10. 8. svátek má Vavřinec
Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

14. července 2019   (21:02)
Dalších 5 fotografií v galeriiDva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

Vymění měkkou postel za kus dřeva, splachovací záchod za latrínu, sprchu za kbelík s vodou. Skautům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka začal v sobotu dvoutýdenní táborV sobotu odpoledne začal chlapcům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka letní tábor. Vypravili jsme se za nimi na louku ke Smolotelům, kde se skauti na dva týdny zřeknou všech civilizačních vymožeností.

Louka, na kterou nás zavedly avizované GPS souřadnice, však byla prázdná. Žádné stany, žádná kuchyň, žádná „kadibudka“. Ani stopa po civilizaci. Jen v rohu jakýsi dřevěný přístřešek. A o něj opřeny několikatery hrábě, tři krumpáče a lopaty.

Po příjezdu prvních táborníků jsme zjistili, že to nářadí tam nečeká na žádnou partu profesionálních stavařů - nářadí "vyfasovali" skautští vedoucí, samotní skauti a letos podruhé za celou dlouhou historii tábora i jejich rodiče. A tak maminky, jediné přítomné zástupkyně něžného pohlaví, popadly hrábě, tatínkové kladiva a společnými silami tak během odpoledne postavili dětem parádní tábořiště.

Práce tu bylo jak na kostele - shrabat posekanou trávu, postavit „jídelní“ přístřešky a lavice, vykopat latrínu a „močjámu“, smontovat stany. Asi největší legrace byla při kopání latríny. Při pohledu na kluky při práci s krumpáčem se nám občas tajil dech, ale zvládli to na jedničku a nikdo z přihlížejících (a že jich bylo více, než těch pracujících), nepřišel k úhoně. Dokonce i samotní kopáčové vyvázli bez zranění. A jaké jiné téma zvolit při kopání latríny, než zážitky z minulých táborů souvisejících právě s touto „budkou“.

Největší nápor přišel s příjezdem nákladního vozu, který přivezl na korbě hromadu dřevěných dvířek, bočnic, hranolů, desek, stanových tyčí a plachet. Pak teprve začal ten správný šrumec. Božský klid lesa na chvíli přehlušilo bouchání kladívek a zvuk akuvrtaček. Vypadalo to tu jako v mraveništi. Zapojili se všichni, kteří měli ruce a nohy. Bez ohledu na to, jak velké ruce a nohy kdo má. Po dvou a půl hodinách stavebního šrumotu tu stál stanový tábor, jako vystřižený ze skautského časopisu.

A když dal vedoucí pokyn k ubytování, už všichni přesně věděli, kde a s kým budou bydlet. Žádné rvačky ani pošťuchování. Někteří se dokonce záhy po nastěhování pustili do výroby nočního stolku. Prý aby bylo kam položit baterku a krabičku poslední záchrany.

Když jsme kolem šesté odpoledne odjížděli, kluci si ze svých batohů právě lovili svou večeři, kterou jim na první den ještě přichystaly maminky. Další dva týdny už si budou vařit sami. Bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku.

Oddíl junáka Brdská Smečka Příbram je výhradně chlapecký oddíl. Skládá se ze dvou částí. Starší kluci (Skauti) jsou zhruba od 11 do 15 let a Vlčata „Černé pumy“ od 6 do 11 let. Oddíl vznikl 6. listopadu 1980. Za dobu svého trvání a fungování prošly oddílem desítky kluků. Akuálně působí v klubovnách u vlakového nádraží ČD, které sdílí s 8. dívčím oddílem Gingo a 19. oddílem Příbram. Každý školní rok uzavírají čtrnátidenním oddílovým táborem. Pravidelně střídají tábory stálé, vodní putovní a pěší putovní. 
V sobotu odpoledne začal chlapcům z …

Fotogalerie

Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku () Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (1) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (2) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (3) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21) Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29) Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Policisté Brodskou ulici v místě uzavřeli, byli připraveni uvolnit prostory pro případné využití výškové techniky. 8. srpna 2020   (16:57) Teploty v sobotu vystoupají přes 31 stupňů, tropy budou i v neděli Teploty v sobotu vystoupají přes 31 stupňů, tropy budou i v neděli Meteorologové doporučují omezit odpoledne zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zvlášť v zaparkovaných autech. 8. srpna 2020   (13:34)
Horko příští týden zvolna ustoupí, ale teplo přetrvá do začátku školy Horko příští týden zvolna ustoupí, ale teplo přetrvá do začátku školy Příští týden budou maximální denní teploty zpočátku kolem tropických 30 stupňů Celsia a jen zvolna budou klesat. 8. srpna 2020   (10:27)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz