Astmatička: Nadzvedla jsem roušku, abych se mohla nadýchnout. Sklidila jsem nadávky a vyhrožování

Nepřehlédněte
30. dubna 2020   (06:37)
Astmatička: Nadzvedla jsem roušku, abych se mohla nadýchnout. Sklidila jsem nadávky a vyhrožování

„Lidé v autobuse mi nepomohli, jen všemu přihlíželi,“ říká Simona


Dle vládního nařízení se musí na veřejnosti chodit jen se zakrytými ústy a nosem. Jde o jedno z opatření před šířením koronaviru. Nadšeni z toho nejsou třeba astmatici, kteří jsou v případě nakažení velmi ohroženi. V rouškách se jim však špatně dýchá.

Od 17.3.2020 platí zákaz vstupu do autobusu bez ochrany obličeje rouškou. Lidé nařízení ve většině případů zcela respektují. Největší problém však mívají astmatici, kteří často ve vydýchaném prostředí, trpí. „Cestovala jsem v autobuse a náhle jsem trpěla dechovou nedostatečností, potřebovala jsem použít inhalátor,“ vypráví třiadvacetiletá Simona, která v úterý cestovala linkou D31 z Jiráskových sadů v Příbrami.
„Malinko jsem si nazvedla roušku, kdy jsem zažila šok. Jeden z cestujících mě začal okamžitě slovně napadat a neváhal použít i výhružky. Snažila jsem se mu vysvětlit, že se mi špatně dýchá, ale to nerespektoval. Křičel na mě snad 15 minut, ostatní cestující pouze přihlíželi, nikdo se mě nezastal,“ povzdechla si Simona.
„Pán měl sám roušku pod nosem, na což jsem ho také upozornila. Nikoho jsem nechtěla ohrozit, jen jsem opravdu bez léků nemohla dál dýchat. Přeci není možné, aby se k sobě takto lidé chovali,“ uzavřela.  

V Česku trpí alergií nebo astmatem asi třetina populace. Podle odhadů bude za pět let mít tyto potíže polovina obyvatel Evropské unie. "Pozitivní účinek mohou tyto ochranné prostředky mít i pro pylové alergiky a alergické astmatiky, protože mohou významně snížit množství alergenů, které se dostanou do dýchacích cest," uvedl ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohunek. Pokud by nošení roušky či respirátoru působilo významnější dechové potíže nemocnému s astmatem, měl by stav konzultovat s lékařem, který mu může upravit léčbu.
Nemocných s astmatem je v Česku asi 800 až 900 tisíc, mezi dětmi asi deset až 12 procent. Nějakou formou alergie, kromě pylů také třeba na prach, roztoče nebo různé druhy potravin, trpí 30 až 40 procent populace. Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu alergiků a astmatiků rostou. Spolu s alergiemi je to ročně kolem čtyř miliard korun, na astma jde téměř čtvrtina.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: čtenářka Simona

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Současný přístup vedení státu je z mého pohledu zásadním selháním, říká starosta Dobříše Současný přístup vedení státu je z mého pohledu zásadním selháním, říká starosta Dobříše Policisté pátrají po svědcích havárie osobního vozidla u Chraštic Policisté pátrají po svědcích havárie osobního vozidla u Chraštic Po návratu z dobříšského tábora zjistili u vedoucího nákazu covidem, osmdesát lidí míří do karantény Po návratu z dobříšského tábora zjistili u vedoucího nákazu covidem, osmdesát lidí míří do karantény Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Slovinsko opět zařadilo Česko mezi středně rizikové, Češi musí do karantény Slovinsko opět zařadilo Česko mezi středně rizikové, Češi musí do karantény Od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14 denní karanténě po vstupu do Slovinska. 7. srpna 2020   (08:32) Město není závodní dráha. To, co zde někteří řidiči-piloti předvádí, jde za hranu, říká starosta Příbrami Město není závodní dráha. To, co zde někteří řidiči-piloti předvádí, jde za hranu, říká starosta Příbrami Městská policie začala v Příbrami využívat nové zařízení k měření rychlosti vozidel. Známe jejich stanoviště. 7. srpna 2020   (06:00) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16)
Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz