vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   29. 9. 2020
Bohutín 4
Bratkovice 1
Březnice 5
Buková u Příbramě 1
Dobříš 17
Dolní Hbity 1
Drásov 1
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 5
Jablonná 1
Jesenice 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 4
Kňovice 1
Kosova Hora 3
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 1
Milín 12
Nalžovice 2
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Občov 1
Obecnice 1
Ohrazenice 1
Petrovice 1
Pičín 1
Příbram 106
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 3
Sedlčany 20
Sedlec-Prčice 4
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Tochovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji

Nepřehlédněte
20. ledna 2020   (09:30)
Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji

S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici.


Současně s příchodem mrazů a zimního počasí se výrazně zvyšuje počet lidí, kteří využívají nízkoprahové denní centrum a noclehárnu, které vzniklo v místě bývalé výtopny na Rynečku v Příbrami.

V současnosti je na území Příbrami něco přes sto bezdomovců. Strážníci městské policie vyjíždějí několikrát za týden řešit jejich roztržky, a to i do nízkoprahového centra. „Mezi svátky se do Příbrami vrátilo asi pět osob, které byly propuštěny z psychiatrických léčeben. Tito dlouhodobě nemocní jsou momentálně ubytovaní na nízkoprahu. Jelikož se v poslední době setkáváme s jejich agresí, požádali jsme městskou policii o zvýšený dohled,“ uvedl pro pribram.cz ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami Tomáš Cipra.

Bezdomovci ale většinou přespávají na veřejných místech a sociální pomoc odmítají. Policisté a městští strážníci mohou tyto osoby maximálně vykázat, protože se žádného trestného činu nedopouštějí. Jen v případech, kdy je člověk bez domova silně opilý a nechce místo opustit, končí na záchytce, jenže za pobyt stejně nezaplatí.

Jedním z nich je i Honza. Do Příbrami, kde se před pětapadesáti lety narodil, přicestoval minulý rok po rozchodu s manželkou. Bydlel na okraji Prahy, pracoval jako zámečník. Momentálně přespává na ulici a do nízkoprahového centra odmítá jít. Nepobírá žádné dávky, do práce nechodí.

 „Do centra nejdu, tam mě nikdo nedostane. Nemám ani peníze, i kdybych měl, nebudu platit za to, co by mělo být v 21. století samozřejmostí. Na uprchlíky prachy jsou, na lidi bez domova ne,“ rozčílil se Honza.

Město však nabízí nocleh v centru i pro lidi, kteří nemají peníze. Mohou si ubytování odpracovat, čehož i někteří klienti využívají. Práce, které provádějí, se ve většině týkají samotného areálu - úklid vnitřních prostor, mytí koupelen a toalet, praní prádla, sezónní údržba pozemku kolem centra. Klienti chodí též vypomáhat s úklidem do jiných středisek, například do Azylového domu či Sociální poradny. Jedinou podmínkou pro ubytování je, že klient musí být střízlivý.

Na otázku, proč si pobyt neodpracuje, odpověděl, že o této možnosti nevěděl. Jediný problém však vidí v abstinenci. „Že piju? No a? Chlastám, abych přežil mrazy,“

Každý den tak řeší, kde přespat, výjimkou nebývají ani sklepy bytových domů nebo třeba prostory v bankách, které jsou z důvodu umístění bankomatů po vložení platební karty otevřeny. Lidé bez domova žádné platební karty většinou nemají, spoléhají tedy na dobrotu lidí, kteří si jdou vybrat hotovost, nebo využijí otevřených dveří.

 „Mám za Kauflandem svůj vigvam. Jenže když je fakt zima, chci se někde zahřát. Přeci nikomu neubližuji, jen vyhledávám teplo,“ dodal.

„Přijeli dva chlapi v dodávce a dali mi deset minut na vystěhování. Pak přijel traktor s radlicí a začal bourat. Takže jsem hledal nový nocleh. Ten bude asi o padesát, sto metů dál," řekl na náš dotaz jeden z bezdomovců. Více v rozhovoru z března 2019: Bezdomovci v Březnické: Na vystěhování z garáže jsme měli deset minut, pak přijel traktor

"Kdybych věděl, jak dopadnu, tak bych život zmuchlal a hodil ho za hlavu," říkal v rozhovoru pan Jaroslav Dušek, který žije v jedné opuštěné příbramské garáži. 
Vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do základní školy, následně na učiliště. Měla z ní být zahradnice, ale škola ji nebavila a přestala ji navštěvovat. Nyní je bez domova. Více v článku z října 2019: Pět měsíců jsem na ulici. V noci mám strach
Vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Tomáš Pečenka

Další články

V Dobříši začala rekonstrukce průtahu městem V Dobříši začala rekonstrukce průtahu městem Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí Střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy se zřejmě od pondělí po dobu 14 dnů uzavřou. 29. září 2020   (16:06) Řidiče čeká na dálnici D4 tento týden několik omezení Řidiče čeká na dálnici D4 tento týden několik omezení Na dálnici D4 budou do pátku probíhat rekonstrukce asfaltové vrstvy. Řidiči tak musí počítat s omezeními. 29. září 2020   (14:59) Příbramská nemocnice eviduje již 15 nakažených zdravotníků koronavirem Příbramská nemocnice eviduje již 15 nakažených zdravotníků koronavirem Švenda: Příbramsko potřebuje v Senátu zkušený a energický hlas Švenda: Příbramsko potřebuje v Senátu zkušený a energický hlas V obvodu Příbram do Senátu kandiduje bývalý místostarosta Příbrami, zástupce ředitele střední školy a místní podnikatel Václav Švenda. 29. září 2020   (12:04) PR Uplynulý víkend policie doprovodila dva výtržníky na záchytku a řešila krádež přesahující 120 tisíc Uplynulý víkend policie doprovodila dva výtržníky na záchytku a řešila krádež přesahující 120 tisíc Policisté řešili dva případy neukázněných osob, které skončily na záchytné stanici a krádež telefonu s platební kartou. 29. září 2020   (09:58) Pozor na umístění obytného přívěsu na pozemku, stavební úřad by vás mohl pokutovat Pozor na umístění obytného přívěsu na pozemku, stavební úřad by vás mohl pokutovat Nový školní rok ve staronové realitě. Základní školy řeší výuku na dálku a upravují plány Nový školní rok ve staronové realitě. Základní školy řeší výuku na dálku a upravují plány K distanční výuce se v září vrátila část žáků příbramských základních škol. Zrušeny jsou veřejné školní akce nebo zájmové kroužky. 29. září 2020   (06:15) Prymula zřejmě navrhne návrat nouzového stavu Prymula zřejmě navrhne návrat nouzového stavu
U Svatého Pole skončil Hyundai ve stromě, jeden zraněný U Svatého Pole skončil Hyundai ve stromě, jeden zraněný
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz