19. 1. svátek má Doubravka




Chytrý telefon nejčastěji měníme do tří let, ukázal průzkum

18. května 2024   (07:10)
Chytrý telefon nejčastěji měníme do tří let, ukázal průzkum
foto: ilustrační, Pixabay – Jan Vašek

Šetření o zvyklostech při pořizování chytrých telefonů realizoval mezi více než tisícovkou svých zákazníků e-shop s elektronikou CZC.


Český e-shop s elektronikou CZC nedávno zveřejnil průzkum zaměřený na používání a nákup chytrých telefonů. Šetření mezi více než tisíci zákazníky online obchodu sledovalo, jakým značkám smartphonů jsou dlouhodobě věrní nebo co je důvodem k jejich výměně.

Celých 77 % oslovených uvedlo, že pro osobní účely používá výhradně svůj vlastní chytrý telefon. „Důvody vidím dva. Jednak má v telefonu velká část uživatelů uloženo množství velmi soukromých dat a svou roli hraje také fakt, že značka telefonu je pro hodně lidí až srdeční záležitostí. Jen deset procent našich respondentů uvedlo, že pro osobní účely používá výhradně firemní přístroj,“ uvádí Norbert Hrčko, category manager společnosti CZC. Pouhá 4 % účastníků průzkumu chytrý telefon pro osobní účely nepoužívá.
Výsledky potvrdily také dlouhodobé prodejní trendy, které e-shop sleduje. „Na našem trhu jsou aktuálně tři jednoznačně nejprodávanější značky smartphonů. Přesně čtvrtina respondentů je věrná telefonům Samsung,“ jmenuje Norbert Hrčko favorita mezi zákazníky. S 18% oblibou se setkává značka Apple, až 15 % Čechů se opakovaně vrací k Xiaomi. Motorolu označila jako svou oblíbenou značku 3 %, Sony něco přes 1 % a mezi 9 % se dělí příznivci dalších značek. Podle aktuální nabídky, bez ohledu na výrobce, si nový telefon vybírá 28 % Čechů.
Smartphone mění 30 % Čechů do tří let (8 % do dvou let, 22 % mezi dvěma až třemi lety), necelá třetina pak po třech až čtyřech letech používání. Čtyři až pět let vydrží chytrý telefon 22 % respondentů a 16 % uživatelů ho obvykle používá déle než pět let.

Nejčastějším důvodem pořízení nového chytrého telefonu je podle průzkumu CZC touha po vyšším výkonu. Tuto potřebu uvádí 41 % uživatelů. „Obecně lze říct, že výpočetní výkon většiny moderních přístrojů je na vysoké úrovni. Proto je mezi uvedenou skupinou s velkou pravděpodobností i řada těch, kterým přestala stačit snižující se kapacita baterie a namísto její výměny si prostě pořídili nový model. Také zde jsou nejspíš ti, kteří chtěli telefon s aktuálně nejrychlejším rozhraním 5G pro mobilní datovou komunikaci,“ konstatuje Norbert Hrčko. Do této skupiny řadí i uživatele, kteří zaplnili paměť multimediálními soubory. „Velikost jejich standardně dostupného cloudového úložiště už jim nestačí a nechtějí za rozšíření připlácet. Radši si pak koupí nový telefon, než aby trávili hodiny a hodiny času probíráním desetitisíců fotek a videí. Tomu nasvědčuje i fakt, že třináct procent respondentů používá i po pořízení nového smartphonu svůj starý přístroj dál,“ pokračuje manager.
Rozbití předchozího přístroje jako důvod k výměně potvrdilo 26 % účastníků průzkumu. Dalších 26 % si nový telefon pořídilo jednoduše proto, že chtěli nový model.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s … Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno … Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby? Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby? Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a … Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně Podlesí se i v letošním roce chystá na tradiční masopustní veselí, které každoročně … Masopust Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break Sedmnácté kolo základní části ČEZ extraligy mužů nabídlo v Příbrami divákům atraktivní … Sport
Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté … Historie
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz