020   (17:32) Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Jako nejúspěšnější počin se ukázala online výzva „Roušky pro život s rakovinou“ 26. května 2020   (13:41) Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení. 26. května 2020   (08:05) Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Nepřehlédněte Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19. 25. května 2020   (16:35) ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne Kvůli bezpečným rozestupům se bude jednat v estrádním sále kulturního domu. 25. května 2020   (15:59) Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Zpřísněná hygienická opatření, roušky při volném pohybu po areálu a maximální okamžitá kapacita 300 osob. 25. května 2020   (15:06) Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Od dnešního dne se školy otevřely pro první stupeň. 25. května 2020   (13:57) I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Na případy krádeží dnes upozornili policisté z Příbrami. V jednom případě došlo k dopadení zloděje, který se zaměřoval na vykrádání objektů, jiní zloději odcizili koňská sedla. 25. května 2020   (09:47) Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Čeští policisté pátrají každý rok po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. 25. května 2020   (08:45) Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Česko se dočkalo velké vlny uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. 25. května 2020   (06:04) Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 24. května 2020   (16:16) V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí Příští týden bude podle meteorologů relativně chladnější, noční teploty se budou pohybovat od deseti do čtyř stupňů Celsia a maximální denní teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů. 24. května 2020   (12:49) Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Letošní sezóna bude zcela určitě poznamenána koronavirovou krizí, která výrazně ovlivnila snad každou oblast našeho života. Omezený přístup k moři, zrušení all inclusive a vouchery nabádají k prožití prázdnin v Česku. 23. května 2020   (17:17) Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Silný vítr místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině bude v sobotu foukat od 16. hodiny až do půlnoci. 23. května 2020   (13:26) Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Roušku si lidé budou moci sundat jen na konzumaci jídla a pití. 23. května 2020   (10:22) Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou. 23. května 2020   (07:55) Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud bude člověk jen se členy své domácnosti nebo od ostatních bude dál než dva metry. Se začátkem prázdnin možná skončí omezení i ve vnitřních prostorech. 22. května 2020   (17:37)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz