Česká televize odvysílá dokument z Příbramska za heydrichiády
20. dubna 2022 (17:55)
foto: Hornické muzeum Příbram/Členové čs. paradesantních skupin shozených 30. 4. 1942 v 1.31 hod. u Hořejšího Padrťského rybníku na Rožmitálsku, na snímku před odletem z Velké Británie.
Průvodcem v tomto díle bude historik a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl
V letošním roce si připomínáme 80. výročí heydrichiády, která bývá považována za nejtěžší období nacistické okupace v době 2. světové války. Vyznačovala se terorem, jenž rozpoutal po příchodu do protektorátu Čechy a Morava 27. 9. 1941 zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich a tato hrůzovláda vyvrcholila poté, co byl na Heydricha proveden dne 27. 5. 1942 čs. parašutisty vyslanými z Velké Británie atentát. V době I. a II. stanného práva bylo popraveno okolo 2 000 našich spoluobčanů, 3 000 umučeno v koncentračních táborech a dalších 6 000 jinak perzekvováno. Ony události měly dramatický průběh také na Příbramsku.
Za pomoc poskytnutou čet. Bohuslavu Grabovskému, členu československé parašutistické skupiny Intransitive vysazené v době heydrichiády dne 30. 4. 1942 v 1.31 v Brdech u Padrťských rybníků nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem v západní části příbramského regionu zaplatila životem rodina Viktorova z Věšína a jejich příbuzní. Spolu se skupinou Intransitive zde byla také vysazena paradesantní skupina Tin, jejíž člen rt. Jaroslav Švarc padl hrdinskou smrtí spolu s dalšími parašutisty, kteří se přímo podíleli na atentátu na Heydricha, po boji s hitlerovskou přesilou dne 18. 6. 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici.
Parašutista Grabovský ze skupiny Intransitive se nejprve skrýval do 2. 5. 1942 u Viktorů, odkud se přemístil na jednu ze záchytných adres, do Bernartic na Písecku. Ještě předtím mu rodina Viktorova ve Věšíně zajistila nejen přístřeší, ale také mu pomohla schovat část vojenského materiálu, shozeného v kontejnerech. Po proniknutí klatovského gestapa do sítě podporovatelů parašutistů byli dne 25. 6. 1942 manželé Josef a Božena Viktorovi zatčeni i se svými dětmi Marií a Jiřím a spolu s nimi i Viktorova neteř Marie Hübelbauerová (ve 4. měsíci těhotenství) s manželem Karlem. Hübelbauerovi tehdy přijeli k Viktorům na návštěvu z Prahy a s ukrýváním parašutisty neměli nic společného.
Dne 1. 7. 1942 v 19.30 byli všichni popraveni v lubské střelnici ve Spáleném lese u Klatov. Dceři manželů Viktorových Marii bylo 19 a synovi Jiřímu 16 let. Stal se nejmladší obětí z příbramského regionu popravenou v době heydrichiády. Přímo na popravišti se podařilo Marii Viktorové vysmeknout ze sevření členů popravčího komanda a v zoufalství se pokusila o útěk, avšak marně…
O tom všem vypráví jeden z dílů dokumentárního seriálu ČT s názvem Heydrich – konečné řešení, který bude vysílán v pátek 22. 4. 2022 v 18:30. Průvodcem v tomto díle bude historik a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl spolu s některými z pamětníků. Budou rovněž připomenuty další výsadky vyslané do protektorátu, které se uskutečnily v tomto období na Křivoklátsku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Hornické muzeum Příbram
autor: Jakub Pečenka
Související
•Kovo Věšín slaví 130 let, výstava v Podbrdském muzeu ukáže také sortiment pro železnici
•Na Cenu města Příbram je nominován učitel tance Jiří Dohnal
•Zmínky o tradiční české pomlázce jsou již od 14. století
Další články
Betlémské světlo přinese do Dobříše vánoční atmosféru
Tradiční Betlémské světlo, malý plamínek s velkým poselstvím, dorazí i letos do …
Vánoční přání z radnice
Adventní čas je obdobím, kdy se lidé zastavují, bilancují uplynulý rok a přejí si …
Vánoce
Bude sníh na Vánoce nebo ne? Víte ještě, jak vypadá zasněžená příroda?
Sociální sítě i některá média bývají v předvánočním období plná ‘zaručených‘ …
Gastro agent: Mia pizza – kebab
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
RE/MAX Nova: Nový vítr na realitním trhu v Příbrami
Na realitním trhu v Příbrami vznikla nová realitní kancelář RE/MAX Nova.
PR
Pavel Nový alias tatínek z komedie S tebou mě baví svět: Vánoční přání pro Příbram
Vánoce by nebyly kompletní bez komedie S tebou mě baví svět, kterou si každoročně …
Vánoce
Město Příbram zavedlo Tichou linku. Neslyšícím usnadní komunikaci s úředníky
Příbram nově nabízí službu Tichá linka, která umožňuje lidem se sluchovým nebo …
Středočeská pedagogicko-psychologická poradna pomůže školákům řešit obtíže
Středočeská pedagogicko-psychologická poradna pomůže školám i žákům řešit vzdělávací …
ČEZ Extraliga: Lvi znovu zkrotili Kocoury, Příbram doma padla 0:3
Týden jako na houpačce zažili volejbalisté VK TROX Příbram. Minulý víkend dokázali v …
Sport
O Štědrém dni může na části území sněžit
Těsně před Štědrým dnem k nám začne proudit od východu chladný původem arktický vzduch …






