23. 10. svátek má Teodor
Doporučení knihkupkyně: Na prázdniny přibalte Břicho nestvůry, Plachetnici na vinětách nebo Hornické pohádky

23. června 2020   (06:37)
Doporučení knihkupkyně: Na prázdniny přibalte Břicho nestvůry, Plachetnici na vinětách nebo Hornické pohádky
foto: pribram.cz

S koncem školního roku a nástupem dovolených přichází čas na častější otevření knih. Co si přečíst na dece u vody a jakou knihou potěšíte nejmenší čtenáře? Tipy pro letní čtení jsme připravili spolu s knihkupectvím Pistorius & Olšanská v příbramské Pražské ulici.


„Začínajícím čtenářům bych určitě nekomplikovala čtení cizími jmény. Rodičům bych tedy doporučila pořídit knížky pro první čtení od českých autorů,“ říká knihkupkyně Mária Olšanská. Nestárnoucí klasikou je laskavý text Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře s nezapomenutelnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové.

Trocha hrůzy (a hodně humoru) se k malým čtenářům dostanou s knížkou Neboj se, vždyť máš česnek od Pavla Brycze. A stejně jako nudícímu se Emilovi ze sídliště změní prázdniny pohled poslaný dosud zamlčovanými prarodiči z Hrobu, může upírská tematika strhnout laxnější čtenáře k nové literární vášni. „Z regionální provenience vybírám Hornické pohádky od Rudolfa Lukeše. Ty prostě v příbramských rodinách musí být,“ uzavírá dětskou nabídku Mária Olšanská.
Oddychovější i dramatické tipy pro dospělé představujeme ochutnávkovými anotacemi na konci tohoto textu. „Já osobně se teď nejvíce těším na knihu skotského knihkupce Bythella Shauna Zpověď knihkupce. Některé problémy a radosti jsou všude stejné, ať ve skotském nebo příbramském knihkupectví,“ svěřuje se Mária Olšanská.
Břicho nestvůry – Louise Pennyová
Dobré detektivky k létu neodmyslitelně patří a kanadská autorka slaví se svou sérií případů vrchního inspektora Gamache mezinárodní úspěchy. Tentokrát se devítiletý Laurent Lepage obává o osud vesničky Three Pines, které podle něj hrozí nějaké strašné nebezpečí. Jenže všichni z quebecké vísky, včetně Armanda a Reine-Marie Gamachových, jsou přesvědčeni, že má prostě jen moc bujnou fantazii. Když chlapec náhle zmizí, najednou se zdá, že aspoň v něčem možná nelhal.

Bhútán, má láska – Tereza Boučková
Novinkou známé prozaičky a scénáristky (její scénář k filmu Smradi byl nominován na cenu Český lev) je cestopis: „Krajina a příroda vypadaly na internetu nedotčeně, průzračně, nádherně, mimo veškeré kategorie. Ihned jsem zatoužila ještě jednou, naposledy, překonat sebe sama, své strachy z létání, výšek, z neznámého, ze své kondice a věku – a jet. Napsala jsem do práce muži, který strachy jako já netrpí: Jedeme do Bhútánu! Jedeme? Napsal obratem: Jedeme!“
Plachetnice na vinětách – Jiří Hájíček
Jiří Hájíček, držitel ceny Magnesia Litera za prózu díky románu Selský baroko, se ve svém díle věnuje především jihočeskému venkovu. Také Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem a jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče.
Kavárna U Anděla 1 – Nová doba – Anne Jacobsová
Autorka, známá například sérií Panský dům, přichází s novým příběhem jedné kavárenské dynastie. Je rok 1945, válka skončila a kavárna U Anděla zůstala jako zázrakem ušetřena. Mladá Hilda sotva dokáže uvěřit svému štěstí. Přes všechny překážky chce tento rodinný podnik s bohatou tradicí opět učinit skvělým místem setkávání významných osobností, čímž byl proslulý dříve. Mladý mír však již brzy zkalí první konflikty. Když přijde do kavárny půvabná mladá žena a představí se jako její sestřenice Luisa, vyvolá to v Hildě nedůvěru.
Na chalupě s moderním fotrem – Dominik Landsman
Z Deníčků moderního fotra čtenáři již vědí, že mateřská dovolená není žádná dovolená. Opravdová dovolená je třeba výlet k moři do Bulharska, jak nám to popsala druhá polovina rodičovského páru, Dominikova žena Nataša. Nyní se ke slovu dostává ten nejdůležitější – syn Čeněk. To je totiž jediný člen rodiny, který má na chalupě alespoň trochu času, protože všichni ostatní jsou zaměstnaní hraním golfu, sklízením sousedovy úrody, případně prací s izolepou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz