vývoj COVID-19
18. 1. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 11
Bohutín 23
Borotice 6
Březnice 55
Buková u Pb 10
Bukovany 5
Čenkov 11
Cetyně 2
Chotilsko 6
Chrást 3
Chraštice 1
Čím 7
Daleké Dušníky 3
Dobříš 119
Dolní Hbity 22
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 5
Drevníky 2
Drhovy 2
Dubenec 8
Dublovice 13
Dubno 3
Háje 4
Hluboš 9
Hřiměždice 10
Hudčice 2
Hvožďany 14
Jablonná 8
Jesenice 16
Jince 19
Kamýk n. V. 8
Klučenice 7
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 11
Kotenčice 2
Koupě 4
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 8
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 10
M. Hraštice 22
Milín 37
Modřovice 1
Mokrovraty 18
Nalžovice 7
Narysov 9
Nechvalice 15
Nečín 7
Nedrahovice 8
Nepomuk 5
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 6
Nový Knín 22
Občov 4
Obecnice 34
Obořiště 13
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Pečice 1
Petrovice 15
Pičín 10
Počaply 5
Počepice 6
Podlesí 14
Příbram 369
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 62
Rybníky 4
Sádek 4
Sedlčany 55
Sedlec-Prč. 32
Smolotely 9
Solenice 6
Stará Huť 10
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 5
Svatý Jan 7
Svojšice 3
Tochovice 23
Třebsko 7
Tušovice 1
Věšín 8
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 8
Vrančice 1
Vranovice 6
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Dobříš a Příbram se shodnou. Nejoblíbenější je pistáciová

8. listopadu 2020   (07:24)
Dobříš a Příbram se shodnou. Nejoblíbenější je pistáciová

Domácí zmrzlinárny v Dobříši a Příbrami mají po sezoně a zůstávají až do jara zavřené. Jaké druhy si zákazníci dopřávají nejčastěji?


Češi jsou milovníci zmrzliny. Ze zprávy výzkumné společnosti Nielsen vyplývá, že za roční období (od dubna 2018 do března 2019) jí jen nákupem v maloobchodních prodejnách zkonzumovali 41 milionu litrů. Proto nepřekvapí, že se na vlně obliby „vezou“ i tzv. domácí zmrzliny, vyráběné navíc bez chemie a z přírodních surovin jako třeba sezonního ovoce.
 

V Příbrami se do prodeje přírodní zmrzliny pustila v roce 2016 zmrzlinárna La Favorita. „Líbily se nám malé italské zmrzlinárny, kam si lidé chodí pro svoji každodenní radost,“ vysvětluje Radka Bužková z La Favority, co bylo impulsem pro rozjezd sladkého byznysu pod Brdy.
 
O rok později spolu s manželem otevřela zmrzlinářství Zelený domeček v Dobříši Eva Tikovská: „Věnujeme se našim dvěma vinotékám a přáli jsme si nabízet lidem také kvalitní zmrzlinu z dobrých surovin. Proto jsem se vyškolila na zmrzlinářku v úvalské firmě Almeco.“ Manželé Tikovští tedy zainvestovali do nákupu strojů na kopečkovou a točenou zmrzlinu.
 
Chuťové pohárky příbramských a dobříšských zákazníků jsou zřejmě shodně nastavena. Na obou místech je totiž nejoblíbenější zmrzlinou pistáciová. Stálicí na dobříšské scéně je i vanilková s vanilkovým luskem a jahodový sorbet. Během letošního léta vedl rovněž švestkový sorbet a smetanová kokosová.
 

V Příbrami se kromě pistáciové často mlsá příchuť javorový sirup s pekanovými ořechy, jemně slaný karamel a bílá čokoláda s maracujou. Děti sází na nutellu a karamelové sušenky. „Dospělí si v létě dávají zmrzliny s alkoholem. Z ovocných je nejoblíbenější jahoda a mango,“ pokračuje Radka Bužková.
 
Inspiraci k novým druhům nacházejí v La Favoritě všude ve svém okolí, v letošní sezoně nabídku obohatil například bílý nugát s pistáciemi a lískovými oříšky. Zmrzlina s datlemi a hruškou, která není přislazována cukrem ani jinými sladidly, se letos začala prodávat v balené formě v kelímku s víčkem, aby mohla být v nabídce každý den.
 
To, co je benefitem domácích zmrzlin, může zároveň představovat největší překážku při jejich výrobě. „Na výrobě naší zmrzliny je asi nejtěžší sehnat kvalitní suroviny. Zvláště pak kvalitní ovoce, v létě například dostatek čerstvého angreštu,“ říká Radka Bužková.
 
Zmrzlináři také vyhlížejí hezké počasí, které je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících prodej, a začátek sezony tak v provozovnách v Příbrami a Dobříši startuje na jaře. Tu letošní ovšem hned zkraje poznamenala koronavirová krize, kdy se zastavil život ve školách a zaměstnáních a lidé zůstávali více doma. „S ohledem na zdraví a bezpečnost všech jsme nakonec celou sezonu prodávali pouze z okénka. Snad to zákazníkům zase tolik nevadilo,“ zamýšlí se Radka Bužková.
 
Obě zmrzlinářky doufají, že rok 2021 bude příznivější. La Favorita se chystá opět otevřít v březnu, Zelený domeček přivítá zákazníky v dubnu.
 
Obě zmrzlinářky doufají, že rok 2021 bude …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: FB_La Favorita
FB_Zmrzlinářství Zelený domeček

autor: Magdalena Rezková

Další články

Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Podle radního Středočeského kraje pro školství Milana Váchy nedojde po dnešním jednání ke sloučení obou příbramských gymnázií až tak rychle. 18. ledna 2021   (20:43) Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. 18. ledna 2021   (18:18) Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Na prosincovém jednání zastupitelstva města byly politické subjekty vyzvány k nominaci předsedy a člena finančního výboru. Nominace přišla pouze jedna. 18. ledna 2021   (18:05) Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu "Zatímco na hračky nebo oblečení pro dospělé si jde klidně dva měsíce počkat, pastelky, oblečení pro nejmenší nebo ponožky lidé potřebují průběžně. Ne každý si navíc může dovolit k objednávce zboží za 50 korun platit dalších 110 korun poštovného," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 18. ledna 2021   (14:04) Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Během dvou dnů řešili dopravní policisté na Příbramsku tři nehody, při kterých byli motoristé pod vlivem alkoholu. 18. ledna 2021   (11:19) Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově O osudu nejen této rekreační nemovitosti se rozhodne již od 16:00, průběh jednání přinášíme on-line. 18. ledna 2021   (06:31) Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Příbramští vedení bývalým plzeňským kapitánem Pavlem Horváthem jsou dál předposlední, ale mají zápas k dobru. 17. ledna 2021   (18:36) Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Jako následky očkování lékaři nebo pacienti nejčastěji hlásili zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění. 17. ledna 2021   (16:56)
Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Na výjezdu z Příbrami došlo v neděli odpoledne k dopravnímu omezení. 17. ledna 2021   (14:06)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz