Do objektů na uranovém dole Bytíz již nezatéká. Vznikne tu muzeum

26. října 2019   (06:24)
Do objektů na uranovém dole Bytíz již nezatéká. Vznikne tu muzeum

Areál prozatím nebyl prohlášen národní kulturní památkou, na jeho rekonstrukci se nenašel se žádný vhodný dotační titul. Oprava bude záležitostí několika letHornické muzeum v Příbrami se počtem historických objektů řadí k těm největším v Evropě. V Čechách svou obsáhlostí bezkonkurenčně vede. Zpřístupněny jsou desítky štol, k vidění je obrovské vodní kolo, zachované parní stroje. V průběhu několika let bychom se měli navíc dočkat úplně nové expozice, a to v areálu uranového dolu Bytíz. Hornické muzeum Příbram zde společně se specializovanou firmou nyní provádí restauratérské a další přípravné práce.

Zeptali jsme se ředitele Hornického muzea Příbram PaedDr. Josefa Velfla, co je již hotovo a co je potřeba ještě udělat, než bude nová expozice přístupná.

Co se letos podařilo zrealizovat?
Zatím jsme provedli ty nejdůležitější kroky, aby do objektů nezatékalo. Podařilo se nám dokončit opravu střechy strojovny, která má rozměry tovární haly. Hotova je i elektropřípojka potřebná pro realizaci dalších stavebních prací. Nyní je potřeba odvodnit okolí hlavních budov a provést úpravy terénu. Vlastními silami opravujeme schodiště a vstupní vrata.
 
Co je v plánu na příští rok?
Příští rok bychom rádi vybudovali příjezdovou komunikaci a realizovali přípojku vody a dalších inženýrských sítí. Dnes si vodu dovážíme v barelech. Jen tyto práce vyjdou na zhruba 3,5 milionu korun.
 
Po vybudování inženýrských sítí pak přijde na řadu oprava objektu turbokompresorovny. Vznikne zde vstupní objekt do budoucího muzea s recepcí, sociálním zázemím, kancelářemi. Tato etapa vyjde na zhruba 10 milionů korun.
 
Je už znám alespoň přibližný termín dokončení rekonstrukce?
Přáli bychom si, aby bylo hotovo co nejdříve, ale máme před sebou ještě relativně hodně práce. Vše bude závislé na přidělení finančních prostředků od Středočeského kraje. Areál nebyl prozatím prohlášen národní kulturní památkou a nenašel se žádný vhodný dotační titul. Bude to tedy záležitost několika let.
 
Jedná se o jediný dochovaný areál uranového dolu na našem území, kde zůstaly nejdůležitější objekty a zařízení. Je zde zachována strojovna, elektrorozvodna či těžní věž s lanovnicí. Výtahem se tu horníci dopravovali do hloubky větší než 1,5 kilometru. Areál je výjimečný i čtyřmi zachovalými turbokompresory z 50. let, které se nikde jinde již nevyskytují. Dodávaly stlačený vzduch i pro okolní šachty. V budovách se našlo mnoho zajímavých předmětů, mezi nimi například dobové noviny dokumentující tehdejší život. Nově budovaná expozice bude ve stylu tzv. posledního pracovního dne.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39) Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16) Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu připomněl také více než tři tisíce Romů povražděných nacisty v noci na 3. srpen 1944 při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. 2. srpna 2020   (16:03) Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Kvalita vody na některých přírodních koupalištích se zhoršila. Nový rybník v Příbrami má vodu na nejlepším stupni. 2. srpna 2020   (10:49) Z Lázu znělo cinkání postrojů a řehtání koní Z Lázu znělo cinkání postrojů a řehtání koní Stovky lidí přilákala soutěž tažných koní nedaleko Příbrami 2. srpna 2020   (07:28) V budově léčebny dlouhodobě nemocných v příbramské nemocnici oznámil anonym bombu V budově léčebny dlouhodobě nemocných v příbramské nemocnici oznámil anonym bombu
Dvě hasičské jednotky vyjížděly k požáru bytového domu, jednalo se o grilování Dvě hasičské jednotky vyjížděly k požáru bytového domu, jednalo se o grilování Policisté byli připraveni v případě skutečného zahoření pomoci hasičům s evakuací obyvatel. 1. srpna 2020   (20:17)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz