20. 1. svátek má Ilona

Do objektů na uranovém dole Bytíz již nezatéká. Vznikne tu muzeum

26. října 2019   (06:24)
Do objektů na uranovém dole Bytíz již nezatéká. Vznikne tu muzeum

Areál prozatím nebyl prohlášen národní kulturní památkou, na jeho rekonstrukci se nenašel se žádný vhodný dotační titul. Oprava bude záležitostí několika let


Hornické muzeum v Příbrami se počtem historických objektů řadí k těm největším v Evropě. V Čechách svou obsáhlostí bezkonkurenčně vede. Zpřístupněny jsou desítky štol, k vidění je obrovské vodní kolo, zachované parní stroje. V průběhu několika let bychom se měli navíc dočkat úplně nové expozice, a to v areálu uranového dolu Bytíz. Hornické muzeum Příbram zde společně se specializovanou firmou nyní provádí restauratérské a další přípravné práce.

Zeptali jsme se ředitele Hornického muzea Příbram PaedDr. Josefa Velfla, co je již hotovo a co je potřeba ještě udělat, než bude nová expozice přístupná.

Co se letos podařilo zrealizovat?
Zatím jsme provedli ty nejdůležitější kroky, aby do objektů nezatékalo. Podařilo se nám dokončit opravu střechy strojovny, která má rozměry tovární haly. Hotova je i elektropřípojka potřebná pro realizaci dalších stavebních prací. Nyní je potřeba odvodnit okolí hlavních budov a provést úpravy terénu. Vlastními silami opravujeme schodiště a vstupní vrata.
 
Co je v plánu na příští rok?
Příští rok bychom rádi vybudovali příjezdovou komunikaci a realizovali přípojku vody a dalších inženýrských sítí. Dnes si vodu dovážíme v barelech. Jen tyto práce vyjdou na zhruba 3,5 milionu korun.
 
Po vybudování inženýrských sítí pak přijde na řadu oprava objektu turbokompresorovny. Vznikne zde vstupní objekt do budoucího muzea s recepcí, sociálním zázemím, kancelářemi. Tato etapa vyjde na zhruba 10 milionů korun.
 
Je už znám alespoň přibližný termín dokončení rekonstrukce?
Přáli bychom si, aby bylo hotovo co nejdříve, ale máme před sebou ještě relativně hodně práce. Vše bude závislé na přidělení finančních prostředků od Středočeského kraje. Areál nebyl prozatím prohlášen národní kulturní památkou a nenašel se žádný vhodný dotační titul. Bude to tedy záležitost několika let.
 
Jedná se o jediný dochovaný areál uranového dolu na našem území, kde zůstaly nejdůležitější objekty a zařízení. Je zde zachována strojovna, elektrorozvodna či těžní věž s lanovnicí. Výtahem se tu horníci dopravovali do hloubky větší než 1,5 kilometru. Areál je výjimečný i čtyřmi zachovalými turbokompresory z 50. let, které se nikde jinde již nevyskytují. Dodávaly stlačený vzduch i pro okolní šachty. V budovách se našlo mnoho zajímavých předmětů, mezi nimi například dobové noviny dokumentující tehdejší život. Nově budovaná expozice bude ve stylu tzv. posledního pracovního dne.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz