11. 6. svátek má Bruno

Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích

ROZHOVOR
29. února 2020   (06:34)

„Kvůli konfliktům a alkoholu do nízkoprahového centra nesmím,“ říká v rozhovoru Ríša, bezdomovec, který je na ulici pátým rokem.


Situace ohledně neoprávněného osídlení opuštěných garáží v příbramské Březnické ulici naštvala minulý rok jednoho z majitelů. Ten za pomoci těžké techniky přijel bezdomovcům domluvit.

„Přijeli dva chlapi v dodávce a dali nám deset minut na vystěhování. Pak přijel traktor s radlicí a začal bourat. Takže jsme hledali nový nocleh. Ten bude asi o padesát, sto metrů dál," řekl před časem v rozhovoru jeden z bezdomovců.
Situace ohledně neoprávněného osídlení …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)

Momentálně jich bydlí v Březnické sedm, z toho jedna žena. „Nedávno se sem přistěhovali feťáci, bydlí na druhém konci, s těmi se raději nestýkáme. Někdy bývají agresivní, žadoní o peníze, a když je nedostanou, tak bývá zle. Obsadili naše garáže, a tak jsme se vrátili zpět do rozpadlých,“ řekl Ríša, bezdomovec, který je na ulici již pět let.
Momentálně jich bydlí v Březnické sedm, z toho …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)
Do centra pro bezdomovce již nechodí, docházelo tam ke konfliktům. Někdy kvůli opilosti, jindy byla zase důvodem k vypovězení agrese mezi bezdomovci. „Odvykl jsem být v takovém přepychu. Nechci spát na palandě v pyžamu. Režimové zařízení pro mě není. Navíc čtyřicet korun je poplatek za přespání, a to nemám. Občas jsem se tam zašel vysprchovat, dát si kávu nebo něco k jídlu, teď už ne. Navíc nám dávali dýchat, zda nejsme pod vlivem alkoholu, už tam nesmím, vyprovodila mě policie," vysvětluje důvody nevyužívání služeb nízkoprahového centra bezdomovec.
Do centra pro bezdomovce již nechodí, …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)
„Letošní zima byla mírná, dalo se to přežít. Vybíráme popelnice, kde se najde spousta potravin, které se dají bez problémů sníst. Také si tady vaříme, dnes jsem vařil těstoviny. Občas se ale najde někdo, kdo nám něco dá, například o uplynulých Vánocích jsem dostal cukroví,“ pokračoval ve vyprávění Jarda, který je na ulici druhým rokem. „Na nějakou dobu jsem si našel práci a bydlení v azylovém domě v Berouně, ale před Vánoci mi neprodloužili smlouvu a já se vrátil do Příbrami,“ řekl.
„Letošní zima byla mírná, dalo se to přežít. …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)

Jarda žil celý život spořádaně, chodil do práce. Kvůli nezaplaceným alimentům však skončil v kriminále. „Také jsem se pokusil o sebevraždu a byl jsem tři měsíce v nemocnici. Pustili mě před dvěma lety o Vánocích, kdy jsem dostal šest tisíc za práci, kterou jsem po dobu výkonu trestu vykonával. Začal jsem chlastat a skončil na ulici,“ řekl na podzim.
Jarda žil celý život spořádaně, chodil do …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)
Zatímco se Ríša se svým osudem smířil a už nechce ve svém životě nic měnit, Jarda začal pracovat a chce se postavit na vlastní nohy. „Našel jsem si práci, mám zajištěný příjem. Chtěl bych si najít rozumné bydlení, abych mohl do práce chodit v pohodě. Odsud to moc dobře nejde,“ dodal.
Zatímco se Ríša se svým osudem smířil a už …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)
V říjnu 2019 přijel majitel garáží a za pomoci těžké techniky zdemoloval bezdomovcům obydlí.
"Kdybych věděl, jak dopadnu, tak bych život zmuchlal a hodil ho za hlavu," říká Jaroslav Dušek, který žije ve vedlejší opuštěné garáži.
S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. Více v článku: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji
S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)
Vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do základní školy, následně na učiliště. Měla z ní být zahradnice, ale škola ji nebavila a přestala ji navštěvovat. Nyní je bez domova. Více v článku: Pět měsíců jsem na ulici. V noci mám strach...
Vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do …
foto: pribram.cz (Jakub Pečenka, Tomáš Pečenka)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
video: pribram.cz (Jakub Pečenka
Tomáš Pečenka)
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. … DOBŘÍŠ Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a … AKTUÁLNĚ Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. … Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Sedm členů spolku Příbram zdola se vydalo na neobvyklou cestu: na sdílených kolech … Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Jen málokterá stavba na Příbramsku má tak fascinující příběh jako Motel Halda v … ZAJÍMAVOSTI
Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Píseň Hluboký náš důl patří k současným nejznámějším motivům příbramské hornické … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz