4. 8. svátek má Dominik

Bowie, Depp, Clooney a válka: Objektiv fotografa Antonína Kratochvíla zaznamenává slávu i hrůzy

3. června 2020   (06:58)
Bowie, Depp, Clooney a válka: Objektiv fotografa Antonína Kratochvíla zaznamenává slávu i hrůzy
foto: pribram.cz

Fotografoval herecké a hudební ikony, aby pak zběhl tam, odkud se naopak utíká. Světoznámý český fotograf, o kterém ve čtvrtek 4. června uvede dokument příbramské kino, má za sebou podobných profesních a životních otoček více než dost.


Antonín Kratochvíl je nositelem několika ocenění z mezinárodní fotografické soutěže World Press Photo a také zakládajícím členem proslulé VII Photo Agency – fotografické agentury Sedm. Kratochvílova životní cesta začala před třiasedmdesáti lety v Lovosicích, kde jeho otec provozoval fotografický ateliér. Rodinu na konci čtyřicátých let postihla nevole komunistického režimu a malý Antonín s rodiči strávili několik let v pracovním táboře. V osmnácti letech utekl z Československa a nechal zde svého dosud nenarozeného syna.

 

Dokument režisérky Andrey Sedláčkové (známé například oceňovaným filmem Fair Play) „Můj otec Antonín Kratochvíl“ ukazuje, co vše během svého dětství a dospívání syn Michael o otci nevěděl. Antonínova emigrační pouť vedla přes rakouský uprchlický tábor, švédský kriminál až do francouzské Cizinecké legie. Zakotvil také v Nizozemsku, kde absolvoval prestižní uměleckou školu. Nakonec odešel do USA a s ohromným úspěchem začal portrétovat uznávané celebrity showbyznysu – Davida Bowieho, Johnyho Deppa, George Clooneyho a mnohé další.


 
Kratochvíl má ovšem živelnou povahu, a tak se vrhl dokumentovat i odvrácenou stranu světa. Jako válečný žurnalista byl svědkem hrůzných událostí ve Rwandě, Íráku, Afghanistánu nebo na Balkáně. „Když chceš dobře zafotit, tak musíš jet tam, kde se bojuje. Krev v botách, znáš to,“ komentuje lakonicky. Se synem, se kterým se setkal až v jeho dospělosti, je spojen stejným povoláním. Společně fotili například v Černobylu.

Dokumentární snímek „Můj otec Antonín Kratochvíl“ promítá příbramské kino ve čtvrtek 4. června od 19.00. Vstupenky si můžete koupit také online.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Firma ZAT získala zakázku na dodávky pro pět vodních elektráren na Slovensku Firma ZAT získala zakázku na dodávky pro pět vodních elektráren na Slovensku Firma sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. Působí … S lukem na hradbách nebo v obraze van Gogha. Cesty virtuální realitou v příbramské galerii jsou akční i snové S lukem na hradbách nebo v obraze van Gogha. Cesty virtuální realitou v příbramské galerii jsou akční i snové V expozici Měkká aréna v Galerii Františka Drtikola najdete nová virtuální díla. Šampioni ve sportovní kynologii se předvedou v Dobříši Šampioni ve sportovní kynologii se předvedou v Dobříši O víkendu 6. až 8. srpna se psí závodníci spolu se svými majiteli poměří ve třech … Blíží se maximum Perseid, podmínky pro pozorování budou skvělé Blíží se maximum Perseid, podmínky pro pozorování budou skvělé Maximum Perseid bude v noci z 12. na 13. srpna. Ve středních Čechách se do sněmovních voleb přihlásilo 18 stran, hnutí a koalic Ve středních Čechách se do sněmovních voleb přihlásilo 18 stran, hnutí a koalic Volby se uskuteční 8. a 9. října. Král: Lávka u Q-klubu – občany v první řadě zajímá smysluplné řešení Král: Lávka u Q-klubu – občany v první řadě zajímá smysluplné řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na vyjádření … Z důvodu umístění hokejové fanzóny bude ve čtvrtek uzavřeno parkoviště u sportovní haly Z důvodu umístění hokejové fanzóny bude ve čtvrtek uzavřeno parkoviště u sportovní haly Ve fanzóně se mohou fanoušci těšit na skákací hrady, Chill zónu, ale i beerjet, který … Agility psí park byl otevřen veřejnosti Agility psí park byl otevřen veřejnosti Od pondělí 2. srpna je v Příbrami otevřeno druhé psí hřiště s agility prvky, které … Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování.
Po potyčce v Březnici zemřel 24letý muž. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení Po potyčce v Březnici zemřel 24letý muž. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení Příbramští kriminalisté řeší případ, který se stal v noci z neděle na pondělí v … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz