16. 9. svátek má Ludmila

Dělostřelci si v Brdech vyzkoušeli pozici raněného a situaci jednotky pod palbou

31. srpna 2019   (14:23)
Dělostřelci si v Brdech vyzkoušeli pozici raněného a situaci jednotky pod palbou

Výcvik byl založen na ošetření raněných v nadměrném hluku, prašném prostředí, při snížené viditelnosti a pod palbou střelce ukrytého mezi sutinami domů


Combat Life Saver. To je zkratka několikadenního zdokonalovacího výcviku, který se v polovině srpna uskutečnil v Brdech. Dvacet příslušníků jineckého 13. dělostřeleckého pluku si při něm vyzkoušelo první pomoc v polních podmínkách, ošetřování raněných pod krycí palbou či třídění většího počtu raněných.

Získali však i opačný pohled na jejich práci, a to když se sami ocitli v pozici zraněného. Poznali tak, jak takovou situaci vnímá zachránce, který jej ošetřuje a jaká je spolupráce s týmem při odsunu na bezpečné místo mimo palbu. 

„Tím, že jsme se ocitli v roli raněného, teď lépe chápeme jeho pozici a pocity a dovedeme s ním efektivněji komunikovat,“ řekl serveru acr.army.cz jeden z účastníků výcviku četař David Rasocha ze 131. dělostřeleckého oddílu.

Zatímco první část výcviku proběhla v prostorách letiště Letecké záchranné služby Plzeň-Líně, druhá se již odehrála ve Výcvikovém táboře Jince, konkrétně v osadě Velcí, která se skládá z několika budov, sutin a zákopů. 

Bojovat i ošetřovat s chladnou hlavou
Družstva postupně mapovala území a jednotlivě lokalizovala místa s možnými útočníky a zraněnými. Po objevení zraněných probíhalo ošetření pod palbou a bezpečný odsun na místo mimo dosah střelby. Zraněné osoby pak byly postupně tříděny a ošetřeny. Po vytyčení plochy pro přistání vrtulníku byly předány zdravotníkům.

Zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka vnímá zdravotní přípravu jako důležitou součást výcviku. S průběhem cvičení byl velmi spokojen a pro server acr.army.cz jej zhodnotil slovy: „Držitelé CLS certifikátu cvičí podle scénářů, které se sestavují na základě zkušeností z reálných incidentů zahraničních operací. Díky tomu jsou schopni s chladnou hlavou nejen plnit své funkční povinnosti, ale zároveň takticky ošetřit raněné v náročných situacích.“

Combat Life Saver. To je zkratka …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: acr.army.cz

autor: mir foto acr.army.czDalší články

Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se velké procento rodin. Přesto podle Českého statistického úřadu v posledních letech rozvodovost klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz