vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Do mokřadu v Jablonné na Příbramsku se po téměř dvouleté odmlce vrací „žabí zpěv“

2. května 2021   (09:42)
Do mokřadu v Jablonné na Příbramsku se po téměř dvouleté odmlce vrací „žabí zpěv“
foto: Středočeský kraj

Podle odborníků by bez zásahu mokřad v Jablonné postupně zanikl.


Do mokřadu v Jablonné se po téměř dvouleté odmlce vrátil „žabí zpěv“ z legendárního filmu na Samotě u lesa a jeho návštěvníci si opět mohou, spolu s jeho autory, říkat zlidovělé: „Radime, vejš!“. Středočeský kraj, v rámci projektu Odbahnění mokřadu Jablonná na Příbramsku, totiž ukončil první z etap stavebních prací a jeho původní obyvatelé - kuňky obecné, se dnes vracejí zpět.

„Jsem ráda, že se díky aktivitě mnoha lidí podařilo zachránit další kousek přírody ve středních Čechách. Podle odborníků by bez zásahu mokřad v Jablonné postupně zanikl. Nyní po obnově této evropsky významné lokality věřím, že se kuňkám bude opět dařit,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).

Důvodem k realizaci projektu byl výrazný úbytek kuněk obecných v mokřadu. Ještě v roce 2010 byla odhadována jejich početnost na tisíce jedinců. Monitoring lokality v roce 2016, v přípravné fázi projektu, jich detekoval již pouhé stovky. Důvodem dramatického úbytku kuněk bylo zazemňování mokřadu, podporované srážkově chudými roky a masivním zárůstem lokality orobincem širolistým. Tento trend by bez zásahu, podle odborných predikcí, vedl cca. do deseti let k zániku lokality.

V rámci projektu doposud proběhlo kompletní odbahnění cca. 2 ha tzv. Velkého mokřadu v objemu přibližně 14 000 m3, byla obnovena nepropustnost přírodní hráze, odtokového koryta, bylo vymodelováno dno a litorální zóny a mokřad byl z většiny naplněn vodou. Vlastní stavební práce doposud trvaly téměř rok a došlo při nich ke kompletnímu vypuštění mokřadu a vzniku mezideponií sedimentu v jeho okolí.

Ponechání žabek na lokalitě po dobu prací tak bylo vyloučeno, protože přišly o možnost přirozeně zimovat i o místo k rozmnožování. V území se sice nachází ještě tzv. Malý mokřad, ten však většinu předcházejících let zcela vysychal a nebylo se na něj, jako na náhradní biotop, možno spolehnout.

Před započetím prací byl tedy proveden odchyt kuněk a jejich uložení ve specializovaném zařízení, které dokázalo uspokojit jejich životní potřeby. Odchyceno bylo celkem 400 kuněk, které byly nyní spolu s jejich potomky odchovanými v deponačním zařízení vypuštěny zpět do mokřadu. Celkem se tak do mokřadu vrátilo přesně 428 kuněk.

Celkové náklady projektu byly vyčísleny téměř na 5,5 mil. Kč a Středočeský kraj dotaci získal prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

„Na závěr nezbývá než poděkovat obci Jablonná, bez jejíž spolupráce by nebylo možné projekt realizovat, a také všem, kdo se na záchraně lokality podíleli. Podobné akce jsou poměrně unikátní, mimo jiné i pro jejich vysokou finanční náročnost,“ dodala radní Skopalíková.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz