23. 10. svátek má Teodor
Den poté: Užijte si první den bez následků toho posledního

31. prosince 2020   (14:36)
Den poté: Užijte si první den bez následků toho posledního
foto: pribram.cz

Přestože se letošní Silvestr odehraje v komorním provedení, připomeňme si tipy, jak zvládnout dopady bujarého veselí, které platí v dobách normálních i covidových.


Letošní rok přinesl mnoho starostí. Museli jsme se vypořádat se strachem, ekonomickou tísní a vyvinout vysokou flexibilitu, protože známý řád najednou zmizel. Spolu se zahájením vakcinace přichází v posledních dnech roku naděje, že brzy alespoň částečně naskočíme do zaběhnutých kolejí. A blížící se silvestrovská noc nabízí jasnou příležitost, jak oslavit úlevu a radost ze světlých zítřků. Čeho se vyvarovat, aby nás hned následující ráno nevrátilo do nechtěné „temnoty“?
 

Prevence: Voda a tučné jídlo
V tomto roce za nás jistá preventivní opatření učinili už jiní. Vlivem uzavření restaurací, zákazu veřejných akcí a striktního omezení shromažďování vůbec se letošní oslavy odehrají v intimní atmosféře, která nadměrné konzumaci alkoholických nápojů tolik nepřeje. Přesto je dobré být připraven.
 
Základem pro zachování bystrého těla a mozku hned zkraje roku je doplňování tekutin. Spolu s alkoholem je doporučováno pít čistou vodu a tou „dopovat“ tělo v průběhu nočního veselí, před ulehnutím i po probuzení, kdy si do sklenice můžete vymačkat trochu šťávy z citronu a nabít se vitamínem C. Evidentní chybou je pít alkohol na prázdný žaludek. Tučnější jídla nebo přidání oleje do pokrmu vás ochrání lépe a následující den je také dobré nezříkat se bohatší snídaně.
 
Domácí léčba: Raději pivo nebo česnečku?
Jak různé organismy odlišně zvládají stejnou míru alkoholu, „sedne“ každému jiný způsob pro odbourání následků jeho zbytkového (i když stále nadbytečného) množství. Jako osvědčený „vyprošťovák“ našinci označují pivo. Nic proti gustu, ale část z nás bude zřejmě preferovat colu. Proti překyselenému žaludku pomáhají dvě lžičky jedlé sody promíchané v 60 mililitrech vody. A pokud máte v dosahu bohyni nebo boha, kteří dodají vašemu žaludku teplý a silný vývar nebo česnečku, uvítáte nový rok s větší lehkostí než ti, jejichž domácnost podobnými skvosty neoplývá.
 

Odborných nebo osobních rad pro vymýcení kocoviny je nepočítaně. Překyselený žaludek neutralizuje rovněž mléko (banánový mléčný koktejl dopraví tělu i minerály v podobě draslíku) a pomůže mu také mátový nebo zázvorový čaj spolu s medem. Jestliže jste zvyklí na kofeinový doping, opět nezapomeňte na vodu.
 
Probere vás i ranní sprcha, nejlépe v kombinaci teplé a studené pro rozproudění krve. Dopřejte si vycházku na čerstvém vzduchu nebo novoroční běh. Pohyb nejlépe v přírodě zvedne náladu a pozitivně vás nastartuje. V této souvislosti dodejme, že nejlépe už o Silvestra je dobré mít na paměti jedno přísloví: Jak na Nový rok, tak po celý rok.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz