17. 9. svátek má Naděžda
Do mokřadu v Jablonné na Příbramsku se po téměř dvouleté odmlce vrací „žabí zpěv“

2. května 2021   (09:42)
Do mokřadu v Jablonné na Příbramsku se po téměř dvouleté odmlce vrací „žabí zpěv“
foto: Středočeský kraj

Podle odborníků by bez zásahu mokřad v Jablonné postupně zanikl.


Do mokřadu v Jablonné se po téměř dvouleté odmlce vrátil „žabí zpěv“ z legendárního filmu na Samotě u lesa a jeho návštěvníci si opět mohou, spolu s jeho autory, říkat zlidovělé: „Radime, vejš!“. Středočeský kraj, v rámci projektu Odbahnění mokřadu Jablonná na Příbramsku, totiž ukončil první z etap stavebních prací a jeho původní obyvatelé - kuňky obecné, se dnes vracejí zpět.

„Jsem ráda, že se díky aktivitě mnoha lidí podařilo zachránit další kousek přírody ve středních Čechách. Podle odborníků by bez zásahu mokřad v Jablonné postupně zanikl. Nyní po obnově této evropsky významné lokality věřím, že se kuňkám bude opět dařit,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).

Důvodem k realizaci projektu byl výrazný úbytek kuněk obecných v mokřadu. Ještě v roce 2010 byla odhadována jejich početnost na tisíce jedinců. Monitoring lokality v roce 2016, v přípravné fázi projektu, jich detekoval již pouhé stovky. Důvodem dramatického úbytku kuněk bylo zazemňování mokřadu, podporované srážkově chudými roky a masivním zárůstem lokality orobincem širolistým. Tento trend by bez zásahu, podle odborných predikcí, vedl cca. do deseti let k zániku lokality.

V rámci projektu doposud proběhlo kompletní odbahnění cca. 2 ha tzv. Velkého mokřadu v objemu přibližně 14 000 m3, byla obnovena nepropustnost přírodní hráze, odtokového koryta, bylo vymodelováno dno a litorální zóny a mokřad byl z většiny naplněn vodou. Vlastní stavební práce doposud trvaly téměř rok a došlo při nich ke kompletnímu vypuštění mokřadu a vzniku mezideponií sedimentu v jeho okolí.

Ponechání žabek na lokalitě po dobu prací tak bylo vyloučeno, protože přišly o možnost přirozeně zimovat i o místo k rozmnožování. V území se sice nachází ještě tzv. Malý mokřad, ten však většinu předcházejících let zcela vysychal a nebylo se na něj, jako na náhradní biotop, možno spolehnout.

Před započetím prací byl tedy proveden odchyt kuněk a jejich uložení ve specializovaném zařízení, které dokázalo uspokojit jejich životní potřeby. Odchyceno bylo celkem 400 kuněk, které byly nyní spolu s jejich potomky odchovanými v deponačním zařízení vypuštěny zpět do mokřadu. Celkem se tak do mokřadu vrátilo přesně 428 kuněk.

Celkové náklady projektu byly vyčísleny téměř na 5,5 mil. Kč a Středočeský kraj dotaci získal prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

„Na závěr nezbývá než poděkovat obci Jablonná, bez jejíž spolupráce by nebylo možné projekt realizovat, a také všem, kdo se na záchraně lokality podíleli. Podobné akce jsou poměrně unikátní, mimo jiné i pro jejich vysokou finanční náročnost,“ dodala radní Skopalíková.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz