„Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy
KULTURA
5. března 2026 (18:20)
foto: Zleva: Zdeněk Junák, Alena Antalová, Tomáš Töpfer, Michal Dlouhý v Příbrami. / Marek Kovář / se souhlasem
Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný poradce České televize plk. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. na své přednášce poprvé veřejně potvrdil, že úspěšná kriminální série bude pokračovat. Kromě toho nabídl fascinující pohled do historie četnictva a skutečných případů, které inspirovaly televizní tvorbu. Festival, který připravili ředitel Divadla A. Dvořáka Petr Bednář a publicista Marek Kovář, tak ukázal, že dokáže přivést do Příbrami témata i osobnosti, které jinde neuslyšíte.
Hvězdy Humoresek v Příbrami
Do Příbrami dorazili Tomáš Töpfer, Alena Antalová, Zdeněk Junák a Michal Dlouhý. Jejich setkání s diváky patřilo k vrcholům festivalu. Alena Antalová poskytla redakci pribram.cz samostatný rozhovor.
Michal Dlouhý: příběhy, které psaly dějiny
Dlouhý, který v policejních službách dosáhl hodnosti vrchního policejního rady, dnes působí v Muzeu policie ČR, kde spravuje expozici o příslušnících padlých ve službě. Připomněl, že historie četnictva byla původně jeho diplomová práce — a téma, kterému se věnuje celý život.
Od roku 1990 spolupracuje s Českou televizí jako odborný poradce. Podílel se na seriálech Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe a později i na Zločinech Velké Prahy. Při práci na televizních projektech se seznámil s režisérem Antonínem Moskalykem, s nímž později připravoval Četnické humoresky.
Zločiny Velké Prahy: velká zpráva z Příbrami
Po úspěchu Humoresek přišla nabídka vytvořit podobný seriál zasazený do Prahy po roce 1922, kdy vznikala tzv. Velká Praha s více než 40 četnickými stanicemi. Výsledkem byly Zločiny Velké Prahy s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.
A právě v Příbrami Michal Dlouhý oznámil:„Zločiny Velké Prahy budou mít druhou řadu. Projekt se posouvá do přípravné fáze.“
Pro fanoušky české krimi jde o jednu z největších zpráv letošního roku.
Pět faktů o četnictvu z přednášky Michala Dlouhého, které jste možná netušili
- Josef Arazim nebyl jen seriálová postava. Ve skutečnosti šlo o italského legionáře a chovatele služebních psů. V Hradci Králové má pamětní desku.
- Ženy v četnictvu nesloužily. První se objevily až po roce 1947.
- Četníci kontrolovali i kočovné živnosti. Nešlo jen o Romy, ale i o medvědáře, kejklíře či potulné herce.
- V roce 1876 skončila četnická jízda. Od té doby chodili četníci při výkonu služby převážně pěšky.
- Četnictvo má kořeny ve Francii. Odtud se model žandarmérie rozšířil do celé Evropy.
Sherlock v Příbrami: víkend, který bavil i učil
Festival nabídl přednášky o historii Prahy, kriminalistice, záhadách i skutečných kauzách. Atmosféra v D‑clubu, kině i na Velké scéně ukázala, že zájem o historii i seriálové zákulisí je v Příbrami stále obrovský. Víkend uzavřelo divadelní představení Pes baskervillský, které celý festival symbolicky zakončilo v duchu Sherlocka Holmese.
foto: Četnické humoresky na scéně Divadla A. Dvořáka/ Marek Kovář / se souhlasem
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková
Další články
Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu
Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne …
AKTUÁLNĚ
Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách
Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý …
SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí
Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness
Příbram má další výraznou sportovní osobnost. Kristýna Branišová, rodačka z Příbrami, …
ROZHOVOR
Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
VIDEO
Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak
Na příbramském Drkolnově se rozhořel spor o plánované parkoviště v Družstevní ulici. …
AKTUÁLNĚ
/FOTO UVNITŘ/ Policie pátrá po šestnáctileté dívce z Příbramska
Policie České republiky vyhlásila pátrání po šestnáctileté Janě Bohaté z Příbramska. …
AKTUÁLNĚ
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ




