12. 12. svátek má Simona

Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

14. července 2019   (21:02)
Dalších 5 fotografií v galeriiDva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku

Vymění měkkou postel za kus dřeva, splachovací záchod za latrínu, sprchu za kbelík s vodou. Skautům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka začal v sobotu dvoutýdenní tábor


V sobotu odpoledne začal chlapcům z příbramského 1. oddílu junáka Brdská Smečka letní tábor. Vypravili jsme se za nimi na louku ke Smolotelům, kde se skauti na dva týdny zřeknou všech civilizačních vymožeností.

Louka, na kterou nás zavedly avizované GPS souřadnice, však byla prázdná. Žádné stany, žádná kuchyň, žádná „kadibudka“. Ani stopa po civilizaci. Jen v rohu jakýsi dřevěný přístřešek. A o něj opřeny několikatery hrábě, tři krumpáče a lopaty.

Po příjezdu prvních táborníků jsme zjistili, že to nářadí tam nečeká na žádnou partu profesionálních stavařů - nářadí "vyfasovali" skautští vedoucí, samotní skauti a letos podruhé za celou dlouhou historii tábora i jejich rodiče. A tak maminky, jediné přítomné zástupkyně něžného pohlaví, popadly hrábě, tatínkové kladiva a společnými silami tak během odpoledne postavili dětem parádní tábořiště.

Práce tu bylo jak na kostele - shrabat posekanou trávu, postavit „jídelní“ přístřešky a lavice, vykopat latrínu a „močjámu“, smontovat stany. Asi největší legrace byla při kopání latríny. Při pohledu na kluky při práci s krumpáčem se nám občas tajil dech, ale zvládli to na jedničku a nikdo z přihlížejících (a že jich bylo více, než těch pracujících), nepřišel k úhoně. Dokonce i samotní kopáčové vyvázli bez zranění. A jaké jiné téma zvolit při kopání latríny, než zážitky z minulých táborů souvisejících právě s touto „budkou“.

Největší nápor přišel s příjezdem nákladního vozu, který přivezl na korbě hromadu dřevěných dvířek, bočnic, hranolů, desek, stanových tyčí a plachet. Pak teprve začal ten správný šrumec. Božský klid lesa na chvíli přehlušilo bouchání kladívek a zvuk akuvrtaček. Vypadalo to tu jako v mraveništi. Zapojili se všichni, kteří měli ruce a nohy. Bez ohledu na to, jak velké ruce a nohy kdo má. Po dvou a půl hodinách stavebního šrumotu tu stál stanový tábor, jako vystřižený ze skautského časopisu.

A když dal vedoucí pokyn k ubytování, už všichni přesně věděli, kde a s kým budou bydlet. Žádné rvačky ani pošťuchování. Někteří se dokonce záhy po nastěhování pustili do výroby nočního stolku. Prý aby bylo kam položit baterku a krabičku poslední záchrany.

Když jsme kolem šesté odpoledne odjížděli, kluci si ze svých batohů právě lovili svou večeři, kterou jim na první den ještě přichystaly maminky. Další dva týdny už si budou vařit sami. Bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku.

Oddíl junáka Brdská Smečka Příbram je výhradně chlapecký oddíl. Skládá se ze dvou částí. Starší kluci (Skauti) jsou zhruba od 11 do 15 let a Vlčata „Černé pumy“ od 6 do 11 let. Oddíl vznikl 6. listopadu 1980. Za dobu svého trvání a fungování prošly oddílem desítky kluků. Akuálně působí v klubovnách u vlakového nádraží ČD, které sdílí s 8. dívčím oddílem Gingo a 19. oddílem Příbram. Každý školní rok uzavírají čtrnátidenním oddílovým táborem. Pravidelně střídají tábory stálé, vodní putovní a pěší putovní. 

V sobotu odpoledne začal chlapcům z …

Fotogalerie

Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku () Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (1) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (2) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (3) Dva týdny bez elektřiny a tekoucí vody. Pro někoho holý boj o přežití, pro skauty vysněná část roku (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57) Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Dne 9. prosince 2019 byla poklepem základního kamene zahájena významná a dlouho očekávaná stavba cyklostezky Sedlčany – Prčice, též zvané Krčínova cyklostezka. Rozsáhlá stavba, která spojí město Sedlčany a Sedlec – Prčice, bude zprovozněna koncem listopadu roku 2020. 11. prosince 2019   (08:41) Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím „Až budete mít za sebou sto dní, tak se do vás pustíme,“ vyslechl starosta města od příbramského zastupitele krátce po svém zvolení. 11. prosince 2019   (06:06) Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Město chce podporovat sociálně vyloučené obyvatele při získávání a udržení si bydlení. Na projekt získalo dotaci převyšující čtyři miliony korun 10. prosince 2019   (18:27) Na Orlíku se podařilo zachránit odhadem až 10 tisíc škeblí Na Orlíku se podařilo zachránit odhadem až 10 tisíc škeblí Kromě škeblí říčních vydala vodní nádrž Orlík i škeble asijské, které zde nejsou původní 10. prosince 2019   (16:49) Policejní drony pomáhají v náročných podmínkách, kdy nelze použít klasickou techniku či vrtulníky Policejní drony pomáhají v náročných podmínkách, kdy nelze použít klasickou techniku či vrtulníky Zástupce vedoucího územního odboru Příbram plk. Ing. Ondřej Smotlacha vypráví o složitých začátcích i ambiciózních vizích 10. prosince 2019   (15:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz