24. 8. svátek má Bartoloměj

Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

14. července 2019   (21:02)
Dalších 5 fotografií v galeriiDva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

Vymění měkkou postel za kus dřeva, splachovací záchod za latrínu, sprchu za kbelík s vodou. Skautům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka začal v sobotu dvoutýdenní tábor


V sobotu odpoledne začal chlapcům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka letní tábor. Vypravili jsme se za nimi na louku ke Smolotelům, kde se skauti na dva týdny zřeknou všech civilizačních vymožeností.

Louka, na kterou nás zavedly avizované GPS souřadnice, však byla prázdná. Žádné stany, žádná kuchyň, žádná „kadibudka“. Ani stopa po civilizaci. Jen v rohu jakýsi dřevěný přístřešek. A o něj opřeny několikatery hrábě, tři krumpáče a lopaty.

Po příjezdu prvních táborníků jsme zjistili, že to nářadí tam nečeká na žádnou partu profesionálních stavařů - nářadí "vyfasovali" skautští vedoucí, samotní skauti a letos podruhé za celou dlouhou historii tábora i jejich rodiče. A tak maminky, jediné přítomné zástupkyně něžného pohlaví, popadly hrábě, tatínkové kladiva a společnými silami tak během odpoledne postavili dětem parádní tábořiště.

Práce tu bylo jak na kostele - shrabat posekanou trávu, postavit „jídelní“ přístřešky a lavice, vykopat latrínu a „močjámu“, smontovat stany. Asi největší legrace byla při kopání latríny. Při pohledu na kluky při práci s krumpáčem se nám občas tajil dech, ale zvládli to na jedničku a nikdo z přihlížejících (a že jich bylo více, než těch pracujících), nepřišel k úhoně. Dokonce i samotní kopáčové vyvázli bez zranění. A jaké jiné téma zvolit při kopání latríny, než zážitky z minulých táborů souvisejících právě s touto „budkou“.

Největší nápor přišel s příjezdem nákladního vozu, který přivezl na korbě hromadu dřevěných dvířek, bočnic, hranolů, desek, stanových tyčí a plachet. Pak teprve začal ten správný šrumec. Božský klid lesa na chvíli přehlušilo bouchání kladívek a zvuk akuvrtaček. Vypadalo to tu jako v mraveništi. Zapojili se všichni, kteří měli ruce a nohy. Bez ohledu na to, jak velké ruce a nohy kdo má. Po dvou a půl hodinách stavebního šrumotu tu stál stanový tábor, jako vystřižený ze skautského časopisu.

A když dal vedoucí pokyn k ubytování, už všichni přesně věděli, kde a s kým budou bydlet. Žádné rvačky ani pošťuchování. Někteří se dokonce záhy po nastěhování pustili do výroby nočního stolku. Prý aby bylo kam položit baterku a krabičku poslední záchrany.

Když jsme kolem šesté odpoledne odjížděli, kluci si ze svých batohů právě lovili svou večeři, kterou jim na první den ještě přichystaly maminky. Další dva týdny už si budou vařit sami. Bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku.

Oddíl junáka Brdská Smečka Příbram je výhradně chlapecký oddíl. Skládá se ze dvou částí. Starší kluci (Skauti) jsou zhruba od 11 do 15 let a Vlčata „Černé pumy“ od 6 do 11 let. Oddíl vznikl 6. listopadu 1980. Za dobu svého trvání a fungování prošly oddílem desítky kluků. Akuálně působí v klubovnách u vlakového nádraží ČD, které sdílí s 8. dívčím oddílem Gingo a 19. oddílem Příbram. Každý školní rok uzavírají čtrnátidenním oddílovým táborem. Pravidelně střídají tábory stálé, vodní putovní a pěší putovní. 

V sobotu odpoledne začal chlapcům z …

Fotogalerie

Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku () Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (1) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (2) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (3) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz