18. 4. svátek má Valérie

Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky

7. prosince 2019   (15:30)
Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky

Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu



Jeden ze čtyř testovaných umělých stromků, prodávaných v Česku, obsahoval nadlimitní množství škodlivin. Vánoční řetězy dopadly ještě o něco hůře. Tam se škodlivé látky našly hned ve dvou ze tří testovaných produktů. Průzkum provedla česká nezisková organizace Arnika, která dlouhodobě prosazuje méně nebezpečných látek v našem prostředí.

Arnika spolu s německými a rakouskými organizacemi otestovala celkem 33 vánočních stromků, ozdob a osvětlení. Z toho čtyři stromky a tři světelné vánoční řetězy nakoupené v českých e-shopech. Sledoval se obsah ftalátů, chlorovaných parafínů (SCCPs), zpomalovačů hoření a olova. 13 výrobků překračovalo zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu.

Prodejce stromku s nejvyšším obsahem toxických látek již stáhnul výrobek z nabídky. Dva světelné řetězy obsahovaly zmíněný ftalát, jeden navíc i chlorovaný parafín, oba v nadlimitním množství.

Ftalát DEHP je údajně spojen s negativním vlivem na reprodukční vývoj, a to především u chlapců, pokud jsou mu vystaveni v prenatálním věku. Chlorované parafíny pak poškozují hormony štítné žlázy a zatěžují životní prostředí.

S karcinogeny, alergeny a jinými látkami, které ničí imunitu nebo vývoj mozku se můžeme běžně setkat také v hračkách, oblečení, botách, nábytku, elektronice a dalších produktech. O složení se z etikety přitom nic nedozvíte. Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 % si sice musí dodavatelé vzájemně sdělovat, problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.
Jeden ze čtyř testovaných umělých stromků, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: arnika.cz
autor: mir foto pixabay








Další články

Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na … NEPŘEHLÉDNĚTE TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků … KOMERČNÍ SDĚLENÍ V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie Plzeňská filharmonie spolu s britskou violoncellistkou Laurou van der Heijdenovou … KULTURA Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Policisté na příbramských silnicích v rámci celostátní akce Speed Marathon ve středu … AKTUÁLNĚ
Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly I když sami řidiči mohli navrhovat místa k měření rychlosti, bezmála tři sta z nich … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz