Dnes je Mezinárodní den burgerů. Slavit mohou i vegetariáni
28. května 2023 (09:58)
foto: pixabay
Mezinárodní den burgerů připadá každoročně na 28. května. Přestože si klasický hamburger – grilovaný plátek hovězího masa se zeleninovou oblohou v housce – spojujeme s americkou kuchyní, jeho název pochází z Evropy. Německý Hamburk, vyhlášený svým hovězím, býval v 19. století častým místem pro odchod do emigrace v USA a spolu s místními přinesl do vzdálené destinace ideu nové pochoutky.
Za dobu své existence prošel burger mnoha proměnami. Kromě nabídky rychlých občerstvení se dnes objevuje v menu lepších restaurací, inspiruje se lokálními gastronomickými zvyklostmi a našel si cestu k příznivcům bezmasé stravy. Také pohled do jídelních lístků příbramských burgráren ukazuje originalitu a snahu oslovit široké „publikum“ – vedle hovězího, krůtího nebo kuřecího masa, slaniny a různých druhů sýrů se do rozkrojené bulky vkládá například marinované a grilované tofu či burger z červené čočky.
Rostoucí oblibu burgerů v České republice potvrzují čísla, která zveřejnila platforma Foodora. V roce 2021 se prostřednictvím této služby pro rozvoj pokrmů z restaurací zatím prodalo více než dva miliony burgerů.
I přes širokou škálu nabídky – od masových, vegetariánských a veganských burgerů, s barevnými houskami, různě ochucenými majonézami a variacemi podle světových kuchyní – zůstává podle statistik prodejů Dáme jídlo nejoblíbenější klasika. Nejčastější objednávka zní cheeseburger doplněný o hranolky a Coca-Colu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Lidé mohou do konce měsíce přihlásit stromy do ankety Strom roku
•Vařeka: Plány na výstavbu domů v Pražské ulici se definitivně odkládají na neurčito
•Nové pařmenské doupě vyrostlo místo hračkárny na rohu Pražské ulice v centru Příbrami
Další články
Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program
Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, …
TIP NA VÝLET
Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera
Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným …
KULTURA
Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před …
AKTUÁLNĚ
Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit?
Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, …
ANKETA
Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku?
Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a …
ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa
Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na …
SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku
Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen …
AKTUÁLNĚ
Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále …
AKTUÁLNĚ
Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů
Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před …
AKTUÁLNĚ
Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu
V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. …
FOTOGALERIE




