24. 8. svátek má Bartoloměj

Dnes opatrně při pálení čarodějnic, meteorologové hlásí silný vítr

30. dubna 2018   (16:39)
Dnes opatrně při pálení čarodějnic, meteorologové hlásí silný vítr

V důsledku déletrvajícího teplého a suchého počasí vzrostlo na našem území riziko vzniku požárů. Dnes bude navíc riziko výrazně zvyšovat čerstvý až silný vítr a zapalování čarodějnických hranic. Dbejte nejvyšší opatrnosti.


Uplynulý víkend zaznamenal více požárů v přírodním prostředí. Dohromady za sobotu a neděli jich bylo 55. Přitom dlouhodobý denní průměr je 47 požárů a to úplně všech, tedy nejen těch v přírodním prostředí.
Dnes navíc na mnoha místech celé republiky vzplanou menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice známé jako „pálení čarodějnic.“ Hasiči každoročně vyjíždějí ke zvýšenému počtu požárů, ke kterým v důsledku těchto oslav dojde.

Obecně právě počasí před oslavami čarodějnic hraje největší roli v nárůstu požárů.  Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, tak, jako je tomu letos, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva.
 

Uplynulý víkend zaznamenal více požárů …
Pokud se tedy i vy chystáte ve vaší obci společně „oslavit“ čarodějnice, nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně.

Zákon o požární ochraně (zákon č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů) hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru. Jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.  Přičemž musí dbát jeho pokynů. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat.
V případě zanedbání této zákonné povinnosti pak hrozí nemalé sankce a pokuty mohou dosáhnout až do výše 500 000 korun. Zejména při pálení velkých vater by měl pořadatel celou akci včas oznámit a domluvit se například i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce.

Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučujeme celou akci dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru příslušného kraje.

Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá  počet planých poplachů. Opodstatněná je také domluva s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi.

Dalším rizikem spojeným s pálením čarodějnic je zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. Světlice, rachejtle, petardy a další pyrotechnické „radůstky“ však mohou být při nesprávném použití velice nebezpečné a mnohdy způsobí nejen požár a majetkové škody, ale i vážná zranění.

Pokud se tedy i vy chystáte ve vaší obci …
A jak tedy bude dnes a na první májový den? Na to nám odpoví meteorologové z ČHMÚ:

Je v platnosti Předpovědní výstražná informace na jevy
PVI_29/18: Nebezpečí požárů, silný vítr

V důsledku déletrvajícího teplého a suchého počasí vzrostlo na našem území riziko vzniku požárů. V pondělí (30. 4.) bude riziko vzniku požárů výrazně zvyšovat čerstvý až silný vítr a zvýšené množství ohňů spojené s tradičním pálením čarodějnic.


Předpověď počasí pro Středočeský kraj na pondělí 30.4. a na úterý 1.5.2018 
Čas vydání: 06.30

Předpověď na pondělí

Situace: Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území k východu a před ní bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Za frontou k nám začne proudit chladnější vzduch od západu.
Počasí (06-22): Polojasno, během dne od západu přechodně oblačno a ojediněle přeháňky nebo i bouřky. K večeru od jihozápadu přibývání oblačnosti, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty od 20 °C na západě do 26 °C na východě kraje. Zpočátku mírný jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na čerstvý západní 4 až 8 m/s, na frontě ojediněle s nárazy kolem 20 m/s. Večer vítr zeslábne.
Rozptylové podmínky: dobré

Předpověď na noc a úterý -

Situace: Nad střední Evropou se bude vlnit frontální rozhraní, oddělující studený vzduch na západě od teplého na východě Evropy.
Počasí v noci (22-07): Oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejnižší teploty 12 až 9 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.
Počasí přes den (07-24): Oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky, během dne polojasno. Nejvyšší teploty 19 až 22 °C. Slabý západní vítr 1 až 4 m/s se postupně bude měnit na severní.
Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé.
 

A jak tedy bude dnes a na první májový den? Na …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR
ČHMÚ
foto: mip

autor: mipDalší články

Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz