12. 12. svátek má Simona

Dobrovolný hasič je nedílnou součástí obce. V Rožmitále pod Třemšínem jich mají sto

30. listopadu 2019   (09:12)
Dobrovolný hasič je nedílnou součástí obce. V Rožmitále pod Třemšínem jich mají sto

Jedním z impulsů pro založení sboru byl velký požár 27. července 1871, který byl pro město katastrofální a lidé chtěli mít možnost si svůj domov ochránit


Na místě požáru bývají jako první a odjíždějí jako poslední. Odstraňují padlé stromy na cestě, pomáhají místním lidem a zvířatům, pokud se ocitnou v nouzi. Kromě toho také  v obcích často zabezpečují veškerý společenský život. Pracují s mládeží a vedou je ke sportu. K hasičskému sportu. Řeč je o dobrovolných hasičích.

Sbor dobrovolných hasičů v Rožmitále pod Třemšínem oslaví příští rok již 140 let své existence. Jedním z impulsů pro založení sboru byl velký požár 27. července 1871, který byl pro město katastrofální a lidé chtěli mít možnost si svůj domov ochránit.
 
Hasiči se dodnes scházejí ve zbrojnici, kterou si sami v roce 1958 postavili
V roce 1994 byla ve sboru zřízena jednotka JPOII, která je zařazena v rámci plošného pokrytí a poplachového plánu okresu Příbram jako jednotka požární ochrany kategorie II. Zasahují nejen u požárů, dopravních nehod, povodních, ale pomáhají městu i s odchytem psů, vyproštění labutí zamrzlých na rybníce, čištění koupaliště, požární dozor při společenských akcích.

V roce 2000, u příležitosti 120. výročí založení sboru, byl zakoupen, z příspěvku hasičů, města a darů, hasičský prapor a v tomtéž roce byl vysvěcen v kostele sv. Jana Nepomuckého.
 
Nepodílejí se jen na hašení požárů, ale přináší do města i kulturní život
Pořádají hasičské plesy, masopustní pochod městem, hasičské soutěže, Mikulášskou nadílku, letní tábory a v zimě jezdí na zimní soustředění. S mládeží pracují od roku 1974, přes dvacet let i s dětmi předškolního věku. A tak i malí předškoláci se zúčastňují soutěží, běhají branný závod a jsou součástí ukázek předváděných na různých akcích. V loňském roce byli na soutěži v požárním útoku na Českolipsku na prvním místě. Dorostenka Karolína Vlachová se letos probojovala až do republikového kola v hasičské soutěži kategorie středních dorostenců a obsadila celkové 3. místo.
 
„Práce s dětmi není jen o sportování a soutěžení, ale rozvíjí se také jejich kreativita, představivost a zručnost, když vyrábějí dárky pro své maminky, malují nebo přednáší básničky a zpívají na výroční valné hromadě členů sboru. Činnost dětí je pestrá a těší nás, že mnozí mladí hasiči zůstávají ve sboru, i když vyrostou, a dokonce vodí i své děti do oddílu,“ uvedla Mgr. Bc. Jarmila Sládková, Dis, kronikářka sboru.

V současné době má sbor sto členů, z toho 34 dětí od 3 let do 18 let. Podíl mužů a žen je vyrovnaný – působí zde 33 žen a 33 mužů. Sbor má dvě soutěžní družstva žen, družstvo mužů a také dětí v kategorii dorostenky - jednotlivci, mladší, starší a malou přípravku. Dva členové byli oceněni nejvyšším vyznamenáním „zasloužilý hasič“.
 
Nyní se sbor připravuje na oslavy 140 let společné práce. K této příležitosti vydali kalendář se svými fotografiemi. Jeho prodejem chtějí získat finance na svou činnost a na uspořádání oslav. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto mipDalší články

Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57) Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Dne 9. prosince 2019 byla poklepem základního kamene zahájena významná a dlouho očekávaná stavba cyklostezky Sedlčany – Prčice, též zvané Krčínova cyklostezka. Rozsáhlá stavba, která spojí město Sedlčany a Sedlec – Prčice, bude zprovozněna koncem listopadu roku 2020. 11. prosince 2019   (08:41) Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím „Až budete mít za sebou sto dní, tak se do vás pustíme,“ vyslechl starosta města od příbramského zastupitele krátce po svém zvolení. 11. prosince 2019   (06:06) Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Město chce podporovat sociálně vyloučené obyvatele při získávání a udržení si bydlení. Na projekt získalo dotaci převyšující čtyři miliony korun 10. prosince 2019   (18:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz