28. 10. je státní svátek
Češi rozhodnou, zda jim bude vládnout Babiš, nebo společně volební koalice

7. října 2021   (11:45)
Češi rozhodnou, zda jim bude vládnout Babiš, nebo společně volební koalice
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou osmé za 28 let existence samostatné České republiky. O přízeň zhruba osmi milionů voličů usiluje 22 volebních uskupení, což je o devět méně než při minulých volbách v roce 2017.


Češi v nadcházejících dnech rozhodnou o tom, zda jim bude nadále vládnout Andrej Babiš v čele hnutí ANO, nebo volební koalice Spolu, kterou sestavily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Piráti se Starosty. Tato tři seskupení jsou označována za největší favority voleb. Lidé mají na výběr ještě další dvě desítky volebních seskupení, z nichž má nejlepší vyhlídky na opětovný vstup do Sněmovny SPD Tomia Okamury.

Hlasování bude nejrozsáhlejším testem, jak byli lidé spokojeni s působením současných devíti sněmovních stran, které bylo v posledních letech ovlivněno zejména epidemií koronaviru, a nakolik se přikloní k některému z nových uskupení. Díky nim by se mohl počet sněmovních stran udržet, nebo dokonce znovu zvýšit, pokud v dolní komoře setrvají vládní ČSSD i KSČM, která vládu tolerovala.

Hnutí ANO je považováno za hlavního adepta na vítěze voleb, jeho pozici zřejmě neohrozí ani růst cen, ani nejnovější kauza kolem Babišova nákupu nemovitostí na francouzské Riviéře. Stejně jako před čtyřmi lety není jisté, že očekávané vítězství dokáže zúročit sestavením většinové vlády. Partnery pro vládnutí bude muset Babiš, jenž v kampani zdůrazňoval nutnost stability a kontinuity, hledat mezi stranami mimo obě volební koalice, které vládnutí s ním vyloučily. Prezident Miloš Zeman už předem slíbil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice. Bude ho moci pověřit opakovaně, třetí nominaci předkládá předseda Sněmovny.
Koalice Spolu a Pirátů se Starosty proto budou spoléhat přinejmenším na to, že se jim podaří získat ve Sněmovně většinu. ODS obhajuje 25 křesel, Piráti 22 míst, KDU-ČSL deset a TOP 09 sedm a STAN šest mandátů, dohromady 70 míst. ANO obhajuje 78 mandátů, jeho vládní partner z ČSSD 15 míst, stejně jako KSČM. V případě levicových stran je s ohledem na postupný úbytek jejich popularity v posledních letech otázkou, zda překonají potřebnou pětiprocentní hranici a zda je nevystřídá v dolní komoře například nové hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty. Protiimigranstké hnutí SPD obhajuje zbylých 22 křesel.
Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou osmé za 28 let existence samostatné České republiky. O přízeň zhruba osmi milionů voličů usiluje 22 volebních uskupení, což je o devět méně než při minulých volbách v roce 2017. O hlasy voličů se uchází aktuálně 5242 kandidátů. Na jedno poslanecké křeslo tak připadá zhruba 26 uchazečů. To, které strany budou nejúspěšnější, by mohla ovlivnit i volební účast. Obvykle se pohybuje kolem 60 procent.

Volební místnosti budou otevřeny tento pátek a sobotu. Výsledky z většiny volebních okrsků by mohly být podle zkušeností z minulých voleb známy už v sobotu do 18:00.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz